Szukaj

Zachowania niemowlęcia

Podziel się
Komentarze0

Niemowlę jest najbardziej bezradnym stworzeniem na świecie. Nieustannie potrzebuje opieki rodziców, dlatego muszą oni nauczyć się rozumieć i zaspakajać wszystkie oczekiwania swojego maleństwa. Zaspakajanie tych potrzeb warunkuje nie tylko prawidłowy rozwój fizyczny, ale i psychiczny dziecka. Pozwala to budować dziecku zaufanie do otaczającego świata i czuć mu się bezpiecznie.Na prawidłowy rozwój systemu nerwowego dziecka mają  wpływ reakcje na płacz oraz sen.
Jeśli zostaje zaburzana ich równowaga to ma to niekorzystny wpływ na równowagę psychiczna malca.

Płacz niemowlęcia

Płacz dziecka jest najważniejszym sygnałem alarmowym. Jest jedyną formą komunikowania się niemowlęcia z otoczeniem. Jednak nawet płacz noworodka jest zróżnicowany i jego brzmienie zależy od powodu niezadowolenia. Inny dźwięk wydaje niemowlę gdy jest głodne, inny gdy jest zmęczone, a w jeszcze inny sposób wyraża swoją samotność czy fizyczny ból. Niemowlę nie potrafi zaspokoić swoich potrzeb, dlatego za pomocą płaczu chce zwrócić na siebie uwagę rodziców. 

Sen  dziecka

Sen jest tak samo niezbędny do prawidłowego rozwoju niemowlęcia jak pokarm. Prawidłowe dojrzewanie systemu nerwowego u dziecka zależy nie tylko od ilości ale też od jakości snu.  W stanie spoczynku dziecka komórki nerwowe regenerują swoje zapasy energetyczne, aby dziecko jak się obudzi mogło w odpowiedni sposób przetwarzać niezliczone ilości informacji. Sen jest dla komórek nerwowych tym czym pożywienie dla reszty organizmu.


Otoczenie dziecka

Otoczenie dziecka działa na jego psychikę, a tym samym na funkcjonowanie całego organizmu.
W pierwszych miesiącach życia dla niemowlęcia wszystko jest nowe. Sposób w jaki poznaje swoje otoczenie, decyduje o tym jak będzie odbierać świat w przyszłości. Dlatego bardzo ważne jest, żeby pokój w którym przebywa dziecko był bezpieczny i funkcjonalny oraz, żeby podobał się dziecku.

Dzieci poznają świat dzięki swoim zmysłom, a to czego się nauczą wpływa potem na sposób ich zachowania. Dlatego tak ważna jest troska o o przyjazne otoczenie dziecka. Dziecko zachowuje się jak gąbka, która bez żadnej selekcji chłonie zachowania z najbliższego otoczenia.

Rodzice są pierwszymi osobami , z którymi dziecko nawiązuje kontakt . Właściwe relacje między rodzicami również maja wpływ na rozwój dziecka i kształtują jego zachowania w przyszłości.

Aby malec mógł prawidłowo się rozwijać należy zadbać o to by każdy jego dzień przebiegał spokojnie i zgodnie z planem. Przyjazne otoczenie sprawia, że dzieciństwo przebiega szczęśliwie i harmonijnie.

Komentarze do: Zachowania niemowlęcia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz