Szukaj

Przerost prostaty

Prostata jest gruczołem krokowym należącym do męskiego układu płciowego. Narząd ten znajduje się pod pęcherzem moczowym i owija cewkę moczową. Jest wielkości kasztana. Prostata odpowiada za produkcję wydzieliny, która razem z plemnikami tworzy męskie nasienie. Przerost prostaty polega na powiększaniu się gruczołu krokowego. Jest to związane z przekwitaniem i występującymi z tego powodu zaburzeniami hormonalnymi.

Przerost prostaty

Przyczyny przerostu prostaty

U mężczyzn, którzy kończą 50. rok życia obniżona zostaje produkcja testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego. Wpływa to także na produkcję estrogenów, żeńskich hormonów, także przez mężczyzn produkowanych. Proporcja pomiędzy poziomami tych hormonów zostaje wtedy zaburzona wskutek czego, tkanki prostaty zaczynają się rozrastać.

Zdarzenia te mają miejsce u wszystkich mężczyzn. Różnicą jednak jest stopień nasilenia się tego zjawiska u każdej jednostki.

Objawy przerostu prostaty

Trzeba również wiedzieć, że jeśli mamy do czynienia tylko powiększonym gruczołem krokowym, nie musi to wskazywać, że jest to rozrost prostaty. Poniżej zostały przedstawione najczęstsze objawy wskazujące na przerost prostaty.

  • Częste oddawanie moczu.
  • Nagłe pojawianie się parcia na mocz.
  • Trudności z oddawaniem płynnego strumienia moczu; odznaczają się słabym lub przerywanym strumieniem.
  • Niemożliwe jest całkowite opróżnianie pęcherza moczowego. Odczuwany jest duży dyskomfort spowodowany uporczywym zaleganiem moczu. Nie można temu zaradzić nawet dzięki zwiększonej częstotliwości oddawania moczu.
  • Zwiększony wysiłek w celu inicjowania oddawania moczu.
  • Strumień moczu oddawany jest z wyraźnie mniejszą siłą niż odbywało się to wcześniej.
  • Słaby strumień moczu powodujący utratę niewielkich ilości moczu.

Diagnoza

Jeśli zaobserwujemy niektóre z wyżej wymienionych objawów, to koniecznie musimy się skonsultować z lekarzem i opowiedzieć mu o nich. Często lekarze dysponują specjalną ankietą, która określa wszystkie objawy związane z chorobami prostaty. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz przechodzi do bezpośredniego badania prostaty. Badanie to polega na tym, że lekarz sprawdza ręcznie poprzez odbyt badany gruczoł. Chodzi tutaj przede wszystkim o jego wielkość, kształt, konsystencję oraz symetrię.

Na końcu przeprowadzane są badania USG oraz PSA. Badanie USG jest wykonywane, żeby sprawdzić jak wygląda prostata pod względem budowy i rozmiaru, w trakcie USG możliwa jest również ocena ilości zalegającego moczu. Badanie PSA określa poziom antygenu sterczowego znajdującego się we krwi. Jeśli poziom jest podwyższony to wskazuje to na przerost prostaty. Wszyscy mężczyźni, którzy ukończyli 50 rok życia powinni systematycznie podchodzić do tego badania.

Leczenie przerostu prostaty

Jeżeli prostata ma łagodny przebieg, to w celu zmniejszenia lub całkowitego usunięcia objawów wystarczy przyjmowanie leków. Sprawią one, że polepszy się przepływ moczu z pęcherza i po mikcji mniejsza ilość moczu będzie zalegała w pęcherzu.

W przypadku nasilenia się objawów konieczny może być zabieg chirurgiczny. Wtedy trzeba usunąć rozrośniętą część gruczołu.

Grunt to profilaktyka

Przerost prostaty jest łatwy do leczenia, jeśli zostanie szybko wykryty. Jeśli długo będziemy zwlekać z pójściem do lekarza, mimo występujących objawów, rozrost może się okazać na tyle poważny, że nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej.

Komentarze do: Przerost prostaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz