Szukaj

Zapalenie układu moczowego a lato

Podziel się
Komentarze2

Lato to okres, na który czekamy cały rok. I kiedy w końcu wyjeżdżamy na urlop, pragniemy wykorzystać każdy dzień maksymalnie. Za dnia, niektóre z nas opalają się i pływają, inne - maszerują po górach albo zwiedzają muzea wielkich metropolii. Nocami bawimy się w klubach i knajpkach. Lato, jak żadna inna pora roku, sprzyja miłosnym uniesieniom, często przygodnym.Niestety, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że wymarzone wakacje mogą się dla nas skończyć bólem podbrzusza, ostrym pieczeniem przy oddawaniu moczu i permanentnym siedzeniem w toalecie. Na zapalenie układu moczowego (ZUM) choruje, przynajmniej raz w życiu, aż 40-50% kobiet. Wiele wskazuje na to, że zdarzyć się to może właśnie latem.

Kobieca przypadłość

Układ moczowy odpowiada za utrzymanie stałego środowiska osmotycznego organizmu, w tym za powstanie, gromadzenie i wydalanie moczu. W jego skład wchodzą nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa.

Najbardziej narażonym na infekcje miejscem jest pęcherz moczowy. Na jego zapalenie cierpią przede wszystkim kobiety. Dlaczego kobiety ta dolegliwość dotyka częściej? Dzieje się tak, ponieważ:

Bliskość ujścia zewnętrznego cewki moczowej i odbytu sprzyja migracji bakterii z jelita grubego do pęcherza moczowego. Najczęściej do czynienia mamy z zakażeniem bakteryjnym Escherichia coli odpowiedzialnych za 75-90% przypadków niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego u młodych kobiet, a w ponad połowie u kobiet starszych. Pałeczki coli przedostają się do kanału pochwowego, gdzie wnikają i kolonizują układ moczowy.

Przewody moczowe są znacznie krótsze niż u mężczyzn. Podczas zabiegów higienicznych oraz stosunku płciowego dochodzi do „przesunięcia” bakterii w kierunku cewki moczowej.
Stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych, szczególnie wkładek antykoncepcyjnych, która sprzyja namnażaniu się bakterii w zalegającym w pęcherzu moczu.

Wakacyjne pułapki


Niekorzystne skutki kobiecej anatomii to jedno. Ale to co robimy – to drugie. Wystrzegajmy się dużych różnic temperatur. Kiedy rozgrzane słońcem wskakujemy do zimnej wody lub siadamy na zimnych kamieniach albo mokrej trawie, narażamy się nieświadomie na ryzyko choroby.

Zmieniajmy mokry kostium kąpielowy na suchy. Nawet najmodniejsze bikini jest dla pałeczek coli potencjalną drogą do naszej cewki moczowej. Jeżeli jesteśmy miłośniczkami spania pod namiotem lub mazurskich rejsów, nic nie zwalnia nas z dbania o higienę intymną, nawet w ekstremalnych warunkach sanitarnych.


Kiedy pogoda dopisuje, a termometry wskazują coraz wyższe wartości, nasza bielizna musi wchłaniać pot i nie powodować podrażnień. Zapomnijmy o nylonowych majteczkach, nasza bielizna powinna być z najlepszych, naturalnych materiałów – np. z bawełny. Unikniemy wówczas utrzymywaniu się wilgoci, która wpływa na rozwój drobnoustrojów.

Wszystkie wiemy, jak działa na kobiece libido wakacyjny czas. Latem, ginekolodzy zauważają zwiększony popyt na różnego rodzaju środki antykoncepcyjne wśród swoich klientek. Antykoncepcja i seks to świetne połączenie, ale nie dla naszego układu moczowego.

Odzyskaj kontrolę


Jeśli odczuwasz silne parcie na mocz, a potem okazuje się, że wydaliłaś w bólach tylko kilka kropelek, prawdopodobnie cierpisz na ZUM. Może mu towarzyszyć gorączka, zmęczenie, oddawanie zwiększonych ilości moczu, wymioty, bóle brzucha, problem z trzymaniem moczu. Wiąże się to z niesłychanym dyskomfortem, który może dominować we wspomnieniach lata. Co gorsza, jeśli już raz zachorowałaś to bardzo możliwe, że zachorujesz ponownie. Nie chcesz takiego scenariusza? Postaw na profilaktykę.


Ważne jest to, aby w naszej diecie ograniczyć węglowodany takie jak skrobia i cukier, a zwiększyć spożycie... żurawiny (Vaccinium macrocarpon), ale tylko tej bogatej w prozdrowotne proantocjany.
Okazuję się, że substancje czynne zawarte w żurawinie tj. proantocyjany (PAC) mają zdolność otaczania komórek nabłonka ścian moczowodów, pęcherza moczowego oraz bakterii niczym powłoka teflonowa. W ten oto sposób zapobiegają przywieraniu bakterii do komórek nabłonka układu moczowego. Bakterie nie mogąc się zagnieździć, nie wywołują też infekcji i zostają wraz z moczem wypłukane z organizmu.

Oczywiście dziś już nikt nie mówi, że masz kupić hurtową ilość słoików żurawiny i przez całe lato jeść ją do wszystkich posiłków. Jest dużo łatwiejszy sposób.

Na rynku istnieje wybór preparatów dbających o kondycję naszego układu moczowego, ale wybierając produkt dla siebie, szczególną uwagę powinno zwrócić się na to, czy ma on w swoim składzie proantocjany oraz, co dużo ważniejsze, odpowiednią ich ilość ( wymagana dawka to 36mg na dzień). Oba powyższe kryteria spełnia ProUro - suplement diety polecany w profilaktyce zdrowia dla kobiet z łagodnymi i nawracającymi zakażeniami układu moczowego o podłożu bakteryjnym.

O jego wyjątkowości na tle pozornie podobnych specyfików decyduje w pierwszej kolejności optymalny skład – należy do nielicznych na rynku produktów standaryzowanych na PAC w odpowiedniej dawce 36mg na dzień zamkniętych w 1 kapsułce. Jedna kapsułka zawiera min: 10 % wyciągu ze świeżych owoców Vaccinium macrocarpon bogatego w proantocyjany (PAC). Jest ich aż 36 mg! To optymalna dawka, której działanie zostało potwierdzone naukowo.

Witaminę C, która obniża pH moczu, co sprzyja utrzymaniu w dobrej kondycji dróg moczowych i korzystnie wpływa na ogólną odporność organizmu. Cechami wyróżniającymi ProUro są także niski koszt kuracji oraz wygoda stosowania. Wystarczy jedna doustna kapsułka dziennie, by zadbać o zdrowie i sprawne funkcjonowanie układu moczowego. Zaleca się przyjmowanie preparatu w trakcie posiłku ze względu na lepszą przyswajalność składników.

Kobiety, które jeszcze nie doświadczyły ZUM, mogą pomyśleć, że problem ich nie dotyczy. Ale statystyki mówią jasno, że żadna z nas nie jest bezpieczna. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Jednak możemy, przy odrobinie rozsądku, cieszyć się pięknem lata i korzystać z jego dobrodziejstw i uroku. Wystarczy mieć świadomość zagrożenia i zrobić, co w naszej mocy, by je ograniczyć.

Komentarze do: Zapalenie układu moczowego a lato (2)

marusia
marusia 11-02-2011 16:21

profilaktyka

1

tez znam to ProUro - faktycznie skuteczne. w ogóle profilaktyka jest bardzo ważna, jeśli chodzi o pęcherz - ciepła bielizna, termofor, nasiadówki, herbata żurawinowa - takie sposoby są najlepsze, a wspomaganie się suplem... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
krychaa
krychaa 03-10-2010 22:41

ProUro

1

polecam łykać suplement diety ProUro z żurawiną i wit.C. mi te kapsułki pomogły uniknąć problemów z pęcherzem. kapsułki są bez recepty i nie są drogie, wiec warto zapytać w aptece.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze