Szukaj

Zbyt duża ilość pościeli zagrożeniem dla życia dzieci

Podziel się
Komentarze0

Więcej niż połowa rodziców w USA przyznaje się do tego, że ich dzieci śpią z dużą ilością poduszek, kocyków czy innych elementów pościeli, pomimo tego, że nie jest to wskazane. Zredukowanie ilości niepotrzebnych okryć czy poduszek zmniejsza ryzyko uduszenia się dziecka we śnie czy ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome).

Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele noworodków ma w swoim otoczeniu zbyt dużo miękkich koców, poduszek, kołder i prześcieradeł. Amerykańska Akademia Pediatrii przestrzega przed dużą ilością tego typu elementów podczas snu dziecka. Wskazanym jest, by dziecko zasypiało na plecach, na twardym podłożu, wolnym od miękkich elementów.

Program „Bezpieczne spanie”

Informacje te potwierdza także Narodowy Instytut Zdrowia, który prowadzi program „Bezpieczne spanie”. Ryzyko polega na tamowaniu swobodnego przepływu powietrza podczas snu, co uniemożliwia dzieciom prawidłowe oddychanie. Pierwsze programy edukacyjne na ten temat pojawiły się w latach 90.

W latach 2000-2010 zauważono spadek przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej, jednak z drugiej strony zauważono wzrost przypadków uduszenia się dzieci podczas snu. Statystyki wskazują na wzrost z 7 do 16 przypadków śmierci na 100 tys. dzieci. Okazuje się, że młodzi rodzice, którzy nie uzyskali wykształcenia wyższego niż gimnazjalne, częściej układają dzieci do snu z luźno zostawianymi poduszkami czy kocykami.

Nadopiekuńczość przyczyną śmierci

Naukowcy twierdzą, że duży wpływ na takie zachowanie mają kolorowe czasopisma, w których niejednokrotnie można zauważyć dzieci na tle porozrzucanych poduszek czy kołder. Sprawia to, że rodzice nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, które niosą te obiekty.

Kolejną przyczyną jest także nadopiekuńczość i przesadna troska rodziców. Świeżo upieczona mama zrobi wszystko, by jej dziecku nie działa się żadna krzywda. W obawie przed marznięciem w nocy, przykrywamy dzieci kocykami, kładziemy dookoła poduszki czy pluszowe misie, przy czym jedyne, czego dziecko potrzebuje, jest ubranko. Odpowiednia nocna piżamka zapewnia dziecku ciepło i pozwala mu swobodnie oddychać.

Aleksandra Socha

Komentarze do: Zbyt duża ilość pościeli zagrożeniem dla życia dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz