Szukaj

Witamina D lekiem na zapalenie prostaty

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Południowej Karolinie, przedstawione na corocznym spotkaniu American Chemical Society w Denver dowodzą, iż witamina D jest w stanie spowolnić, a nawet wyleczyć łagodnego raka prostaty.

Witamina  odgrywa bardzo ważną rolę dla organizmu, między innymi dla kości i zdrowia immunologicznego. Jest ona wytwarzana przez organizm po wystawieniu na działanie promieniowania ultrafioletowego światła słonecznego. Wcześniejsza analiza przeprowadzona przez tych samych naukowców tyczyła się mężczyzn cierpiących na raka w zaawansowanym stadium. Przez okres jednego roku podawano im witaminę D. 55% respondentów odnotowała zmniejszenie agresywności choroby, a niektórzy nawet całkowite wyleczenie.

Rak prostaty ze względu na skalę i intensywność ocenia się w skali od 0 do 10 punktów Gleasona. Pacjentów o wyniku 7 klasyfikuje się do operacji, ze względu na duże ryzyko śmiertelności. Pozostali, decydujący się także na usunięcie prostaty zmuszeni są do odczekania 60 dni. Wówczas też naukowcy z Denver przeprowadzili swoje badanie. Części pacjentów podawano witaminę D, pozostałym natomiast placebo. Po przeprowadzeniu operacji gruczoły poddano skrupulatnej analizie. Wyniki były zaskakujące. Naukowcy odkryli, że rak prostaty po podaniu placebo pozostał niezmienny lub nieznacznie się pogorszył. Odwrotny efekt przyniosła witamina D.

- Nowotwór jest związany ze stanem zapalnym gruczołów - mówi Bruce Hollis, jeden z koordynatorów eksperymentu. - Witamina D swym kojącym działaniem, potrafi go zmniejszyć, bądź całkowicie zniwelować.

Aby odkryć konkretne powiązania między rakiem prostaty i witaminą D potrzebne są dalsze badania. - Nie wiemy jeszcze, czy witamina D leczy lub zapobiega nowotworowi. Pewne jest jednak, iż jej działanie ma związek z łagodzeniem i hamowaniem zapalenia gruczołów - podsumowuje Hollis.

Podobne badania z 2008 roku opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences wykazują ścisłą zależność pomiędzy działaniem witaminy D i zmniejszenia ogólnej umieralności na raka. Naukowcy zalecają więc dziennie przynajmniej 15 minutowy spacer na słońcu, naturalnym,  to najlepszy lek na wszystko.

Opracowała: Marta Laburda

Komentarze do: Witamina D lekiem na zapalenie prostaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz