Szukaj

Ojcowie ważą więcej niż mężczyźni nie posiadający potomstwa

Niezależnie od tego, czy mieszkają ze swoimi dziećmi czy nie, mężczyźni po tym jak zostają ojcami przybierają średnio na wadze 1,6-2 kg. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców z ośrodka Northwestern Medicine w Evanston (Illinois).

Co ciekawe, mężczyźni biorący udział w badaniu, którym nie urodziły się dzieci nie tylko nie przytyli, ale stracili na wadze.

Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym American Journal of Men's Health miało na celu zweryfikowanie jak ojcostwo wpływa na wskaźnik masy ciała (BMI). Naukowcy obserwowali przez okres 20 lat 10 253 mężczyzn, u którym BMI mierzone było na początku okresu dojrzewania, przy końcu okresu dojrzewania, w wieku około 25 lat i 30 lat.

Ojcostwo może wywierać wpływ na zdrowie mężczyzn, tak jak to ma miejsce w przypadku zbadanego już wpływu małżeństwa - mówi dr Craig Garfield z Feinberg School of Medicine. Wraz we wzrostem wagi i wskaźnika BMI u mężczyzn wzrasta ryzyko zachorowania na choroby serca, cukrzycę czy raka - zaznacza dr Garfield.

Jedno z ostatnio opublikowanych badań naukowych wykazało, że wzrost BMI u mężczyzn wiąże się z większym odsetkiem nawrotów raka prostaty oraz większą umieralnością mężczyzn z rakiem prostaty i mężczyzn, którzy przechodzili radioterapię z jakiegokolwiek powodu.

Analizując wyniki badania naukowcy stwierdzili, że mężczyźni mający około 182 cm wzrostu, którzy mieszkali ze swoimi dziećmi, zaraz po tym jak zostali ojcami po raz pierwszy, przybierali na wadze średnio 2 kg (wzrost BMI o 2,6%) Tymczasem, ojcowie o podobnym wzroście, którzy nie mieszkali ze swoimi dziećmi tyli średnio 1,5 kg (wzrost BMI o 2%).

Mężczyźni, o takim samym wzroście, którym nie urodziło się potomstwo w okresie trwania badania schudli średnio 0,64 kg.

W czasie opracowywania wyników badań naukowcy wzięli pod uwagę wszystkie inne czynniki, które mogły mieć wpływać na zmianę wagi, czyli: wiek, rasę, wykształcenie, zarobki, codzienną aktywność fizyczną i stan cywilny.

Dr Garfild wzrost wagi u mężczyzn, którzy zostali ojcami, tłumaczy tym, że po urodzeniu dziecka zwiększa się liczba obowiązków związanymi z opieką nad potomstwem. Ojcowie mają więc mniej czasu na zadbanie o swoje zdrowie i kondycję fizyczną.

Komentarze do: Ojcowie ważą więcej niż mężczyźni nie posiadający potomstwa (1)

akoni
akoni 31-10-2015 13:25

mężczyzna tyje jak ma dzieci

1

coś w tym jest, mojemu bratu się przytyło sporo jak został ojcem ;)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze