Szukaj

Zdrowie mężczyzny w starszym wieku

Człowiek zaczyna się starzeć od dnia swoich narodzin, jednak większość ludzi zaczyna to zauważać około trzydziestki. Panowie w przeciwieństwie do pań zaczynają się zastanawiać nad swoim wiekiem w momencie gdy pojawi się pierwszy zawód w łóżku.

Zdrowie mężczyzny w starszym wieku

Starzenie się niesie ze sobą nowe szanse i nowe ryzyko - oba aspekty omówimy w tym artykule. Ryzyko dotyczy przede wszystkim zdrowia fizycznego i psychicznego, są one ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie na siebie wpływają.

Starzenie się według obecnego stanu wiedzy to proces, który nie jest ani odwracalny ani uleczalny. Proces ten przebiega nieustannie , ale nie wszystkie funkcje i cechy organizmu starzeją się w tym samym tempie. Gdy mięśnie i układ ruchowy zaczynają wskazywać objawy zużycia już około trzydziestego roku życia, zdolności intelektualne pozostają prawie bez zmian aż do późnego wieku.

Mężczyzna, który zauważa u siebie proces starzenia czasami reaguje na ten fakt w sposób zaskakujący. Próbuje się odmłodzić poprzez ubranie albo zmianę otoczenia na młodsze. Inni natomiast wpadają w apatie czy mają zmniejszoną sprawność fizyczną. Dla pocieszenia można dodać fakt iż w ciągu ostatnich 50 lat, oczekiwana długość życia wzrosła z 50 do 80 lat. Nie wynika to z faktu, że inaczej się starzejemy ale dlatego, że żyjemy inaczej.


Rozwój medycyny, większa dostępność leczenia, poziom i komfort życia czy chociażby jedzenie. Wszystko to ma wpływ na naszą sprawność i długość życia.

Dlatego skupmy się na kilku ważnych elementach. Przede wszystkim produkty spożywcze. Powinniśmy zwracać uwagę na to co jemy i jak jemy. Nasz jadłospis powinien być pełny owoców i warzyw, odpowiedniej ilości białka oraz węglowodanów. Ponad to jedzenie nie powinno być spożywane w pośpiechu co utrudnia prace naszemu układowi trawiennemu. Kolejna rzecz to sport. Nie bez kozery mówi się, że sport to zdrowie. Rower, bieganie czy chociażby spacer kilka razy w tygodniu powinien być wpisany w nasz plan życia.

Ponadto nie zapominajmy o badaniach kontrolnych i regularnych wizytach u lekarza. Wszystko to spowoduje, że w wypadku wystąpienia stanu chorobowego w naszym organizmie dużo szybciej uda nam się uporać z chorobą i rozpocząć leczenie.

Dbajmy o siebie, a to na pewno pomoże nam wydłużyć i polepszyć jakość naszego życia.

Komentarze do: Zdrowie mężczyzny w starszym wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz