Szukaj

Zabawy dla dzieci w domu

Zorganizowanie zabawy dla dzieci w domu to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Ważne jest, by propozycja mamy lub taty była interesująca dla malucha, ale także - by zapewniała maksymalne bezpieczeństwo oraz nie wymagała długiego sprzątania. Konieczne jest także dostosowanie zabawy w domu do wieku dziecka.

Zabawy dla dzieci w domu

Podczas zabawy w domu dorośli nie tylko mogą poczuć się znów jak dzieci. Mają okazję do obserwacji pociechy, odkrycia jego pasji i talentów, a przede wszystkim - zbudowania głębokiej relacji. Zorganizowanie zabawy dla dzieci w domu świadczy o kreatywności rodzica, który nie ogranicza się do włączenia dziecku bajek w telewizji.

Zabawy w domu dla dzieci poniżej 4 lat

Zabawa w domu dla niemowlaka

Z dzieckiem w domu możemy bawić się zanim jeszcze zacznie ono chodzić. Wskazane są zabawy, które będą rozwijać motorykę dziecka, a także poszerzą, w miarę możliwości, jego wiedzę o świecie. Przykładem jest „Mowa ciała”. Do tej zabawy potrzebne jest jedynie kilka kolorowych naklejek. Jedną z nich umieść np. na nosie, a kiedy zaintrygowany malec będzie chciał ją zdjąć, pomóż mu, mówiąc: „Tu jest nos”. Następnie dotknij palcem nosa dziecka i poinformuj go, że tu znajduje się jego własny nosek.

Piaskownica w domu

Starszym dzieciom na pewno spodoba się pomysł zrobienia piaskownicy w domu. Potrzebne do tego są duże pudełko i ryż, który zastąpi piasek. Jeśli boisz się, że dziecko będzie brało ryż do buzi - ugotuj go wcześniej.

Zabawa w domu dla niegrzecznych dzieci

Małe dzieci mają tendencję do rysowania po ścianach. Zaradzisz temu, jeśli fragment ściany pomalujesz farbą z efektem tablicy do pisania i nauczysz malucha, że właśnie to miejsce jest przeznaczone do tego typu zabawy. Dziecko będzie wniebowzięte, że może rysować na innej powierzchni niż papier, a ty łatwo usuniesz malunki przecierając ścianę gąbką.

Zabawy w domu dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat

Zabawa w domu kształtująca wyobraźnię u dzieci

„Tajemnicza skrzynka” to prosta zabawa, która potrafi dostarczyć wiele radości. Wykorzystaj kartonowe pudełko (np. po butach), które ozdobisz wspólnie z dzieckiem. Wytnij w nim otwór wielkości dziecięcej rączki. Zabawa polega na tym, by do pudełka wkładać różne przedmioty, które dziecko musi rozpoznać wyłącznie za pomocą dotyku (wkładając rękę przez wykonany otwór).

Zabawa w domu zachęcająca dziecko do czytania

Jeśli chcesz zachęcić dziecko czytania, pobaw się w „Literkową rakietę″. Wytnij z kartoniku 9 kwadratów, na każdym napisz proste słowo. Ułóż je na podłodze w kształt rakiety. Dziecko staje w środku rakiety i musi się z niej wydostać, prawidłowo odczytując jeden kartonik. Po wykonaniu zadania dziecko siada poza rakietą, czekając aż rodzic powie: raz, dwa, trzy, cztery, pięć - rakieta woła do zajęć! Wtedy całą zabawę powtarzamy.

Zabawa w domu dla naszych dzieci, ich kolegów i koleżanek

Warto zadbać o integrację naszych pociech z innymi dziećmi. Gromadce łatwiej zorganizować zabawę w domu. „Wyścig z monetami” uczy rywalizacji, a także pozwoli na małą dawką ruchu dzieciom z nadmiarem energii. Podziel małych zawodników na dwie lub więcej drużyn. Wręcz każdej kubeczek z taką samą ilości grosików. Ustaw ich w rzędach, na drugim końcu pokoju połóż po jednym pustym kubeczku dla każdej drużyny. Zadanie polega na przenoszeniu monety między kolanami przez kolejne dzieci. Wygrywa drużyna, która najszybciej przeniesie swoje grosiki do drugiego kubka.

Zabawy w domu dla dzieci od 8 roku życia

Liczbowa zabawa dla dzieci w domu

Od dzieci powyżej 8 roku życia można oczekiwać umiejętności koncentracji. To pozwala na wprowadzanie zabaw, które wymagają myślenia i skupienia, np. „Buzz”.Wybierz z dziećmi cyfrę, np. 3. Odliczajcie kolejno do 100. Ten, kto natrafi na wielokrotność 3, powinien zastąpić liczbę słowem: buzz. Ważne jest, żeby nie wybierać cyfry, która będzie równała się ilości graczy.

Zabawa na przyjęcie dla dzieci

Jeśli organizujesz dziecku urodziny, bądź w twoim domu bawi się sporo gromadka, zaproponuj zabawę w „Dyrygenta”. Jedna osoba wychodzi, a pozostałe wybierają dyrygenta, który będzie miał za zadanie pokazywać grupie różne ruchy. Osoba, która wyszła, musi po powrocie zgadnąć, kto jest dyrygentem, zaś dzieci mają za zadanie naśladować dyrygenta dyskretnie, tak, by jej to uniemożliwić.

Zabawy dla dzieci w domu - nauka i rozrywka

Dzieci podczas zabaw w domu mogą rozwijać swoje umiejętności ruchowe i intelektualne. Rola rodzica polega na tym, by zaproponować dziecku takie rozwiązania, które nie tylko pozwolą zabić czas, ale także umożliwią wszechstronny rozwój. Zabawa z pociechą w domu to także nauka dla rodzica. Uczy się on cierpliwości, kreatywności, a także reakcji swojego dziecka. Wspólna rozrywka niesie wiele korzyści dla obu stron.

Autor: Justyna Błasiak

Komentarze do: Zabawy dla dzieci w domu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz