Szukaj

Zabawy w wodzie z dzieckiem

Podziel się
Komentarze0

Ogromną frajdę sprawiają dzieciom  zabawy w wodzie. Dlatego, gdy jest ciepło warto korzystać z każdej wspólnej okazji do zabawy w wodzie. W wielu miastach są baseny, brodziki oraz miejsca przeznaczone do kąpieli dla małych dzieci, gdzie mogą się pluskać  i pływać.


Dzieci od urodzenia są oswojone z woda ze względu na to, że przez 9 miesięcy życia prenatalnego płyn owodniowy był ich naturalnym środowiskiem życia. W związku z czym noworodek nie boi się wody i to tylko od rodziców zależy czy będą potrafili odpowiednio wykorzystać ten fakt.

Rodzice powinni zadbać o to, żeby pierwszy kontakt dziecka z wodą po narodzinach nie był dla dziecka traumatycznym przeżyciem. Dlatego powinno unikać się gwałtownego zanurzania dziecka w wodzie lub kąpieli niemowlaka w niedostosowanej dla jego wieku temperaturze. Niemowlę może także zrazić się do wody, gdy przestraszy się silnego strumienia wody. Warto również pamiętać o tym, że spokój rodziców w obchodzeniu się z wodą dodają dziecku odwagi.

Wskazówki dotyczące pobytu malca na basenie
  • Przed wejściem dziecka do basenu, warto stworzyć mu możliwość do oswojenia się z wodą. W tym celu można posadzić dziecko na brzegu basenu i pozwolić mu popluskać nóżkami w wodzie.  W tym czasie jeden z rodziców powinien być już w basenie i obserwować dziecko
  • Przed wejściem do wody powinno się skropić cale ciało maluszka. Pozwoli to przyzwyczaić się dziecku do temperatury wody.
  • Na początku kąpieli w basenie można posadzić dziecko na pływającym materacu lub piankowej desce
  • W czasie zabawy w wodzie rodzice nie powinni opuszczać dziecka ani na chwilę. Powinni zachowywać spokój, aby swoja postawą wzbudzać zaufanie u dziecka.
  • Należy zadbać również o to, aby dziecko nie połykało wody z basenu i nie zanurzało główki
  • Niemowlęta nie powinny przebywać w wodzie dłużej niż 10- 15 minut. Jest to spowodowane tym, że ich organizmy bardzo szybko się wychładzają, a skóra ulega maceracji i staje się podatna na różne infekcje
  • Nie wolno wpuszczać do wody dziecka, u którego można zaobserwować pierwsze symptomy przeziębienia

Jak nauczyć dziecko pływać?


Dziecko w przeciwieństwie do dorosłych uczy się bardzo szybko pływać, jest to spowodowane przede wszystkim chęcią. Jeśli zmusimy dziecko  do przebywania w wodzie może to prowadzić do powstania reakcji lękowej , która na długi czas może uniemożliwić mu naukę pływania.

Nauka pływania

Naukę pływania dziecka warto zlecić instruktorowi. Dziecko w czasie specjalnego kursu będzie mogło w bezpieczny i łatwy sposób nauczyć się pływać.

W czasie pierwszych zajęć instruktor będzie cały czas towarzyszył dziecku w wodzie, musi minąć trochę czasu nim pozwoli mu na samodzielne pływanie. Instruktor nauczy dziecko w jaki sposób podtrzymywać głowę  oraz jak zachować równowagę. Pozwoli mu to na naukę prawidłowej koordynacji ruchu rąk i nóg. Kiedy dziecko będzie już potrafiło samodzielnie pływać rozpoczyna się naukę nurkowania.

Komentarze do: Zabawy w wodzie z dzieckiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz