Szukaj

Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?

Podziel się
Komentarze0

Regularne wizyty kontrolne u lekarza, są bardzo ważne u osób w starszym wieku. Trudno jest określić w jakich przedziałach wiekowych i jak często należy się badać. Wszystko to zależy od stanu zdrowia danej osoby, schorzeń na jakie cierpi oraz od psychiki i cech osobowości.

Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?

Kontrola zdrowia

Jest wiele czynników, które wskazują częstopliwość wizyt u lekarza. Pierwszym i podstawowym jest stan naszego zdrowia. Jednak, pomimo braku występowania objawów czy jakichkolwiek dolegliwości, badania kontrolne trzeba przeprowadzać co najmniej raz w roku.  W przypadku kobiet i mężczyzn, występują pewne obszary, które wymagają szczególnej kontroli. Kobiety, powinny po menopauzie poddawać się badaniom ginekologicznym. Powinny także monitorować, podstawowe objawy, które mogą się wtedy pojawić, takie jak rozwój osteoropozy.

U mężczyzn schorzenia prostaty nie muszą charakteryzować się typowymi objawami ze strony układu moczowego. W przypadku raka prostaty, istnieje możliwość, że może upłynąć dużo czasu, zanim pojawią się objawy choroby, która w międzyczasie może przejść w zaawansowane stadium. Dzięki rozwojowi nauki i techniki w dzisiejszych czasach, nawet zwykłe badanie krwi, może przynajmniej zasygnalizować, możliwość wystąpienia takiego schorzenia W dodatku, umożliwia monitorowanie jego rozwoju i wyników leczenia. Prawdopodobieństwo raka prostaty we wczesnym stadium, dzięki badaniom jest bardzo wysokie.


Zachować czujność

Po pięćdziesiątym roku życia, występują także problemy z ciśnieniem oraz wysokie stężenie glukozy we krwi, często nie towarzyszą temu żadne objawy. Mimo tego, choroba w ukryciu czyni postępy. Tak samo jest z wysokim poziomem cholesterolu i jego następstwami, stwardnieniem i zwężeniem tętnic. W przypadku, gdy zauważymy wzmożony apetyt, zwłaszcza na słodycze oraz gdy oddawanie moczu stanie się częstsze niż dotąd w ciągu dnia i nocy, może to wskazywać na podwyższenie stężenia glukozy we krwi. Niekiedy, starsze osoby mają skłonność do hipochondrii – starają się zwrócić na siebie uwagę z przyczyn czysto emocjonalnych. W takich przypadkach, można zaoferować takiej osobie, wsparcie psychoterapeutyczne, aby ustalić przyczyny takiego zachowania. 


Wskazówki praktyczne: wizyta u lekarza

Niekiedy w czasie konsultacji lekarzem, zapominamy o czymś ważnym. Warto notować pytania, które chcemy zadać lekarzowi oraz dobrze było chociaż spisać lekarstwa, które przyjmujemy. Przed wizytą warto wziąć prysznic, lekarz będzie wdzięczny a i Ty będziesz czuć się komfortowo.

Doświadczony i dobry lekarz sprawdza pacjenta następującymi sposobami: zadaje pytanie, obserwuje ruchy, sposób oddychania, wyraz twarzy, płynność i jasność wypowiedzi pacjenta. Z uwagą będzie wsłuchiwać się w każdą wypowiedź. Przed wizytą warto zadzwonić, sprawdzić czy wszystko odbywa się zgodnie z planem.

Wskazówki praktyczne: zanim weźmiesz lek bez recepty...

Zrozumienie problemu, pomoże wybrać odpowiednią metodę leczenia. Dlatego, spróbuj określić co Ci dolega. Jeśli masz chodźby cień wątpliwości – nie lecz się samodzielnie. Udaj się do lekarza. Zastanów się, jakie inne czynniki mogą mieć wpływ na wybraną przez Ciebie metodę leczenia. Leki należy dobierać bardzo ostrożnie, poszczególne czynniki indywidualne mogą mieć wpływ na skuteczność leczenia. Dlatego wybrane metody leczenia, mogą pogorszyć stan pacjenta. Wybierz tylko to, co jest naprawdę Ci potrzebne. Unikaj łączenia różnych substancji aktywnych. W większości przypadków nie jest to konieczne.

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz