Szukaj

ABC urody w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Kobieta podczas ciąży czuje się wyjątkowa i piękna. Z każdym dniem promienieje i z niecierpliwością oczekuje na pojawienie się dziecka. Każda też kobieta pragnie wyglądać ładnie i atrakcyjnie. Nie inaczej jest w przypadku przyszłych mam.

ABC urody w ciąży


Należy jednak uważać z używaniem kosmetyków oraz poddawaniem się różnego typu zabiegom, ponieważ mogą powodować niekorzystne skutki, a czasem stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Cera


W czasie ciąży często pojawiają się problemy z cerą. Główną ich przyczyną są wariacje hormonów.  Nasilają się kłopoty z trądzikiem i wypiekami na twarzy. W walce z nimi należy być bardzo ostrożnym. Leki przeciwko tego typu schorzeniom mogą zawierać silne składniki chemiczne zagrażające zdrowiu dziecka. Należą do nich adapalen, izotretynoina i tretynoina. Natomiast środki, w składzie których znajdują się m.in. nadtlenek benzoilu nie stanowią zagrożenia. Każde stosowanie leków powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą.

Kolejnym problemem jest zmiana pracy gruczołów łojowych na skórze. Cera wyraźnie rzadziej się przetłuszcza, za to staje się bardziej sucha. Należy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu skóry delikatnymi kremami nawilżającymi.
Na skórze twarzy mogą pojawiać się wysypki oraz inne reakcje alergiczne. Mogą one wynikać niekoniecznie z powodu stosowania nieodpowiednich kosmetyków.

Farbowanie włosów

Zmiana koloru włosów podczas ciąży nie stanowi zagrożenia dla życia dziecka, jednak eksperci zalecają, aby na ten czas wstrzymać się od podobnych zabiegów kosmetycznych lub ograniczyć je do minimum. W dobie obecnego postępu kosmetologii farby do włosów nie są już tak toksyczne jak kiedyś, jednak zdarza się, że powodują schorzenia u dzieci. Jednym z nich jest nerwiak płodowy. To złośliwy nowotwór, który występuje stosunkowo rzadko. Atakuje system nerwowy oraz inne tkanki.  Mimo małej zachorowalności (70 – 80 dzieci rocznie w Polsce) warto nie ryzykować, ponieważ przeżywalność dzieci wynosi około 55% w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Jeżeli już farbowanie jest konieczne i musi się odbyć należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich warunków do wykonania tej czynności. Pomieszczenie, w którym odbywa się zabieg powinno być cały czas wietrzone. Nie wolno zapominać o rękawiczkach ochronnych tak, aby ograniczyć kontakt skóry z chemikaliami. Można także zwykłe farby zastąpić tymi wytworzonymi na bazie barwników roślinnych.

Kąpiele słoneczne


Opalanie w czasie ciąży jest surowo zabronione. Wynika to z dużego ryzyka przegrzania organizmu, zasłabnięcia oraz bólu głowy. W najgorszym przypadku może nawet dojść do poronienia. Dodatkowo skóra w okresie ciąży łapie słońce nierównomiernie, dlatego mogą się na niej pojawić różne przebarwienia, które z czasem rozwijają się w nowotwór. Podczas opalania podnosi się ciśnienie, a jego zbyt duży wzrost może być przyczyną odklejenia się łożyska. W trakcie ciąży skóra na ciele staje się bardziej wysuszona oraz cieńsza, co spowodowane jest jej napięciem. Równocześnie jest ona osłabiona co przyczynia się do pękania naczynek krwionośnych oraz powstawania uciążliwych i trudnych do wyleczenia rozstępów.


Cellulit i rozstępy

Pojawienie się cellulitu oraz rozstępów w trakcie ciąży to zjawisko naturalne. Należy walczyć z nimi za pomocą odpowiedniej diety oraz ćwiczeń. Podczas ciąży powinno się ograniczyć wszelaki niepotrzebny wysiłek fizyczny, jednak odrobina gimnastyki nikomu nie zaszkodzi. Najlepszym rozwiązaniem będzie wycieczka na basen, częste wolne spacery oraz treningi przygotowane specjalnie dla kobiet ciężarnych. Dodatkowym wsparciem będzie także stosowanie odpowiednich kosmetyków np. kremów antycellulitowych lub balsamów minimalizujących rozstępy.

Odpowiednie nawilżenie oraz natłuszczenie skóry jest zawsze ważną kwestią. Największym problemem jest występowanie rozstępów na piersiach oraz brzuchu. Na skutek rozciągania się skóry pojawiają się trwałe znamiona.  Należy pamiętać o regularnym smarowaniu balsamem lub oliwką dla dzieci tych partii ciała, najlepiej dwa – trzy razy dziennie. Zbilansowana dieta również pomoże w zachowaniu ładnego wyglądu skóry.

Depilacja


Podczas ciąży zmienia się poziom hormonów wzrostu w organizmie kobiety. Jednym z objawów jest pojawienie się nadmiernego owłosienia lub jego szybszy wzrost. W celu pozbycie się włosów należy skrupulatnie wybrać dla siebie odpowiednią metodę. Najbezpieczniejsze będzie wybranie zwykłej maszynki do golenia, ponieważ jej użycie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Używanie specjalnych kremów do depilacji również nie stwarza zagrożenia, jednak chemia w nich zawarta może znacznie podrażnić skórę.

Ze względu na jej osłabienie jest bardziej narażona na różnego rodzaju uszkodzenia. Tak samo dzieje się w przypadku depilacji woskiem. Jak wiadomo rozgrzany wosk pomimo swojej nieocenionej skuteczności podrażnia skórę oraz ją wysusza. Ze względu na podniesiony poziom wrażliwości może dojść także do delikatnych oparzeń, dlatego warto zrezygnować z tej metody na okres ciąży. Specjaliści jednogłośnie odradzają usuwanie włosków za pomocą elektrolizy. To zabieg dosyć inwazyjny. Pod żadnym pozorem nie należy stosować go na piersi oraz skórę brzucha, ponieważ te miejsca są szczególnie wrażliwe i narażone na uszkodzenia.

Ładny oraz zadbany wygląd każdej kobiecie zapewnia dobre samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że podczas ciąży nawet najprostszy zabieg może wywołać niechciane i nieprzyjemne skutki. Warto zachować ostrożność oraz umiar, aby nie spowodować zagrożenia zdrowia przyszłej matki oraz dziecka.

Autor: Magdalena Misztal

Komentarze do: ABC urody w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz