Szukaj

Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia impotencji u mężczyzn?

Większość mężczyzn nie jest w stanie rozpocząć dnia bez wypicia porannej porcji kawy. Okazuje się, że pobudzające właściwości tego napoju mogą mieć znaczenia także dla zdrowia seksualnego panów.

Wyniki badania przeprowadzonego przez University of Texas Health Science Center at Houston (UTHealth) pokazały, że u mężczyzn, którzy pili codziennie więcej kawy, prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji było mniejsze. Wyjątek stanowili mężczyźni, którzy mieli cukrzycę - u nich dodatkowe porcje kawy nie zmniejszyły ryzyka pojawienia się impotencji.

Choć zauważyliśmy rzadsze występowanie zaburzeń erekcji u mężczyzn otyłych, mających nadwagę i nadciśnienie, nie odnosiło się to do mężczyzn z cukrzycą. Nie było to zaskoczeniem, gdyż cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn występowania zaburzeń erekcji - stwierdził dr. David Lopez, główny autor badania.

Badania co prawda nie udowodniły związku przyczynowo-skutkowego, ale wyniki analizy są zgodne z bieżącymi doniesieniami naukowymi.

Ostatnie odkrycie stanowi dodatkowy argument dla poparcia stanowiska amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Wytycznych Żywieniowych (U.S. Dietary Guidelines Advisory Committee), który ogłosił, że wypijanie od trzech do pięciu filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i chorób serca - czyli dwóch istotnych czynników powodujących impotencję - powiedział dr Natan Bar-Chama, dyrektor Męskiej Medycyny Reproduktywnej Szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku.

Dr Lopez wraz z kolegami przeanalizował dane zebrane od 3 700 mężczyzn, który w ankiecie opisali ilość kofeiny spożywanej w ciągu wcześniejszych 24 godzin. Dawka, która zdawała się wpływać na zmniejszenie ryzyka impotencji była równoważna 2-3 filiżankom kawy dziennie.

W porównaniu do mężczyzn, których dzienna dawka kofeiny wynosiła 0-7 miligramów, u mężczyzn spożywających 85-170 miligramów kofeiny dziennie wystąpiło o 42% mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji, natomiast u mężczyzn, którzy spożywali 171-303 miligramów kofeiny dziennie, prawdopodobieństwo impotencji było mniejsze o 39%.

W badaniu uwzględniono spożycie napojów zawierających kofeinę, takich jak: kawa, herbata, napoje energetyczne i niektóre napoje gazowane.

Naukowcy podejrzewają, że przy regularnym piciu kawy ryzyko wystąpienia problemów z impotencją jest mniejsze, gdyż kofeina rozluźniając tętnice i mięśnie znajdujące się w prąciu, usprawnia przepływ krwi i ułatwia erekcję.

Komentarze do: Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia impotencji u mężczyzn?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz