Szukaj

Samobójstwa wśród nastolatków

Obecnie nastoletnie samobójstwa są narastającym problemem. Nowe badania ukazują, że w szkołach średnich i gimnazjach ryzyko samobójstw w ciągu ostatnich 3 lat wzrosło z 6.3% do 7.8%.

Samobójstwa wśród nastolatków

W większości, to dziewczęta częściej podejmują próby samobójcze lub to rozważają, dowodzą badania. Uczniowie usiłują targnąć się na swoje życie najczęściej w wieku od 14 do 16 lat. Chęć odebrania sobie życia nieco spada, kiedy młode osoby dochodzą do wieku 18 lat.

Podwyższenie się stopy procentowej ilości samobójstw w ciągu ostatnich 3 lat, jest odnotowane jako skutek znęcania się, agresji i tyrani, która zapanowała wśród młodzieży. Świadectwem na to może być fakt, że około 20% uczniów skarży się na to, że byli prześladowani w szkole, natomiast aż 16 mówi o prześladowaniach przez internet – za pomocą wiadomości e - mail, chatów, serwisów społecznościowych czy upokarzających zdjęć lub filmów.

W związku z tym, że wyrasta coraz więcej nowych form komunikacji, sprzyja to prześladowaniom na wiele różnych sposobów i łatwiejszym dostępem do osób, które są upokarzane. Kiedy nastolatkowie czują się upokorzeni, jest to dla nich koniec świata – mówi dr neuropsychologii Hector Adames.

Uzależnienie od Internetu i techniki

Za główne źródło wzrastającej przemocy cybernetycznej wśród młodzieży uważa się coraz prostszy i bardziej możliwy dostęp do Internetu i telefonii komórkowej. Uczeń, co nie powinno być zaskakujące, średnio wysyła 100 SMS – ów dziennie i korzysta z Internetu przez ok 7 godzin dziennie! Są to dla nas ogromne liczby, ale takie są fakty. Tak duża styczność i brak innych zajęć sprawia, że skupiają się na sobie i swoich cyber – kontaktach z innymi. Ich świat staje się światem cybernetycznym i wszelkie rzeczy, które się tam dzieją, brane są jak najbardziej na poważnie. Dlatego często obraźliwe komunikaty w stronę jednej osoby, mogą przelać szalę i doprowadzić do samobójstwa.


Samobójstwo matki lub ojca

Udowodniono, że największe prawdopodobieństwo targnięcia się na własne życie mają osoby, które doświadczyły w ciągu ostatniego roku lub dwóch lat samobójstwa któregoś z rodziców, szczególnie jeśli to była matka. Młode osoby w wieku buntu i dorastania, potrzebują wsparcia, które mogą zaoferować wyłącznie rodzice. Samobójstwo jednego z nich, nie dość że odbiera im możliwość otrzymania pomocy, to dodatkowo zakorzenia w nich poczucie, że skoro rodzic podjął taki krok, to ja mogę zrobić to samo, jeśli coś nie pójdzie po mojej myśli. Psychicznie takie osoby są dużo słabsze i konieczne jest dla nich otrzymanie akceptacji i podpory w trudnych sytuacjach.

Prześladowania w szkołach

Obecnie jest to powszechne, że dzieciaki w szkołach popychają się na podłogę, wyzywają czy oczerniają przed innymi. Prześladowanie może być fizyczne, emocjonalne, werbalne, jednak co najważniejsze każda z tych form jest tak samo bolesna psychicznie jak inne. Prześladowanie jest najbardziej powszechne wśród młodych nastolatków w wieku do 15 lat. Bez odpowiedniej interwencji może to doprowadzić do depresji i w efekcie samobójstwa, jednak tyczy się również uzależnień od alkoholu i narkotyków. Warto również zwrócić uwagę na to, iż osoby gnębione przez innych, często mają bardzo okrutne myśli na temat swojego oprawcy, przez co mogą stać się bardzo agresywne dla swojej rodziny i przyjaciół, na wskutek ogromnych ran zadanych przez wroga.

Problem samobójstw nastolatków, zawsze będzie się silnie wiązał z wpływem rodziców i środowiska społecznego. Jeśli rodzice w odpowiednim momencie nie zareagują na problemy swojego dziecka i nie przyjdą mu z pomocą, może to doprowadzić do nieodwracalnych skutków. W razie problemów z towarzystwem czy szkołą bardzo ważna jest zmiana środowiska, pokazanie dziecku, że istnieją inne możliwości i nie zapominać o tym, jak ważne jest dorastanie w dobrym i miłym otoczeniu.

Autor:

Ewelina Undas

Komentarze do: Samobójstwa wśród nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz