Szukaj

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

30% Polaków uważa, że nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością – wynika z badania opinii publicznej, zrealizowanego w ramach programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”1. Raport z badania opinii publicznej „Polacy o nawykach zdrowotnych” potwierdził panujące stereotypy – Polacy wciąż uważają za najbardziej krepujące takie dolegliwości, jak: zaburzenia erekcji (38%) i nietrzymanie moczu (30%).Objawy wskazujące na nieprawidłowości w układzie moczowo-płciowym występują u mężczyzn bez odczuwalnych dolegliwości bólowych, dlatego często są lekceważone przez pacjentów. Jednak zaniedbywane, stopniowo mogą prowadzić do poważnych zmian, które będą wymagały leczenia farmakologicznego, a nawet operacyjnego. Nietrzymanie moczu i łagodny rozrost gruczołu krokowego to schorzenia, których objawy w początkowym etapie rozwoju choroby są nieznaczne i narastają z upływem czasu . Objawy obu tych schorzeń są podobne i często mylone przez pacjentów.

Problemy dotyczące sfery intymnej człowieka, pozostają wciąż tematem tabu. Pacjenci często czują się skrępowani w rozmowie z lekarzem. Mężczyźni odczuwają lęk przed badaniem „per rectum”*. Dlatego od momentu  zaobserwowania objawów choroby, do zgłoszenia się do specjalisty często mija nawet kilka lat – mówi prof. Sławomir Dutkiewicz, chirurg urolog, ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”. Tymczasem wczesne rozpoczęcie odpowiedniej terapii, zdecydowanie podnosi jakość życia chorych i pozwala na powrót do  zdrowia.

Nietrzymanie moczu:

 • BPH (łagodny rozrost prostaty) :
 • korzystasz z toalety częściej niż 7 razy dziennie
 • zdarza Ci się korzystać z toalety w nocy
 • zdarza Ci się nie utrzymać moczu zanim dojdziesz do toalety
 • zdarza Ci się biec do toalety, kiedy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu
 • zdarzyło Ci się popuścić mocz podczas kichania, kaszlu, śmiechu, chodzenia, ćwiczeń fizycznych
 • często korzystasz z toalety, zarówno w dzień, jak i w nocy (częściej niż 7 razy na dobę)
 • długo czekasz w toalecie, zanim mocz zacznie wypływać
 • strumień oddawanego moczu jest wąski, słaby lub przerywany
 • oddajesz mocz zdecydowanie długo (dłużej niż kiedyś, dłużej niż inni)
 • czujesz ból i pieczenie podczas oddawania moczu
 • zdarza Ci się biec do toalety, kiedy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu
 • pomimo oddania moczu, masz uczucie, że w pęcherzu moczowym pozostała część moczu.
Przełamanie wstydu i strachu przed wizytą u specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę jest konieczne, aby rozpocząć skuteczne leczenie. Tymczasem pacjenci niejednokrotnie wolą leczyć się „na własną rękę”, niż pójść z problemem do lekarza. Wyniki prowadzonych w latach 2005-2006 akcji profilaktycznych pokazały, że ponad 58% pacjentów po 50. roku życia zażywało dostępne bez recepty preparaty roślinne, zanim zgłosiło się na badania urologiczne2. Prawie 78% mężczyzn stosujących fitoterapię przyznało, że odwlekało decyzję o badaniach u urologa3.


W badaniach epidemiologicznych dotyczących nietrzymania moczu w populacji polskiej stwierdzono, że u mężczyzn dominuje tzw. nietrzymanie moczu z  parcia [4]. Ten typ nietrzymania moczu (związany z tzw. pęcherzem nadaktywny) cechuje się wyciekaniem moczu z towarzyszącym uczuciem wypełnienia pęcherza moczowego. Pacjent gubi mocz, np.: nie zdąża do toalety, nawet jeśli pije małe ilości płynów, odczuwa parcie na mocz słysząc odgłosy bieżącej wody lub dotykając strumienia wody – mówi prof. Sławomir Dutkiewicz.

Poza pęcherzem nadaktywnym, nietrzymanie moczu jest chorobą częstą w łagodnym rozroście stercza, związaną  nie tylko z wiekiem i starzeniem.  W przypadku  BPH nietrzymanie moczu powstaje w wyniku długotrwałej przeszkody dla odpływu moczu – dodaje ekspert.

Program na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym. Program realizuje misję firmy, której elementem jest podnoszenie jakości ludzkiego życia. Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych, uczy pacjentów mówić kompleksowo o swoich problemach zdrowotnych.

Radę Ekspertów tworzą wybitne autorytety naukowe:

Prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz – ekspert w zakresie chorób metabolicznych, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych oraz zdrowia publicznego. Pani Profesor jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, członkiem grupy OMTF i specjalistą SCOPE Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością (EASO) oraz Kierownikiem Poradni Leczenia Chorób Metabolicznych „WAGA” w Katowicach.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński – ekspert w zakresie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, gastroenterolog. Pan Profesor pracuje w Katedrze i Klinice Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, jest członkiem Zarządu Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.


Prof. dr hab. n. med. Sławomir Dutkiewicz – ekspert w zakresie chorób układu moczowego, chirurg urolog.
Pan Profesor jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego [AUA], Polskiego Towarzystwa Urologicznego [PTU], Międzynarodowego Towarzystwa Urologicznego [SIU, Societe Internationale D’Urologie], Polsko-Francuskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz wiceprzewodniczącym Sekcji Urologów Wojskowych PTU. Pan Profesor  jest również członkiem Rady Wydziału Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kierownikiem Zakładu Profilaktyki i Epidemiologii Onkologicznej Instytutu Zdrowia Publicznego oraz członkiem Komisji Urologii Komitetu Patofizjologii Klinicznej przy IV Wydziale Polskiej Akademii Nauk. Pan Profesor jest również przewodniczącym Rady Naukowej czasopisma „Lek w Polsce”, a także zasiada w Radach Naukowych innych czasopism medycznych.

Prof. dr hab. n. med. Janusz E.  Badurski – ekspert w zakresie osteoporozy, specjalista chorób wewnętrznych, osteoartrolog.Pan Profesor jest Dyrektorem Centrum Osteoporozy i Chorób Kostno-Stawowych w Białymstoku i Prezesem Polskiej Fundacji Osteoporozy, członkiem towarzystw krajowych i zagranicznych ukierunkowanych na choroby metaboliczne kości i stawów. Pan Profesor jest autorem i współautorem ponad 250 prac naukowych i czterech monografii głównie poświęconych osteoporozie, chorobie zwyrodnieniowej stawów, klinice bólu, metabolizmowi chrząstki stawowej i kości oraz chorobom reumatycznym.

Doc. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki – ekspert w zakresie chorób układu krążenia, kardiolog.
Pan Docent jest Kierownikiem Oddziału Diagnostyki Jednodniowej Instytutu Kardiologii w Warszawie, jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Kardiologii w Warszawie oraz wiceprzewodniczącym Sekcji Wad Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

1 Badanie opinii publicznej „Polacy o nawykach zdrowotnych” zostało przeprowadzone w dniach 20 – 24 listopada 2008 r. przez ośrodek badawczy TNS OBOP, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, wybranej losowo próbie 1005 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. Badanie zrealizowano na zlecenie firmy Zentiva, organizatora
programu na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”.

* Badanie per rectum, inaczej DRE (digital rectal examination) jest zasadniczym (podstawowym) badaniem stercza  i powinno być wykonane przez lekarza u  każdego mężczyzny po 50. roku życia. W badaniu DRE (palcem przez odbyt) można wykryć guz, stwardnienie, nierówną powierzchnię stercza, rozpulchnienie.
Gruczoł krokowy = stercz = prostata

2 Raport On Board, przygotowany na podstawie wybranych opracowań epidemiologicznych udostępnionych przez firmę Zentiva PL.

3 Raport On Board, przygotowany na podstawie wybranych opracowań epidemiologicznych udostępnionych przez firmę Zentiva PL.

4 Raport On Board, przygotowany na podstawie wybranych opracowań epidemiologicznych udostępnionych przez firmę Zentiva PL.

Komentarze do: Nietrzymanie moczu u mężczyzn (1)

stepa
stepa 21-05-2011 15:35

Ćwiczenia mięśni Kegla

1

W celu wzmocnienia mięśni Kegla można zastosować aparat do elektrostymulacji z sondą rektalną.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze