Szukaj

HPV: szczepionka Gardasil bezużyteczna po 27 roku życia

Podziel się
Komentarze0

Szczepionka Gardasil, skomercjalizowana przez firmę Merck, zapobiegająca infekcjom wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, jest nieskuteczna w zapobieganiu rakowi szyjki macicy u kobiet między 27 a 45 rokiem życia. Tak przynajmniej ostatnio stwierdziła ta firma farmaceutyczna, w swoim komunikacie.Ze swej strony, amerykańska agencja Food and Drug Administration (FDA) odmówiła firmie Merck prawa objęcia szczepieniami kobiet z tej grupy wiekowej.

Próby kliniczne nie wykazały skuteczności szczepionki w zapobieganiu zarówno pojawianiu się anormalnych komórek albo uszkodzeń przedrakowych (nazywanych CIN2 albo CIN3), jak i w zapobieganiu rakowi szyjki macicy u kobiet od 27 lat do 45 lat.


Z drugiej strony, Food and Drug Administration nałożyła na firmę Merck odbowiązek dodania ostrzeżenia na etykietce towarzyszącej szczepionce, które miało informować lekarzy i pacjentki, iż szczepionka ta nie jest wskazana dla kobiet w tym przedziale wiekowym.

W Kanadzie na przykład, 2 szczepionki są autoryzowane, jeśli chodzi po prewencję infekcji HPV, tak samo jak i o zapobieganie kłykcinom, które mogą wynikać z takich infekcji: Gardasil i Cervarix.

W Ameryce Północnej, zakażenie HPV jest infekcją przenoszoną drogą płciową najbardziej rozpowszechnioną.

W Quebeku, Gardasil jest oferowany darmowo w ramach programu szczepień, który obejmuje dziewczynki od 9 roku życia, w szkołach w tej prowincji kanadyjskiej. Szczepienie nie jest jednakże obowiązkowe.

Komentarze do: HPV: szczepionka Gardasil bezużyteczna po 27 roku życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz