Szukaj

Ząbkowanie u dziecka

Podziel się
Komentarze3

Ząbkowanie jest to pojawienie się pierwszych ząbków u dziecka. Wyrzynanie się zębów mlecznych u niemowląt zaczyna się ok. 6 miesiąca życia. Może ten okres wystąpić wcześniej lub później. Rozwój zębów rozpoczyna się już w brzuchu matki. Wtedy tworzą się tzw. Listewki zębowe oraz związki zębów mlecznych.


Cały proces ząbkowania możemy podzielić na kilka faz. W pierwszej z nich kształtuje się korona zęba i jest to faza przederupcyjna. Ząb jest jeszcze wtedy nie widoczny ale się rozwija. W kolejnej fazie, która jest nazwana przedfunkcyjna już widać ząb. Jest ona najdłuższą fazą, gdyż kończy się dopiero kiedy jeden ząb połączy się z zębem drugiej szczęki i zacznie tworzyć się korzeń oraz kieszonka zębowa. W fazie trzeciej funkcyjnej kończy się kształtowanie korzenia i kieszonki dziąsłowej.

Wiek dziecka, w którym powinny wyżynać się pierwsze ząbki jest następujący (zaznaczyć trzeba, że jest to tylko wiek orientacyjny):

Szczęka dolna:

•    Środkowy siekacz – 6 miesiąc życia
•    Boczny siekacz – 10  i 16 miesiąc życia
•    1 ząb trzonowy – 12 miesiąc życia
•    2 ząb trzonowy – 22 miesiąc życia

Szczęka górna:

•    Środkowy siekacz – 7 miesiąc życia
•    Boczny siekacz – 8 i 18 miesiąc życia
•    1 ząb trzonowy – 14 miesiąc życia
•    2 ząb trzonowy – 26 miesiąc życia

Jak rozpoznać, że moje dziecko zacznie ząbkowanie?

W czasie kiedy nasze dziecko zacznie ząbkować zauważymy, że w okresie trzeciego i czwartego miesiąca nasili się wydzielanie przez nie śliny. Maluch zacznie wkładać rączki do buzi lub gryź co popadnie w celu załagodzenia swędzenia i bólu. Dziąsła w tym czasie są lekko obrzmiale i zaczerwienione. Niektóre dzieci reagują bardzo źle na proces ząbkowania. Występuje u nich stan gorączkowy, biegunka. Dziecko dużo płacze i jest niesforne. Każde dotknięcie dziąseł sprawia mu ból, dlatego może stać się w tym czasie marudne i mieć problemy z jedzeniem.


Występują w tym okresie także problemy ze snem. Maluch może budzić się co godzinę z płaczem. Czasem zdarza się wysypka w pobliżu jamy ustnej. Spowodowane jest to nadmiernym wydzielaniem śliny przez dziecko. Kiedy objawy ząbkowania są poważne, czyli biegunka i gorączka trwają zbyt długo należy udać się do lekarza. Organizm dziecka podczas ząbkowania jest osłabiony i mniej odporny na infekcję dlatego powinniśmy bacznie obserwować naszego malucha.


Co zrobić żeby ulżyć malcowi?


•    Najlepszym sposobem by nasze dziecko poczuło ulgę jest kupienie mu gryzaczka. Dziecko potrzebuje o coś pocierać dziąsła, żeby uśmierzyć swędzenie. Najlepsze będą gryzaki w kształcie kółka, gdyż maluch łatwo utrzyma je w ręce. Gryzaki wypełnione żelem możemy wsadzić na chwile do lodówki co spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i zadziała przeciwbólowo. Nie wkładajmy ich jednak do zamrażarki!

•    Nadmierne ślinienie się malca może spowodować podrażnienia skóry wokół ust, dlatego starajmy się często wycierać dziecku buzie i smarować kremem.

•    Zajmijmy czymś dziecko, żeby odwrócić jego uwagę od nieprzyjemnych objawów ząbkowania.

•    Możemy także udać się do apteki po wszelkiego rodzaju środki homeopatyczne czy też maści o działaniu przeciwbólowym, którymi będziemy mogli smarować dziąsła.

•    Herbatki ziołowe (z rumianku lub melisy) są także dobrym lekiem przeciwzapalnym i uspokajającym.

•    Dobrym sposobem jest także przemywanie dziąsełek malca rumiankiem. Można do tego użyć gaz, zamoczonej w wystudzonym naparze i delikatnie pocierać nią dziąsła dziecka.

•    Zadbaj także by dziecko dużo w tym czasie piło.

Jak dbać o pierwsze ząbki?

Kiedy u naszego malca pojawią się pierwsze ząbki musimy nauczyć go o nie dbać. Zacznijmy je przyzwyczajać do szczoteczki do zębów. Oczywiście należy kupić specjalną dla niemowląt. Kiedy już pojawi się więcej zębów możemy użyć szczoteczki o miękkim włosiu. Na samy jednak początku możemy sami pomóc malcowi w dbaniu ząbki przemywając je gazą zamoczona w przegotowanej wodzie po to aby wyczyścić je z resztek jedzenia. Pamiętajmy także o tym aby zadbać o dietę dziecka. Zminimalizujmy podawanie słodyczy i wszelkiego rodzaju chrupek na rzecz owoców i warzyw a nasze dziecko będzie mieć zdrowe i mocne zęby.
Komentarze do: Ząbkowanie u dziecka (3)

mamajaga
mamajaga 20-12-2010 09:58

warto zasięgać rad mądrzejszych od nas

1

ja wertując internet w poszukiwaniu informacji natknęłam się na portal http://radosnezabkowanie.boiron.pl/ i naprawdę warto poszukać tam informacji... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
elemela
elemela 16-11-2010 17:15

Infekcje

1

U mnie też camilia się sprawdza. Chyba najgorsze są infekcje u takiego maluszka. Podawać takiemu antybiotyk (u znajomej tak było), to jak dla mnie wielki błąd.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
rzodkiewka75
rzodkiewka75 31-10-2010 15:38

ząbkowanie

1

strasznie się bałam okresu ząbkowania u naszego pierwszego dziecka. córka mojej siostry strasznie źle to przechodziła, złapała nawet infekcję, która przerodziła się w poważną chorobę. na szczęście u nas jest na razie dob... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze