Szukaj

Zapobieganie chorobom zębów u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Każdy o tym wie, że odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej spowoduję że będziemy mieć zdrowe i mocne zęby.  Czyste zęby na pewno nie dotknie próchnica czy paradontoza. Dlatego ważne jest aby pielęgnacja zębów u dziecka zaczęła się w raz z pojawieniem pierwszych mleczaków. Musimy nauczyć dziecko pewnych nawyków i przyzwyczajeń w utrzymaniu higieny  jamy ustnej.


Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna?

Utrzymanie higieny jamy ustnej zapobiega uszkodzeniu zębów i dziąseł. Najczęstsza choroba jaka dotyka nasze dzieci związana z zębami to próchnica. Jest to choroba bolesna i mająca nieestetyczny wygląd, gdyż prowadzi do psucia zęba. Rozwija się on a w wyniku odkładania się w zębach resztek pokarmowych (szczególnie cukrów) co sprzyja rozwijaniu się bakterii. Bakterie produkują kwasy podczas rozkładania cukrów, co powodują rozmiękanie zęba oraz niszczenie jego szkliwa. 

Kolejnym zagrożeniem dla naszych zębów są cukry. Bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, że im więcej słodyczy i słodkich napojów spożywanych przez nasze dziecko tym większa możliwość powstania próchnicy na zębach. Spowodowane jest to tym, iż w naszej jamie ustnej spada pH płytki nazębnej i powoduje to proces demineralizacji szkliwa.

Zapalenie dziąseł
jest kolejna chorobą, której możemy zapobiec poprzez mycie zębów Chorobą ta wiąże się z dokładnym myciem zębów żeby usuwać płytkę nazębną, która pojawia się po jedzeniu. Zapalenie dziąseł jest jednak początkowym i łatwy do usunięcia problem choroby dziąseł.

Przyczyną tego schorzenia jak było wspomniane powyżej jest płytka nazębna. Jeżeli nie jest ona usuwana codziennie poprzez szczotkowanie wytwarza ona toksyny, które zagrażają dziąsłom. Kiedy nasze dziąsła dotknie ta choroba będą one zaczerwienione, obrzęknięte i zaczną krwawić. Ważne jest aby zahamować rozwój tej choroby, gdyż może ona spowodować zmiany w aparacie zębowym a w najgorszym wypadku doprowadzić do wypadnięcia zębów.


Czego potrzebuje nasze dziecko żeby dbać dobrze o jamę ustną?


•    Szczoteczka do zębów jest ważnym elementem w naszej łazience. Każde dziecko powinno mieć własną szczoteczkę. Powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni model który chcemy kupić naszemu dziecko, gdyż jest to uzależnione od wieku naszej pociechy. Wybierajmy raczej szczoteczki z mała główką i grubym włosiem. Pamiętajmy o tym żeby szczoteczkę zmieniać co 2- 3 miesiące, gdyż na niej także składają się bakterię.


•    Pasta do zębów jest kolejnym elementem do dbania o higienę jamy ustnej. Kiedy nasze dziecko jest małe nie powinno używać pasty do zębów. Dotyczy to dzieci do 18 miesiąca życia. Na początek najlepszą pastą będzie pasta bez fluoru dopiero potem możemy zacząć używać past zawierających tą substancję. Musimy jednak uważać żeby nasze dziecko nie połykało czy zlizywało pasty gdyż może ona mu zaszkodzić.  Nie wybierajmy także past o słodkim smaku.

•    Nić dentystyczna pozwoli na czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Jednak zwracajmy uwagę jak dziecko jej używa, gdyż można nią uszkodzić powierzchnię dziąsła.

Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka?


•     Na początku kiedy nasze dziecko jest jeszcze małe musimy mu pomoc w dbaniu o higienę poprzez szczotkowanie delikatnie ząbków rano i wieczorem odpowiednio do tego dobraną szczoteczką.

•     Kiedy dziecko jest już starsze nauczmy je jak krok po kroku myć zęby. Pamiętajmy aby myć zęby 3 razy dziennie po każdym posiłku nie krócej niż 3 minuty. Dziecko powinno nauczyć się systematyczności by mycie zębów weszło w jego plan dnia mimowolnie.

•    Nauczmy dziecko dobrze szczotkować zęby. Prawidłowo powinno odbywać się to tak „góra dół”, „do przodu i do tyłu” jednak ruchami okrężnymi, gdyż są skuteczniejsze niz poziome. Nie zapomnijmy dobrze wypłukać zębów po umyciu. Kiedy nasze dziecko jest już starsze możemy używać szczoteczki elektrycznej co na pewno spodoba się dziecku i lepiej pozwoli na wyczyszczenie każdego zęba.

•    Nie zapomnijmy o używaniu nitki dentystycznej. Nauczmy dziecko jak ma z niej korzystać poprzez pokazanie na własnym przykładzie.

•    Ważne jest także zastosowanie odpowiedniego odżywiania. Spróbujmy ograniczyć dziecku spożywania słodyczy i produktów zawierających cukier. Pamiętajmy aby nie pozwolić dziecku po wieczornym myciu zębów nic jeść i pić.

•    Nie zapomnijmy o regularnym chodzenia do dentysty w celu kontrolowania stanu uzębienia naszego dziecka. Pierwsza kontrola zalecana jest kiedy u naszego dziecka pojawią się wszystkie zęby mleczne.
Komentarze do: Zapobieganie chorobom zębów u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz