Szukaj

Witaminy i minerały dla mężczyzny

Większość witamin i składników odżywczych można uzyskać dzięki zróżnicowanej diecie. W tym artykule zostały zaprezentowane najważniejsze, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mężczyzny. Warto o nich pamiętać przy ustalaniu jadłospisu.

Witaminy i minerały dla mężczyzny

Witamina A

Nazywana jest również retinolem. Można ją znaleźć w rybach, serach, jajkach, margarynie, jogurcie i w mleku. Witamina A pełni szereg ważnych funkcji. Dzięki niej łatwiejsze jest utrzymanie zdrowej skóry, układ odpornościowy jest silniejszy i polepsza się wzrok. Optymalna dzienna dawka witaminy A dla mężczyzn wynosi 0,7 mg.

Lepiej nie przekraczać dziennej normy witaminy A, gdyż może się to skończyć gorszym stanem kości, w których można doprowadzić do zwiększonego ryzyka na złamania.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A u mężczyzn: 0,7 mg

Magnez

Zielone warzywa liściaste są najlepszym źródłem magnezu. Poza tym znajduje się on w dużej ilości w orzechach, rybach, mięsie, pieczywie i nabiale. Magnez sprzyja konwersji, podczas której produkty spożywcze są zamieniane w energię. Minerał ten wpływa również na zdrowe kości.

Trzeba się przestrzegać przed przedawkowaniem magnezu, ponieważ może to doprowadzić do biegunki.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez przez mężczyzn: 300 mg

Selen

Jest to ważny minerał dla męskiego organizmu ze względu na swoje antyoksydacyjne właściwości. Selen posiada specjalne przeciwutleczniacze, które zwiększają ochronę komórek przed różnymi uszkodzeniami. Dowiedziono na przykład, że dzięki suplementom selenu można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Wpływa też na lepsze zdrowie męskich plemników. Według przeprowadzonego przed latami badania naukowego, w którym uczestnikom podawany był selen o dawce 225 mikrogramów wraz z witaminą E o dawce 400 mg i stwierdzono, że przez trzy miesiące codziennego stosowania się do tej diety wpłynęło na poprawę jakości nasienia oraz na większą ruchliwość plemników.

Dzienne zapotrzebowanie na selen przez mężczyzn: 0,075 mg

Cynk

Najwięcej cynku znajduje się w owocach morza, mięsie, mleku i innych produktach mlecznych oraz w zbożach. Wspomaga organizm w przetwarzaniu węglowodanów, białka i tłuszczy, które są otrzymywane poprzez produkty żywnościowe. Cynk jest także minerałem, który po części odpowiada za jakość gojenia ran. Sprzyja też stanowi zdrowia prostaty.

Trzeba uważać, aby nie przekroczyć optymalnych dziennych dawek. Nadmierne spożycie cynku może spowodować bóle głowy i biegunkę, a nawet doprowadzić do wchłonięcia miedzi przez organizm, co dodatkowo skutkowałoby niedokrwistością i osłabieniem kości.

Dzienne zapotrzebowanie na cynk przez mężczyzn: 5,5 – 9,5 mg

Miedź

Znajdziemy ją w skorupiakach, orzechach i podrobach. Miedź wspomaga produkcję białych i czerwonych krwinek w męskich organizmach. Nadmiar miedzi może wywołać bóle żołądka i biegunkę.
Dzienne zapotrzebowanie na miedź przez mężczyzn: 1,2 mg

Witamina D

Aby otrzymać tą witaminę nie trzeba jeść żadnych określonych produktów. Wystarczy wyjść na słońce i wtedy nasz organizm sam zacznie ją produkować. Jeżeli nie ma możliwości wyjścia na światło słoneczne to warto sięgnąć po ryby, żółtka z jajek, a także mleko i zboża. Witamina D wpływa na zrównoważony poziom wapnia.

Jej niedobór może być związany z wywołaniem takich dolegliwości jak nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, osłabienie mięśni, udar mózgu i zawał serca.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D przez mężczyzn: 0,01 mg

Komentarze do: Witaminy i minerały dla mężczyzny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz