Szukaj

Zmiany łagodne w piersiach

Podziel się
Komentarze0

Kobieta regularnie powinna poddawać się samobadaniu piersi, takie zabiegi pomogą wcześniej wykryć zmiany w piersi. Musisz wiedzieć, że jeżeli wykryjesz w piersiach zgrubienia oraz nierówności nie musisz od razu przyjmować czarnego scenariusza. Najprawdopodobniej są to niegroźne zmiany, jakie występują u wielu kobiet.


Zanim podejmiesz się samobadania piersi powinnaś wiedzieć co może Cię zaniepokoić i jak powinna wyglądać zdrowa pierś. Najlepiej abyś badaniu poddawała się raz w miesiącu, pomiędzy szóstym, a dziewiątym dniem cyklu. Regularna samokontrola pozwoli Ci dobrze poznać własny biust i bardzo szybko zareagować, gdy zauważysz zmiany w piersi.

Zdrowa pierś ma konsystencje pośladka tzn. iż jest jednorodna. Ponadto bardzo dobrze jest przyjrzeć się wyglądowi własnej brodawki, co ważne wciągnięta brodawka nie musi być oznaką choroby. Często ma ona taki wygląd przez okres dojrzewania. Kiedy brodawka wciągnie się w wieku dojrzałym może to być oznaką choroby.
To co powinno wzbudzić nasz niepokój to wyczuwalny guzek, który jest odgraniczony od otoczenia. I jest wyraźną zmianą w stosunku do tego jak wcześniej wyglądała nasza pierś. Palpacyjnie ( metoda dotykania piersi palcami) kobieta może wykryć również torbiele, są to wypełnione płynem oraz zamknięte nabłonkiem przestrzenie.

Aby jednak uspokoić każdą z pań należy nadmienić, że ponad 80% zmian w piersiach to zmiany łagodne, nienowotworowe. Najczęściej są to stany zapalne, które jednak nieleczone mogą ewoluować w nowotwory piersi.


Do nienowotworowych zmian w piersi zaliczamy:
  • Gruźlica piersi - charakteryzuje się licznymi guzkami. Obecnie jest rzadko spotykana
  • Przewlekłe zapalenie - jest kontynuacja zapalenia. Tworzy nie bolesny, lity guzek.
  • Torbiel mleczna - taka zmiana w piersi pojawia się najczęściej w czasie karmienia, kiedy w przewodzie mlecznym doszło do zastoju mleka. Zazwyczaj towarzyszy jej spory ból, zaczerwienienie oraz napięcie skóry.
  • Martwica tkanki tłuszczowej - pojawia się na skutek urazu sutka, zwłaszcza u pań cierpiących na otyłość. Zazwyczaj zanika samoistnie.
  • Torbielowate rozszerzenie przewodów z zapaleniem okołoprzewodowym - powstaje najczęściej w czasie menopauzalnym i pomenopauzalnym. Jego konsekwencją może być wciągnięcie brodawki.


Jeżeli kobieta zauważy zmiany w piersi powinna jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza ginekologa. Pozwoli to na dokładne przebadanie biustu poprzez wykonanie USG czy też mammografi, a także badań hormonalnych. 

Wszystkie te badania a także wywiad środowiskowy, jaki przeprowadzi z Tobą lekarz powinien wystarczyć do stwierdzenia przyczyny zmian w piersi. Leczenie niegroźnych zmian w piersiach nie jest uciążliwe. Lekarz na początek zaleca zmiany w nawykach żywieniowych, antybiotykoterapię a w przypadku zaburzeń hormonalnych - terapię hormonalną. Po przywróceniu równowagi w organizmie objawy zazwyczaj mijają.

Komentarze do: Zmiany łagodne w piersiach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz