Szukaj

Kiedy warto rozpocząć terapie hormonalna u mężczyzn?

Gdy lekarz urolog dowiedzie niedobór testosteronu, dzięki występowaniu typowych objawów i wielokrotnemu oznaczaniu poziomu testosteronu we krwi, można wtedy zastanowić się nad terapią uzupełniającą. Zanim to jednak nastąpi należy wykonać szczegółowe badania. Przyjmowanie hormonów nie jest obojętne dla zdrowia, a co najważniejsze nie należy ich przyjmować bez kontroli lekarza.

Kiedy warto rozpocząć terapie hormonalna u mężczyzn?

Przed podjęciem leczenia należy wykluczyć obecność złośliwego nowotworu gruczołu krokowego. Co prawda testosteron nie bezpośrednio odpowiedzialny za powstawanie raka, ale może przyśpieszyć wzrost już obecnego. Dlatego należy poprzez badanie USG i oznaczenie antygenu prostego dla prostaty wykluczyć taką możliwość. Gdy zostaną rozwiane wątpliwości co do istnienia zmian nowotworowych można rozpocząć kuracje hormonalną.

Zaleca się jednak ostrożność w wypadku występowania innych chorób, zwłaszcza przy zespole bezdechu nocnego. Podanie testosteronu może potęgować tego typu zaburzenia. Ponadto w wypadku łagodnego rozrostu gruczołu krokowego powinni zachować ostrożność, gdyż testosteron może zaostrzyć chorobę.

Dostarczanie testosteronu do organizmu

Testosteron może być dostarczany do organizmu różnymi drogami. Kiedyś rozpowszechnione były zastrzyki domięśniowe, a także leki doustne. Metoda ta jest jednak bardzo kłopotliwa, gdyż organizm szybko rozdrabnia testosteron i lek należało przyjmować co najmniej 3 razy dziennie.

Plastry i żele

Obecnie na rynku pojawiły się nowe formy - plastry i żele. Oba sposoby aplikacji zapewniają łatwe stosowanie i stały poziom substancji czynnej w organizmie. Plaster posiada ta zaletę, iż może naśladować  naturalne dobowe wahania poziomu hormonu. Zaleca się zmianę miejsca przyklejania plastra (udo, plecy, ramię) tak aby nie podrażniać zbytnio skóry.

W wypadku żelu również nanosi się go raz dziennie na wcześniej umytą i osuszoną skórę  łopatki, udo, ramię lub brzuch. Po zaaplikowaniu należy umyć dokładnie ręce, aby nie przenieś substancji na inną osobę. To bardzo ważne, gdyż badania wykazały że intensywny kontakt ze skórą partnerki przez 15 minut po użyciu żelu podwoił ilość testosteronu w jej krwi.

Komentarze do: Kiedy warto rozpocząć terapie hormonalna u mężczyzn?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz