Szukaj

Zabawy z niemowlęciem

Podziel się
Komentarze0

Zabawa z dzieckiem  pozwala na zbudowanie czułej relacji pomiędzy niemowlęciem a rodzicami. Jest również czynnikiem, który  wspomaga wszechstronny rozwój dziecka. Zabawa z niemowlęciem  pozwala na  łączenie wychowania,  nauki i czułości. Niemowlę trzeba  głaskać,  przytulać, mówić do niego, uśmiechać się. Ilość czasu poświęconego dziecku jest mniej ważna niż jakość wspólnej zabawy.Noworodek już od najmłodszych lat życia potrafi komunikować się z otoczeniem. Dlatego uwagę, która mu poświęcamy, czułość i mówienie do niego są mu tak samo potrzebne do prawidłowego rozwoju jak pokarm. Brak zainteresowania dzieckiem  niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje dla psychiki dziecka.

Zarówno matka jak i ojciec powinni zajmować się dzieckiem. Nie jest to zajęcie przypisane głównie matce. Czas przeznaczony na zabawę z dzieckiem stwarza atmosferę bezpieczeństwa, która sprzyja budowaniu u dziecka poczucia własnej wartości  i wpływa na wszechstronny rozwoju niemowlęcia.

Dziecko szybko ucz się jakimi słowami jest zachęcane do zabawy, dlatego bardzo ważna jest kwestia dotycząca mówieni do dziecka  i chwalenia jego postępów.

Dziecko odwdzięcza się rodzicom za poświęcony mu czas i uwagę uśmiechając się.  Prowadzi to do wzajemnej stymulacji i sprawia, że opieka nad dzieckiem staje się dla wszystkich radosnym przeżyciem.


Gimnastykę dziecka można również traktować jako zabawę. Sprzyja  ona wtedy stymulowaniu rozwój psychomotorycznego niemowlęcia, pod warunkiem, że w czasie przeprowadzanych ćwiczeń będziemy mówić do dziecka i patrzeć mu w oczy.


Przykładowe zabawki  dla niemowlat i malych dzieci
  • duża dmuchana piłka (dziecko może ja turlać lub siadać na niej)
  • plastikowy samochodzik (po 10 miesiącu życia)
  • lusterko
  • dmuchany walec (pomocny w nauce zmiany pozycji)
  • Miś wykonany z materiału łatwego do czyszczenia
  • kolorowe kółka (które są idealne dla chwytania przez małe rączki dzieci)
  • grzechotka z wirującymi kulkami

Zabawy w pierwszych miesiącach życia dziecka

  • Łaskotanie stópek
Łaskotanie stópek dziecka pozwala na pozwala na stymulowanie mięśni stóp dziecka . Początkowo należy dotykać stopy dziecka delikatnie, aż zacznie zginać paluszki u stóp. Kolejno należy łaskotać wierzchnią część stopy tak by wszystkie palce mogły się instynktownie wygiąć do góry.
  • Otwieranie rączek

W pierwszych miesiącach życia niemowlę chwyta palce podane mu przez rodziców, gdyż noworodek odruchowo zaciska raczki w momencie dotknięcia jego dłoni. Ćwiczenia takie pozwalają zmniejszyć napięcie mięśni towarzyszących odruchowi chwytania.

  • Przewracanie z plecków na brzuszek

Jest to zabawa bardzo lubiana przez niemowlęta. Najprościej przeprowadzać ją w momencie przewijania dziecka .

Ćwiczenia z dzieckiem powinny byc przeprowadzane w w atmosferze spokoju i relaksu. Nie powinno się zmuszac niemowlęcia do ich wykonywania , gdyż zabawa z dzieckiem ma sens tylko wtedy, gdy niemowle potrafi się na niej skoncentrować.

 

Komentarze do: Zabawy z niemowlęciem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz