Szukaj

Zatrzymanie wody w organizmie, co oznacza dla ciężarnej?

Podziel się
Komentarze0

Zwłaszcza pod koniec ciąży wiele kobiet narzeka na dolegliwości związane z pojawieniem się obrzęków szczególnie kończyn dolnych i górnych. Pojawienie się obrzęków u kobiety ciężarnej spowodowane jest zatrzymywaniem wody w organizmie. Stosowanie odpowiedniej diety a także wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może zmniejszyć te dolegliwości.

Zatrzymanie wody w organizmie, co oznacza dla ciężarnej?


Co oznacza zatrzymywanie wody dla kobiety w ciąży?

Zatrzymywanie wody w organizmie kobiety ciężarnej szczególnie widoczne jest na dłoniach, stopach czy też w kostkach, niekiedy mogą również pojawiać się obrzęki twarzy jednak w tym przypadku jest to bardzo niepokojący symptom. Winę za obrzęki w ciąży ponoszą hormony a naczynia krwionośne rozszerzają się i tracą elastyczność.

Równolegle z utratą elastyczności przez naczynia krwionośne dochodzi do wzrostu objętości krwi, która trudniej się transportuje. Są to dolegliwości niezwykle nieprzyjemne i uciążliwe dla kobiet w ciąży, jednak w większości przypadków ustępują one zaraz po porodzie. Obrzęki na szczęście zazwyczaj nie niosą za sobą większych konsekwencji zdrowotnych. Wyjątek jedynie stanowi groźna choroba jaką jest gestoza.

Gestoza jest chorobą, którą charakteryzują trzy podstawowe objawy a mianowicie:

  • nadciśnienie tętnicze;
  • obrzęki;
  • białkomocz.
Właśnie w przypadku połączenia występowania obrzęków z nadciśnieniem tętniczym oraz białkomoczem przyszła mama może się zacząć poważnie martwić, ponieważ zazwyczaj oznacza to właśnie gestozę. Na szczęście gestoza nie występuje zbyt często, według danych statystycznych uważa się, że problem ten dotyka jedynie 10% przyszłych mam. Gestoza zawsze wymaga szybkiej reakcji lekarza ze względu na możliwość jeszcze niebezpiecznej choroby jaką jest rzucawka. Rzucawka to następstwo wystąpienia trzech objawów występujących w przypadku gestozy. Jest ona bardzo groźna, ponieważ stanowi ona bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia matki oraz jej dziecka.

Sposoby na zatrzymywanie wody w organizmie

W sytuacji gdy obrzęki dokuczają kobiecie w sposób szczególny to powinna się ona zastosować do kilku rad:
  • powinna pić dużo wody;
  • stosować kąpiele stóp i nóg;
  • niewielka i delikatna gimnastyka nóg, która poprawi krążenie;
  • siedzenie z nogami wyciągniętymi do góry;
  • unikanie spożywania dużej ilości soli kuchennej;
  • unikanie spędzania czasu w dużym nasłonecznieniu;
  • duża ilość odpoczynku.
Zatrzymywanie wody w organizmie kobiety ciężarnej a co za tym idzie powstawanie obrzęków kończyn dolnych czy górnych jest zupełnie normalnym objawem, tylko w wyjątkowych przypadkach może okazać się niebezpieczne dla zdrowia matki czy dziecka. Obrzęki zazwyczaj ustają tuż po porodzie.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Komentarze do: Zatrzymanie wody w organizmie, co oznacza dla ciężarnej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz