Szukaj

Rozwój jąder

Testosteron który z czasem odpowiedzialny, jest za zmianę barwy głosu, pojawienie się zarostu na twarzy, a także zmianę sylwetki produkowany jest w jądrach - jak również w małych ilościach przez korę nadnerczy. W początkowym stadium rozwoju, kiedy dziecko jest jeszcze w brzuchu matki. Jadra znajdują się na prawo i na lewo od głównej tętnicy.

Rozwój jąder

W późnym etapie ciąży pod wpływem hormonów, jądra przesuwają się w kierunku worka mosznowego. Czasami zdarza się, że jądra nie docierają do worka mosznowego przed przyjściem chłopca na świat. Mówi się wtedy o niezstąpieniu jąder.

Częściej zdarza się to u wcześniaków niż u chłopców urodzonych w terminie. Leczenie niezstąpienia jąder powinno odbyć się w pierwszym roku życia, aby uniknąć w przyszłości komplikacji. Dziecko otrzymuje kuracje hormonalną w postaci spreju, a jeżeli to nie pomoże stosuje się zabieg operacyjny.

Od rozpoczęcia okresu dojrzewania w jądrach produkowane są plemniki i przechowywane są tam przez kilka tygodni. Aby plemniki były zdrowe musi być spełnione kilka warunków m. in. temperatura w otoczeniu jąder musi być niższa o 2-3 stopnie od reszty ciała. Dlatego w drodze ewolucji jądra znalazły się na zewnątrz. Ponadto krew dostarczana do jąder jest niższa, dzięki znalezieniu się dodatkowych dwóch małych żył, które odprowadzają chłodniejsza krew do jamy brzusznej.

Z tego powodu tak ważne jest prawidłowe zstąpienie jąder. W innym wypadku może dojść do zbyt wysokiego ogrzania jąder, wzrasta ryzyko wystąpienia złośliwych zwyrodnień , ryzyko skręcenia jąder lub przepukliny pachwinowej.

Jądra znajdują się w worku mosznowym, który rozdziela je na dwa przedziały - po każdym dla jednego jadra. Jest to zauważalne gołym okiem, gdyż skora tej linii na mosznie jest ciemniejsza. Pod skórą moszny znajduje się powrózek nasienny. Mięsień dźwigacz jądra stanowi jeden z jego elementów. Gdy zachodzi taka potrzeba mięsień może unieść jądra w górę. Dzieje się tak na przykład w zimnym środowisku, jądra zostają przyciągnięte bliżej ciała.

Wielkość jąder zazwyczaj wynosi od 4-5 centymetrów, szerokość to 3 centymetry. U większości mężczyzn jedno z jader jest większe od drugiego, co jest rzeczą naturalną. Oraz lewe jest lepiej ukrwione od prawego.

W ścianach kanalików znajdujących się w jądrach produkowane są plemniki. Aby mogło dojść do produkcji plemników niezbędny jest testosteron. Produkcja tego hormonu odbywa się w komórkach Leydiga w jądrach. Czynnik który może pomóc w produkcji plemników jest witamina A, natomiast rzecz mająca negatywny wpływ na plemniki to alkohol. Może on nawet spowodować bezpłodność u osób uzależnionych od alkoholu.

Komentarze do: Rozwój jąder

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz