Szukaj

Ojcowskie lęki - gdy dziecko ma pojawić się na świecie

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny bez wątpienia wprowadza w życiu każdej pary rewolucje. Kobieta która nosi dziecko pod swoim sercem bez wątpienia łatwiej przystosują się do nadchodzących zmian, natomiast panowie dostrzegają te zmiany wybiórczo i mogą je wyolbrzymiać.

Ojcowskie lęki - gdy dziecko ma pojawić się na świecie

Lęki jakie towarzyszą Ci przed narodzinami dziecka o dziwo mogą okazać się bardzo pomocne, gdyż pozwolą Ci realnie przygotować się na nadchodzące zmiany.

Musisz zdawać sobie sprawę, że niewielu mężczyzn rodzi się od razu ojcami tak jak niewiele kobiet od zawsze jest matką. Wprawdzie wielu panów czuje miłość do swojego dziecka w naturalny sposób, to umiejętności opieki oraz innych rodzicielskich nawyków musi nauczyć się z czasem. Twoje szczere zaangażowanie oraz miłość ojcowska pozwoli Ci uporać się z nową życiową rolą. Oczywiście nie ominą Cię błędy ale musisz mieć świadomość, że popełniają je wszyscy rodzice. Dobrze jest poprosić znajomych, którzy mają już dzieci aby np. pokazali Ci jak przewijać, karmić czy też kąpać maleństwo. Nie ma się czego wstydzisz im lepiej przygotujesz się teraz, tym łatwiej będzie Ci opiekować się dzieckiem kiedy pojawi się na świecie.

Poza tym, że zastanawiasz się nad tym jak będziesz radził sobie z ojcostwem na pewno myślisz o tym, jaki wpływ dziecko będzie miało na Twój związek czy praca. Otóż mały człowiek na pewno nie pozostanie bez wpływu i na ten aspekt życia.

Każda para świeżo upieczonych rodziców zauważa zmiany w ich wzajemnych relacjach. Spontaniczna intymność oraz całkowita prywatność będzie teraz na wagę złota. Noworodek bowiem wymaga poświęcenia bardzo dużej uwagi. Musisz jednak wiedzieć, że dopóki obydwoje dokładacie starań, by znaleźć czas na bycie to zaplanowane wspólne wieczory mogą stać się naprawdę wyjątkowe a ponadto sprawią, że będziesz ich wyczekiwał z utęsknieniem. Wiele par stwierdza, że pojawienie się dziecka i bycie od teraz bycie we troje udoskonala bycie we dwoje.

Co z Twoją pracą? Zapewne jeżeli dużo pracujesz będziesz musiał dokonać pewnych zmian. Opieka nad dzieckiem powinna być wspólna dlatego w miarę możliwości powinniście się nią podzielić. Nieprzespane noce na nikogo nie wpływają pozytywnie dlatego postaraj się czasem odciążać swoją partnerkę.

Najlepszym sposobem na odnalezienie się w roli ojca,a także rozpoczęcie nowego życia jest towarzyszenie ukochanej i dziecku. Tym samym jeżeli to tylko możliwe i stać was na to finansowo, przebywaj z żoną jak najczęściej i najwięcej do chwili porodu. Jeśli niestety nie jest to możliwe staraj się spędzać z nimi każda wolną chwilę i okazywać swoje wsparcie. Szczególnie uczyń to tuz po porodzie, w czasie popołogowym kiedy partnerka wraca do siebie po trudach porodu.

Komentarze do: Ojcowskie lęki - gdy dziecko ma pojawić się na świecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz