Szukaj

Hormony starzejącego się mężczyzny

Dopiero od niedawna bierze się pod uwagę, że u mężczyzny, tak samo jak i u kobiety, dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej i że może to również wywołać efekty psychiczne i fizyczne.Hormonem, który odgrywa w organizmie mężczyzny główną rolę jest testosteron.

Hormony starzejącego się mężczyzny

Wpływa on nie tylko na libido i zdolności reprodukcyjne, ale ma tez decydujący wpływ na sprawność, układ kostny czy mięśniowy. Najczęściej poziom hormonów spada od 50 roku życia, ale nie zmienia to faktu iż Panowie mogą zostać ojcami do późnego wieku, gdyż produkcja komórek nasiennych jest zachowana przez całe życie. Objawy niedoboru testosteronu mogą być bardzo niejednoznaczne i nie wskazywać bezpośrednio na problem. Spadek sprawności, pogorszenie koncentracji to ogólne objawy, które można zaobserwować przy innych chorobach.

Co ma wpływ na testosteron

Spory wpływ na zawartość testosteronu we krwi ma pora dnia. Spadek następuje na skutek działania tłuszczu we krwi. Poziom hormonu osiąga maksimum we wczesnych godzinach porannych. Na wartość testosteronu maja także wpływ: choroby nerek lub wątroby, picie dużej ilości alkoholu, nadmierny wysiłek fizyczny. Poza tym nie bez znaczenia pozostaje styl życia prowadzony przez mężczyznę. Warto zrezygnować z palenia papierosów, picia dużej ilości kawy.

Poziom testosteronu

Warto wspomnieć, że poziom testosteronu to indywidualna sprawa i odzwierciedla on spore wahania. Nawet u zdrowych mężczyzn poziom testosteronu  we krwi spada wraz z wiekiem. Niestety nie można stwierdzić dlaczego się tak dzieje. Wciąż brakuje wystarczająco jednoznacznej metody diagnostycznej.

Jeżeli mężczyzna skarży się dodatkowo na spadek libido, problemy z erekcją, zmniejszenie masy ciała diagnoza postawiona pacjentowi jest łatwiejsza do potwierdzenia. Urolog może ustalić objawy braku testosteronu na podstawie specjalnej ankiety przygotowanej przez naukowców z Uniwersytetu w St.Louis. Niestety nie jest ona jeszcze upowszechniona w Polsce.

Komentarze do: Hormony starzejącego się mężczyzny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz