Szukaj

Facet kontra anti-aging. Po 40-tce, a z uśmiechem 25-latka

Jakie zabiegi faceci wybierają u dentysty? Hitem staje się stomatologia przeciwstarzeniowa, która nie tylko odmładza uśmiech, usuwa przebarwienia i często ratuje zdrowie jamy ustnej, ale także zapobiega pojawianiu się zmarszczek. Swoisty dentystyczny face – lifting to rozwiązanie coraz popularniejsze wśród 40-latków.

Facet kontra anti-aging. Po 40-tce, a z uśmiechem 25-latka

Zdaniem specjalistów, to ostatni dzwonek, zanim skóra twarzy zacznie wiotczeć na dobre, jeśli nie będzie miała dobrego podparcia w zdrowych zębach. – Panowie mają zdecydowanie więcej ubytków, niż kobiety. Rzadziej chodzą także do dentysty, w skutek, czego nie mają solidnych rusztowań, czyli zdrowych zębów, które utrzymywałyby napiętą skórę twarzy. Stąd też często już u 35-latków pojawiają się obwisłe policzki i zmarszczki wokół ust  - mówi dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna.

Młody uśmiech w cenie

Botox, mezoterapia i kwas hialuronowy to wciąż dla wielu mężczyzn zabiegi mało męskie. Jaką więc panowie mają alternatywę? Okazuje się, że proces starzenia się jest w stanie zminimalizować zwykła wizyta u dentysty. Hitem ostatnich miesięcy w gabinetach jest stomatologia przeciwstarzeniowa (anti-ageingowa). Zyskuje ona na popularności wśród mężczyzn w różnym wieku. Już 20-latkowie korygują kolor zębów, stawiając na tzw. profilaktykę anti-agingową, a 40-latkowie je przedłużają, wracając do wyglądu sprzed 20 lat. Większość jednak „robi” je sobie na nowo, najczęściej młodsze o 10-15 lat.

- Stomatologia jest w stanie nie tylko zatrzymać proces starzenia się zębów, ale w przeciwieństwie do kosmetologii cofnąć go nawet o 10-15 lat. Do dyspozycji dentyści mają zarówno leczenie implantologiczne, które na nowo tworzy i projektuje uśmiech, jak również stomatologię estetyczną, która ratuje zęby, które zachowały się w jamie ustnej. Sam anti-aging to zarówno tak proste zabiegi jak wybielanie zębów, jak również skomplikowane zabiegi rekonstrukcyjne, zmieniające całkowicie rysy twarzy i kształt zębów – mówi dr Mariusz Duda.

Dla 20 i 40-latka

Dziś jednym z najpopularniejszych zabiegów przeciwstarzeniowym, jakim poddają się panowie jest nakładanie licówek. Mająca kilka milimetrów łuska wykonana z porcelany, naklejana na oszlifowany ząb, przedłuża go, zmienia także kolor, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zawodzi inny zabieg, czyli wybielanie. – Panowie mają notorycznie zdarte zęby, co jest efektem ich nerwowego zaciskania, zgrzytania. W efekcie u większości podczas uśmiechania się, nie wychodzą one poza linię ust. Licówki korygują ich długość i kształt. Zmiana koloru z kolei przysłania pożółkłe i spękane zęby, a to częsta konsekwencja braku higieny czy palenia papierosów – wyjaśnia dentysta.


Ale to nie jedyny powód, dla którego zabieg cieszy się popularnością. Faceci, zwłaszcza młodzi w wieku 20-30 lat mają obsesję na punkcie koloru zębów. Najprostszym sposobem na jego poprawę jest wybielanie np. metodą ZOOM 2. Zabieg trwa niecałe 30 minut, a efekt to zęby jaśniejsze nawet o 10 tonów. Problem zaczyna się, kiedy wybielanie nie daje rady. – Mężczyźni przychodzący na zabiegi nie chcą mieć delikatnie jaśniejszych zębów, chcą mieć kolor B0, czyli najjaśniejszy. A tego nie jesteśmy w stanie zapewnić wybielaniem, ani nakładkowym, ani ekspresowym. Powodem jest uwarunkowany genetycznie kolor kości. Możemy natomiast zmienić kolor takiego zęba przy pomocy licówki. Wtedy można wybrać sobie odcień z próbnika, takiego samego, jak próbnik kolorów tapet – żartuje dr Duda.

Zabiegi 45+

O wiele większy problem pojawia się, kiedy w fotelu siada pacjent 45+ - mówi dentysta. W tym wieku najczęstszym zabiegiem anti-agingowym jest leczenie implantologiczne. Wiąże się ono przede wszystkim z odbudową uzębienia, uzupełnieniem braków oraz założeniem nowych koron, które imitują prawdziwe zęby.  Takie leczenie stosuje się u osób z rozległymi ubytkami, ale także z pojedynczymi ubytkami.  – Już brak jednego zęba, jest w stanie odbić się na wyglądzie naszej twarzy. Często pojawia się opuchlizna, skóra twarzy traci także podparcie. Zęby niemające podparcia w sąsiadach w takich przypadkach również ulegają przemieszczeniu, poszerzają się szpary między zębami. Leczenie implantologiczne odmładza, więc sam uśmiech, zapewniając nam nowe zęby, wpływa także na estetykę samej twarzy, chroniąc przed dalszymi zniszczeniami – wyjaśnia dr Duda.


Ta estetyka znajduje odzwierciedlenie w nowej symetrii uśmiechu, kształcie zębów oraz tzw. linii uśmiechu. – U osób, które całkowicie straciły zęby pojawia się tzw. twarz baby jagi, także u panów to zjawisko powszechne. Wiąże się z tym, że nos zbliża się do brodu. Odbudowa uzębienia na nowo tworzy rusztowania w jamie ustnej i napina na nich skórę. W efekcie twarz staje się bardziej napięta, a zmarszczki mniej widoczne – wyjaśnia stomatolog.

Zdaniem specjalistów walkę z wiekiem u dentysty powinniśmy zacząć już w wieku 20-lat, lub jak kto woli – kiedy zaczynamy używać pierwszy krem przeciwzmarszczkowy. – Wygląd zębów ich zdrowie, kolor, kształt, fakt, że mamy ubytki rzutuje na to jak postrzegana jest nasza twarz. Tom Cruise mimo swoich 50 lat, wygląda na 30-latka, bo jako 40 latek poddał się zabiegom anti-agingowym. Podobnie inne gwiazdy np. Simon Cowell czy Colin Firth. Taki efekt w wieku 50-lat jesteśmy jednak w stanie osiągnąć dzięki regularnym wizytom u dentysty i naprawianiem problemów na bieżąco – mówi dentysta.Informacje dodatkowe:

Dr n. med. Mariusz Duda  jest uznanym stomatologiem, specjalistą w dziedzinie implantologii i chirurgii stomatologicznej. Działa aktywnie na forum międzynarodowych stowarzyszeń  implantologicznych, jest współzałożycielem i aktualnym prezesem Polskiego Stowarzyszenia  Implantologicznego oraz wiceprezydentem  ICOI  - International Congress of Oral Implantologists a także wiceprezydentem DGOI  - Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie na Polskę.  Założył klinikę stomatologiczną Silesia Med, która w 2010 roku została przekształcona w klinikę Duda Clinic, jedną z najnowocześniejszych klinik  stomatologicznych i  implantologicznych na południu Polski. W Duda Clinic  pacjenci obejmowani są kompleksową opieką stomatologiczną obejmującą  m.in. diagnostykę, profilaktykę, endodoncję, stomatologię estetyczną i leczenie implantologiczne. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie lekarzy Duda Clinic oraz dbałość o najwyższy komfort pacjenta  gwarantują skuteczne i efektywne leczenie w doskonałej atmosferze. www.dudaclinic.com

Komentarze do: Facet kontra anti-aging. Po 40-tce, a z uśmiechem 25-latka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz