Szukaj

Łagodny rozrost stercza

Łagodny rozrost stercza jest chorobą występującą głównie u osób starszych, bardzo rzadko trafiają się przypadki w formie klinicznej przed 40 rokiem życia. Większość pacjentów trafiających do POZ czy lekarza rodzinnego to potencjalni chorzy z objawami utrudnionego odpływu moczu z pęcherza.

Łagodny rozrost stercza

Łagodny rozrost stercza należy do najczęstszych chorób a mimo to jego etiologia i patogeneza nie są w pełni poznane. Choroba polega na powiększeniu gruczołu krokowego. Jest to z kolei przyczyną nasilających się dolegliwości w oddawaniu moczu, które równocześnie mogą być bardzo dokuczliwe. Wraz z rozwojem i postępowaniem choroby, dojść może do sytuacji w której jakoś życia mężczyzny zostanie znacznie pogorszona. Przeszkoda w oddawaniu moczu doprowadzić może do niekorzystnych następstw w obrębie dróg moczowych – głównie nerek i pęcherza moczowego.

Przyczyny łagodnego rozrostu

Umownie można przyjąć, że łagodny rozrost stercza jest chorobą naturalną, która spowodowana jest procesem starzenia się. Sprzyja temu zaburzenie w równowadze hormonalnej ustroju, do których także dochodzi w wieku starszym. Czynności hormonalne jąder ulegają systematycznemu wyczerpywaniu się, co powoduje względną przewagę hormonów żeńskich. Te zaś pobudzają rozrost komórek podścieliska. Rozrastające się podścielisko stymuluje z kolei rozrost części gruczołowej. Skutkiem takiego oddziaływania jest wzrost masy prostaty, czyli jej łagodny przerost.

Innymi czynnikami ryzyka, może być niewłaściwa dieta. Z badań wynika, że choroba występuje częściej u mężczyzn rasy czarnej. Wiąże się to właśnie z dietą oraz nie do końca poznanymi czynnikami genetycznymi. Sposób odżywiania jest bowiem kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój choroby. Niektóre produkty, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, przyspieszają rozwój choroby, inne, głównie roślinne, spowalniają nadmierny rozrost tkanki stercza.

Objawy łagodnego rozrostu

Objawy choroby możemy podzielić na:

Objawy podrażnieniowe:

  • częste oddawanie moczu,
  • gwałtowne parcia na mocz,
  • niemożność powstrzymania mikcji,
  • ból w trakcie mikcji.

Objawy "przeszkody podpęcherzowej"

  • trudność w rozpoczęciu mikcji,
  • zwężony strumień moczu,
  • wydłużony czas mikcj,
  • osłabienie strumienia moczu i/lub przerwany wyciek moczu,
  • wykapywanie moczu po zakończeniu mikcji,
  • zatrzymanie moczu.

Leczenie łagodnego rozrostu

Istnieje kilka możliwości leczenia, zazwyczaj rozpoczyna się je obserwacją, u osób z ostrym przebiegiem choroby oraz przy braku ryzyka rozwoju raka gruczołu krokowego obowiązuje obserwacja urologiczna z wykonywaniem powyższych badań. Kolejną możliwością jest leczenie farmakologiczne, gdzie pacjentowi podaje się leki, mogą być to lekarstwa hormonalne, roślinne bądź blokujące receptor α-1-adrenergiczny. Ostatecznością jest leczenie operacyjne.

Autor: Damian Nowaczek

Komentarze do: Łagodny rozrost stercza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz