Szukaj

Z czego powinna składać się dieta rocznego dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia do jego diety wprowadza się nowe składniki. Bardzo często zdarza się, że rodzice nie potrafią stworzyć odpowiednio zbilansowanej diety dla swojej pociechy. Konsekwencją tego jest jedzeni przez dziecko potraw zbyt tłustych, słodkich oraz pozbawionych  składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.Na czym powinno być oparte żywienie rocznego dziecka?


Pokarmy przygotowywane dla rocznego dziecka powinny być oparte na następujących składnikach żywieniowych. Są one bogate w  substancje, które zapewniają jego prawidłowy rozwój.
  • Mięso
Podstawowym składnikiem w diecie rocznego dziecka jest obecność białka w  pokarmach
dziecka. Najwięcej białka zawieraj potrawy mięsne. Dlatego należy zadbać o to, aby przygotowywać dla dziecka potrawy mięsne głównie gotowane  z niewielką ilością przypraw. Potrawy mięsne powinny być przygotowywane z różnego rodzaju mięs  z niewielką zawartością tłuszczu.

  • Mleko
Decyzja o wprowadzeniu mleka do diety dziecka powinna być skonsultowana z lekarzem. Należy jednak pamiętać, że roczne dziecko może spożywać już takie produkty jak  jogurty, kefiry. Dobrze jest włączyć je do diety dziecka, gdyż dostarczają pełnowartościowego białka  ortaz wapnia niezbędnego do budowania kości i zębów.


  • Ryby
Ryby  są produktem posiadającym właściwości alergizujące, dlatego decyzja o wprowadzeniu ich do jadłospisu dziecka powinna być skonsultowana z pediatrą. Obecnie coraz więcej lekarzy zaleca podawanie ryb rocznemu dziecku. Ryby są  bogate w pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz w jod i selen. Ryby powinno się podawać dziecku ugotowane, pieczone lub duszone z warzywami.

  • Tłuszcze
Dieta  rocznego dziecka powinna być bogata w tłuszcze, gdyż wpływają one pozytywnie na  rozwój błon komórkowych w  jego organizmie. Spożywane prze malca tłuszcze powinny być pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Dzieci mogą jeść masło, oliwę z oliwek oraz oleje roślinne, natomiast powinny unikać jedzenia margaryny, która zawiera szkodliwe substancje dla rozwoju dziecka.

  • Woda
Ważny aspekt w diecie dziecka rocznego stanowi woda. Dziecko powinno zaspakajać pragnienie wodą, która powinna być nisko lub średniozmineralizowana. Dziecku powinno się podawać  głównie wodę niegazowaną.

Dodatkowo maluchowi można podawać także owocowe i ziołowe herbatki, natomiast zakazane jest podawanie czarnej herbaty.

  • Soki
Spożywanie przez roczne dziecko soków powinno być ograniczone do 1 szklanki dziennie. Co prawda są one  bogate w  witaminy, jednak zawierają dość duże ilości cukru.  Głównie powinno się podawać dziecku soki warzywne, owocowe powinny być niesłodzone, zrobione z przecieranych owoców a nie tylko z ich aromatów.

Należy również pamiętać , że  dziecko po ukończeniu pierwszego roku życia potrafi już samodzielnie spożywać produkty stałe. Dlatego powinno się zrezygnować z miksowania zupek i przygotowywania papek.

Komentarze do: Z czego powinna składać się dieta rocznego dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz