Szukaj

Zakażenie chlamydiami u mężczyzn

Chlamydia to bakterie wewnątrzkomórkowe szerzące się drogą płciową. Najczęściej większe problemy wywołuje ona w organizmie kobiety niż mężczyzny. Ten artykuł skupi się jednak na stanie chorobowym, jaki chlamydia wywołuje u mężczyzn. Najbardziej znane rodzaje chlamydi to trachomatis i pneumoniae.

Zakażenie chlamydiami u mężczyzn

Chlamydia u mężczyzny wywołuje ciężkie zapalenie cewki moczowej, zapalenie najądrzy oraz zapalenie gruczołu krokowego. Jeżeli osoba uprawia seks oralny z zarażoną osobą także zakażenie gardzieli. Czas od momentu iniekcji do pojawienia się pierwszych objawów wynosi od 3 do 5 tygodni. Zdarza się też, że czas ten trwa dłużej.

Objawy występujące u zarażonego mężczyzny

  • Pieczenie w trakcie oddawanie moczu
  • Swędzenie cewki moczowej
  • Wydzielina z ujścia dróg moczowych

Na zakażenie najbardziej narażone są osoby, które prowadzą bardzo aktywne życie seksualne (często zmieniają partnera) a także nie stosują zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Często zdarza się, że choroba przebiega w stanie uśpienia i dopiero po kilku latach zostaje uaktywniona. W trakcie tego uaktywniania chlamydia znacznie się namnaża i wywołuje objawy kliniczne podobne do innych chorób.

Najłatwiej stwierdzić obecność Chlamydii w organizmie na podstawie badania z wydzieliny. Wykonuje się je w laboratoriach diagnostyki pobierając wymaz z cewki moczowej mężczyzny.

Polega na podawaniu doustnego antybiotyku najczęściej jest to doksycylina. Należy przyjmować ją dwa razy dziennie, co najmniej przez tydzień. Leczeniu poddawani są najczęściej oboje partnerzy seksualni, gdyż w tym wypadku zarażenie obojga wynosi 100%. Po zakończeniu leczenia wykonuje się kolejne badanie, które ma na celu stwierdzenie wyleczenia.

Profilaktyka

Chlamydia niestety nawet pomimo jej wyleczenie nie oznacza, iż organizm się uodparnia.  Ponadto może wywoływać objawy, które niekoniecznie sugerują chorobę układu rozrodczego. Chlamydia może wywoływać ból i zapalenie stawów, zmiany w układzie nerwowym czy spadek odporności. Niestety coraz częściej zdarza się,że młodzi ludzie bardzo szybko decydują się na rozpoczęcie współżycia co niestety sprzyja szerzeniu się zakażeń.

Najlepszy sposób na uchronienie się przed zarażeniem to ograniczenie partnerów seksualnych, a także używanie prezerwatywy jako formy zabezpieczenia. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek objawy wskazujące na zakażenie chlamydia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.  Zmniejszy to ryzyko zarażenia naszej partnerki, należy pamiętać że w przypadku zakażenia kobiety ma to dla jej zdrowia dużo bardziej niebezpieczne skutki niż dla mężczyzny.

Komentarze do: Zakażenie chlamydiami u mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz