Szukaj

Jak znaleźć czas dla siebie po porodzie

Podziel się
Komentarze0

Narodziny pierwszego dziecka to z pewnością jedno z największych i najbardziej emocjonujących przeżyć w życiu kobiety. Przerażenie, które towarzyszyło ci podczas ciąży na myśl o tym, że nie podołasz obowiązkom, ustępuje zachwytowi: ta mała istotka, która odruchowo chwyta twój palec, jest częścią ciebie.Obserwujesz je godzinami, zgadujesz, jakiego koloru będą jego oczy, co przyniesie mu przyszłość, jakim będzie człowiekiem. Przychodzi jednak moment, że przestanie ci to wystarczać i zauważasz, że brakuje ci czasu dla siebie samej. Ważne - zarówno dla ciebie, twojego dziecka i partnera - byś go znalazła. Będąc szczęśliwą, spełnioną kobietą będziesz również lepszą mamą i żoną. Do tego wystarczy tylko kilka kroków.

Zadbaj o siebie


Jak wiadomo, sen to najlepsze lekarstwo, a w pierwszych miesiącach życia dziecka z pewnością będziesz cierpiała na jego niedobór. Ustalcie z mężem, że w porze nocnej opiekujecie się maleństwem na zmianę: jednej nocy do dziecka wstajesz ty, drugiej - on. Zdecydowanie jest coś w stwierdzeniu, że najpiękniejsze słowa miłości to: „Ja go nakarmię, ty pośpij” wypowiedziane do kobiety o 4.00 nad ranem.

Zrób makijaż i poczuj się znów seksowna. Zdecydowanie poprawi to twoje samopoczucie; jesteś przecież nie tylko matką, ale także żoną, a dziecko nie powinno sprawić, że o tym zapomnisz.

Podzielcie się obowiązkami

Zróbcie to tak, by nikt nie czuł się sfrustrowany ani wykorzystywany. Nawet półgodzinna drzemka pozwoli ci się zregenerować, przywróci siły i nastroi pozytywnie. Jeśli dostarczysz organizmowi odpowiednią dawkę odpoczynku, nabierzesz energii do kolejnych obowiązków i zabaw z dzieckiem, które z pewnością nagrodzi cię uśmiechem.


Wyjdź z dzieckiem na spacer


Park to doskonałe miejsce na spędzanie czasu z maluchem. Dla ciebie to świetna okazja do pogawędki z koleżanką, nadrobienia zaległości w czytaniu bądź po prostu relaksu - oderwania się na chwilę od codziennych spraw. Dobrym pomysłem będzie też urządzenie pikniku za miastem - ty będziesz mogła zająć się sobą i odpocząć, a dziecko w takim otoczeniu na pewno nie zrobi sobie krzywdy i pozna świat przyrody. Plac zabaw też jest dobrym rozwiązaniem. Twoja latorośl nauczy się kontaktów z innymi dziećmi, co jest bardzo istotne dla jego rozwoju, a ty porozmawiasz z matkami i być może nawiążesz nowe znajomości.

Zacznij ćwiczyć

Ćwiczenia fizyczne doskonale poprawiają samopoczucie, podnoszą poziom endorfin w organizmie i redukują uczucie zmęczenia. Dzięki porannemu joggingowi zyskasz mnóstwo energii na cały dzień. Dodatkowym plusem będzie utrata paru kilogramów, które zostały po ciąży i powrót do formy. Proste ćwiczenia możesz wykonywać przy dziecku gdy śpi lub jest zajęte zabawą.

Poproś rodziców lub teściów, by zajęli się dzieckiem

Na pewno zrobią to z ochotą, a ty będziesz mieć czas, by spotkać się z przyjaciółmi czy wyjść gdzieś z mężem. Zostawić dziecko po raz pierwszy od chwili narodzin zawsze jest trudno: to jak ponowne przecięcie pępowiny. Jednak kiedy upewnisz się, że dziadkowie doskonale radzą sobie z wnukiem, nie powinnaś mieć z tym problemów. Możesz też umówić się z przyjaciółką, że czasem zaopiekujesz się jej pociechą, a innym razem ona będzie zajmować się twoim dzieckiem.

Zabierz dziecko do muzeum lub galerii

Wczesny kontakt dziecka ze sztuką stymuluje wizualnie i intelektualnie, sprawi, że będzie na nią wrażliwe w przyszłości. Rzeźby i inne eksponaty fascynują maluchów. Wybierz się z przyjaciółką lub inną mamą.

Stosując się do powyższych rad na pewno będzie ci łatwiej przebrnąć przez trudny okres, w którym dziecko skupia większość twojej uwagi, energii i czasu. Pamiętaj o swoich potrzebach i staraj się je realizować.

Komentarze do: Jak znaleźć czas dla siebie po porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz