Szukaj

Pregoreksja - anoreksja w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Pregoreksja jest odmianą anoreksji psychicznej występująca u kobiet w ciąży. Nazwa wywodzi się z połączenia dwóch angielskich wyrazów „pregnancy” – ciąża oraz „anorexia” – anoreksja. Termin ten nie jest jeszcze określeniem medycznym choć na pregoreksję cierpi coraz więcej kobiet, głównie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii.

Pregoreksja - anoreksja w ciąży

Kto choruje na pregoreksję i jak ją leczyć?

Na anoreksję ciążową chorują głównie kobiety, dla których wygląd zewnętrzny ma istotne znaczenie w życiu zawodowym, np. aktorek, piosenkarek lub innych kobiet będących w centrum zainteresowania środków masowego przekazu. Nie chcąc przybrać na wadze w ciąży, stosują takie metody kontroli wagi jak anorektyczki.

Choć większość zaburzeń związanych z odżywianiem się ma początki w okresie dojrzewania, pregorektyczkami nie zawsze zostają kobiety, które wcześniej były anorektyczkami, choć panie, które miały już problemy z jedzeniem i kontrolą wagi, są na nią bardziej narażone.

Badanie przeprowadzone w klinice uniwersyteckiej Uniwersytetu Oxford na stu zdrowych, ciężarnych kobietach, bez żadnych zaburzeń żywieniowych, pokazało, że aż jedenaście kobiet przyjęło jedno lub więcej metod kontroli wagi stosowane przez anorektyczki, które mogły być szkodliwe dla nich lub dla dziecka.

Cztery z nich nadmiernie się gimnastykowało, cztery nadal paliły papierosy, trzy stosowały okresowe głodówki, dwie nadużywały środków przeczyszczających i jedna kobieta wywoływała wymioty przez cały okres ciąży.

Podstawowym leczeniem pregoreksji, tak jak anoreksji, jest psychoterapia. Tu jednak, ze względu na stan pacjentki, prowadzący stara się jak najszybciej i najskuteczniej wyleczyć pacjentkę i nie dopuścić do powikłań w trakcie ciąży i porodu.

Skutki anoreksji ciążowej dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka

Konsekwencje dla ciężarnej

Pregoreksja może powodować u przyszłej mamy wiele negatywnych zmian, m. in.:

 • niedokrwistość,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • depresja poporodowa,
 • wcześniejszy poród,
 • krwawienie z dróg rodnych, co może doprowadzić do konieczności wykonania cięcia cesarskiego,
 • poronienie.

Pregorektyczka na skutek zaburzenia może być wcześniej hospitalizowana niż wskazywałby termin porodu i odżywiana pozajelitowo. Przez swoje zaburzenie może mieć problemy z karmieniem piersią.

Konsekwencje dla dziecka

Przyjmowanie leków na odchudzanie lub zmniejszających apetyt i stosowane przez chorą inne metody kontroli wagi mogą również wpłynąć negatywnie na zdrowie nienarodzonego dziecka. Spowodować mogą m. in.:

 • zbyt niską wagę urodzeniową dziecka,
 • niskie wyniki w skali APGAR,
 • deformacje,
 • ryzyko śmierci po porodzie,
 • mniejszy obwód głowy,
 • opóźniony rozwój,
 • nieprawidłowości w procesach poznawczych, zmysłowych i fizycznych.

Prawidłowo waga w czasie ciąży powinna wzrosnąć od 11 do 15 kg. To, że maluch po urodzeniu waży 4 kg nie oznacza reszta to tłuszcz, który odłożył się podczas ciąży. Na wagę ciężarnej składa się jeszcze macica, wody płodowe, łożysko czy piersi pełne pokarmu. Dlatego nie warto przejmować się swoją wagą w trakcie ciąży, a zdrowiem swoim i przyszłego dziecka bo już od poczęcia jesteśmy za nie odpowiedzialne.

Autor: Anna Zeler

Bibliografia:

Abraham Suzanne, Liewellyn-Jones Derek, Anoreksja, bulimia, otyłość, Warszawa 1995

Komentarze do: Pregoreksja - anoreksja w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz