Szukaj

Jakich witamin potrzebują mężczyźni?

Zapotrzebowanie na witaminy jest różne w zależności od płci. Organizm zarówno kobiety, jak i mężczyzny potrzebuje zróżnicowanej ilości dostarczanych witamin, gdyż zależne jest to m.in. od gabarytów fizycznych, trybu życia czy rodzaju wykonywanej pracy. Okazuje się, że większe problemy z niedoborem witamin mają panowie, co może przejawiać się licznymi chorobami. Jakich więc witamin potrzebują?

Jakich witamin potrzebują mężczyźni?

Mężczyźni gorzej sobie radzą z zaspokojeniem swoich potrzeb energetycznych i  budulcowych. Można stwierdzić, że głównym winowajcom są  hormony, które niekiedy utrudniają mężczyznom dostarczenia odpowiedniej porcji witamin. Przeciętny mężczyzna lubuje się głównie w daniach mięsnych, skupiając swoją dietę na takich potrawach jak np. schabowy, stek, czy golonka. Do tego dochodzą ziemniaki, ryż lub frytki i wtedy brakuje miejsca w żołądku na zieleninę, która jest głównym źródłem witamin. Zapotrzebowanie na kalorie mężczyźni mają stosunkowo wyższe od kobiet, ale niestety nie zawsze pamiętają, że trzeba uzupełnić swój jadłospis niezbędnymi witaminami, poprzez spożywanie owoców i warzyw.  W przeciwnym razie można się spotkać z niemiłymi konsekwencjami, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie.

Witamina A dla mężczyzn

Odpowiednie spożytkowanie witaminy A może przeciwdziałać łysieniu, pod warunkiem, że nie jest uwarunkowane genetycznie. Ma także duże znaczenie dla cery. Delikatność i gładkość policzków, nigdy nie będą osiągnięte w takim stopniu, w jakim mają z natury kobiety, lecz witamina A w komplecie z witaminami C i E,  może przeciwdziałać pojawiania się zbędnych podrażnień, zadrapań i zaczerwień. W takim samym zestawieniu witaminy A, C i E, zmniejszają ryzyko pojawienia się raka płuc, dlatego bierni palacze mają o 40% zwiększone zapotrzebowanie na te witaminy. Witamina A znajduje się w takich produktach spożywczych jak : nabiał, jaja, ryby, marchew, sałata, czy pomidor.

Witamina B dla mężczyzn

Mężczyźni potrzebują o wiele więcej od kobiet, witamin z grupy B. Niedobór tych witamin jest groźny dla układu nerwowego, układu krążenia i wątroby. Witamina B1 wspomaga organizm podczas jedzenia fastfoodów, chińszczyzny, czy też nadmiernego spożywania alkoholu. Najwięcej tej witaminy znajdziemy w mięsie wieprzowym, wątróbce lub nasionach fasoli i grochu. Z kolei niedobór witaminy B5 może się przyczynić do przedwczesnego siwienia. Powiedzenie „osiwieć ze strachu” często odbierane jest jako mit, lecz zestresowany człowiek z niedostatecznym poziomem witaminy B5 jest narażony na przyspieszenie procesu siwienia. Największe ilości tej witaminy znajduje się w drożdżach i wątróbce. Witamina B7 natomiast powinna być stosowana przez ludzi cierpiący na cukrzycę. Dostateczny poziom witaminy B7 stabilizuje poziom cukru we krwi. Wpływa też na dobre samopoczucie. Można ją znaleźć w wielu produktach spożywczych tj. nabiał, wątróbka, drożdże, czy też niektóre owoce i warzywa.

Witamina C dla mężczyzn

Oprócz wspominanemu działaniu witaminy C na cerę mężczyzny, witamina ta płodność mężczyzny. Zaliczana jest do przeciwutleniaczy oddziaływującej na nasienie. Chroni DNA plemników przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, oraz zapobiega zlepianiu się plemników. Ponadto witamina C zwiększa odporność organizmu oraz poprawia sprawność fizyczną. Tak jak w przypadku witaminy B, niedobór witaminy C spowodowany jest przez nadmierne spożywanie alkoholu oraz paleniu papierosów. Najwięcej witaminy C zapewni dieta wzbogacona przede wszystkim w owoce tj. cytrusy, truskawki, czy porzeczki. Możemy też ją znaleźć w poszczególnych warzywach np. szpinak, kalafior, papryka.

Witamina E dla mężczyzn

Nazywana jest również witaminą młodości, ponieważ sprzyja intensywnemu ruchowi fizycznemu, jak też prawidłowej budowie mięśni. Mężczyzna przepracowujący wiele godzin na siłowni, w celu poprawienia swojej muskulatury, powinien pamiętać o regularnym dostarczaniu do organizmu tej witaminy. Panowie potrzebują jej więcej, co wynika z szybszej przemiany materii i jednocześnie większego zużycia energii. Poza tym witamina E chroni przed chorobą, która jest najczęściej spotykana u mężczyzn – miażdżycy. Aby dostarczać więcej tej witaminy, dobrze by było zamienić białe pieczywo na pełnoziarniste.

Autor: Grzegorz Kozłowski

Komentarze do: Jakich witamin potrzebują mężczyźni?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz