Szukaj

Zalety karmienia butelką

Podziel się
Komentarze0

Istnieje wiele różnych form odżywiania dziecka. Obecnie panuje przekonanie, że najbardziej efektywną formą karmienia bobasa jest naturalny pokarm matki. Jednak pomimo tego, coraz więcej młodych matek decyduje się na odżywianie swoich pociech przy pomocy butelki. Sprawdźmy więc jakie korzyści niesie ten sposób odżywiania maluchów.Korzyści wynikające z odzywania dziecka butelką:


  • Przerwy między karmieniem dziecka są znacznie dłuższe
Wydłużona przerwa między jednym a drugim karmieniem jest spowodowana tym, że mieszanki sporządzone z mleka krowiego są trudniej trawione przez dziecko niż pokarm z piersi matki. Wzmaga to uczucie sytości u dzieci, w związku z tym dziecko może być karmione rzadziej.

  • Łatwiej jest kontrolować ilość spożytego pokarmu przez dziecko
Jeśli dziecko jest karmione butelką widać ile mleka dziecko wypiło. Natomiast kobiety karmiące swoje pociechy piersią nie są w stanie skontrolować jaką ilość pokarmu spożył maluch. Jest to bardzo problematyczne głównie dla młodych mam, które nie są jeszcze doświadczone.

  • Więcej swobody w czasie karmienia butelką
Kobiety karmiące swoje dziecko za pomocą butelki mogą sobie pozwolić na większa swobodę przy opiece nad dzieckiem. W razie konieczności karmienie dziecka mogą zlecić opiekunce lub babci, podczas gdy kobiety karmiące piersią nie mogą sobie na to pozwolić.

  • Mniejsze obciążenie matki
Organizm kobiety po porodzie jest znacznie obciążony. Dlatego młoda mama potrzebuje dużo odpoczynku, aby jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży. Jeśli dziecko jest karmione butelką nie jest konieczne aby kobieta budziła się w środku nocy do karmienia dziecka. Wyręczyć ja w tym może tata malucha. Dodatkowo jeśli dziecko jest karmione butelką organizm mamy nie jest dodatkowo obciążony przez wytwarzanie pokarmu.

Karmienie dziecka butelką pozwala także ojcom w większym stopniu włączyć się do opieki nad niemowlakiem. Kiedy matka nie karmi dziecka piersią, swoje obowiązki może dzielić  z ojcem dziecka, wpływając w ten sposób na budowanie silniejszych relacji dziecka z tatą.

  • Większe zaangażowanie rodzeństwa w opiekę nad niemowlakiem
Starsze rodzeństwo może brać także czynny udział w karmieniu niemowlaka. W ten sposób dowartościowuje się je, gdyż maluch widzi swój wkład w opiekę na najmłodszym domownikiem.

  • Brak ograniczeń w ubiorze matki
Kobiety karmiące piersią muszą przez okres laktacji w znaczny sposób ograniczyć swoją garderobę. Dlatego większość matek w czasie karmienia dziecka piersią stawia raczej na praktyczność i wygodę ubioru niż modę. Podczas gdy,  kobiety karmiące swoje pociechy butelką problem ten nie dotyczy.Zobacz również:  Zalety karmienia piersią


  • Mniej ograniczeń w doborze środków antykoncepcyjnych
Matki karmiące w sposób sztuczny swoje pociechy nie mają żadnych ograniczeń w stosowaniu środków antykoncepcyjnych. Kobiety karmiące w sposób naturalny swoje dzieci muszą w tym wypadku zachować pewną ostrożność i stosować tylko te które są bezpieczne dla dziecka i matki.

  • Mniej wymagań i ograniczeń dietetycznych dla matki
Kobiety karmiące piersią swoje pociechy muszą uważać na to co jedzą. Natomiast matki karmiące dziecko za pomocą butelki są zwolnione z tego obowiązku. Nie muszą dodatkowo wzbogacać swojej diety białkiem ani wapniem. Dodatkowo matki karmiące swoje pociechy sztucznym pokarmem mogą 6 tygodni po porodzie przejść na dietę odchudzającą jeśli tego wymaga ich sytuacja, podczas gdy matki karmiące piersią w ogóle nie mogą stosować diety aż do zakończenia laktacji.

  • Mniej zakłopotania dla nieśmiałych mam
W czasie karmienia piersią dziecka na ulicy kobiety mogą spotkać się z ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, podczas gdy widok matki karmiącej dziecko butelką nie budzi ciekawości innych.

  • Możliwość prowadzenia normalnego współżycia
Po okresie ciąży i porodzie wiele par chce jak najszybciej wrócić do normalnego współżycia. W przypadku matek karmiących jest to nieco utrudnione. Pochwa kobiety u której trwa laktacja jest z powodu zanim hormonalnych jest sucha. W połączeniu z obolałymi brodawkami i wyciekiem mleka z piersi współżycie seksualne jest utrudnione. U kobiet karmiących dziecko pokarmem sztucznym nie występują powyższa dolegliwości dlatego powrót do współżycia jest szybszy i łatwiejszy.

Lista korzyści wynikających z karmienia dziecka za pomocą butelki jest bardzo długa. Przed wyborem sposobu odżywiania malucha warto zapoznać się zarówno z korzyściami płynącymi z karmienia dziecka butelką jak i piersią. Analiza plusów i mniusów obydwu form odżywiania dziecka gwarantuje rodzicom wybór najlepszego sposobu żywienia malucha.

Komentarze do: Zalety karmienia butelką

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz