Szukaj

Używki: największy poziom spożycia pośród nastolatków w Zjednoczonym Królestwie

Podziel się
Komentarze0

Alkohol, tytoń oraz narkotyki, to prawdziwy powód do niepokoju w Zjednoczonym Królestwie, szczególnie jeżeli chodzi o zdrowie młodych ludzi. Znamy już bardzo dobrze długoterminowe i krótkoterminowe zagrożenia dla zdrowia, takie jak przemoc, choroby przenoszone drogą płciową, urazy, wypadki samochodowe, rosnące poziomy chorób przewlekłych oraz przedwczesne zgony. Podjęto już wiele działań politycznych, które miały na celu zredukować poziom nadużywania tego typu substancji pośród angielskich dzieci.Na próżno, ponieważ liczba nastolatków zażywających te substancje pozostaje w dalszym ciągu taka sama. W 2009 roku mówiono, iż 180 000 dzieci w wieku od 11 do 15 lat paliło regularnie papierosy, 530 000 piło alkohol (w ciągu tygodnia poprzedzajacego badanie), a 250 000  zażywało  narkotyki (w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie).

Nowe badanie, które właśnie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Journal of Public Health, badacze przyjrzeli się powiązaniom między konsumpcją tych substancji a subiektywnym samopoczuciem oraz statusem socjoekonomicznym dzieci w wieku od 10 do 15 lat, chodzących do szkół w Anglii.

Autorzy tego badania, Siobhan Farmer oraz doktor Barbara Hanratty, z uniwersytetu University of Liverpool, wyjaśniają: odkryliśmy, że otrzymywanie darmowych posiłków w szkole oraz subiektywne samopoczucie jest związane z zażywaniem tych substancji pośród dzieci oraz młodych ludzi.

Okazuje się bowiem, że młodzi ludzie, którzy mówią o sobie subiektywnie, iż są szczęśliwi albo zdolni do komunikacji w rodzinie (bardziej niż z równieśnikami), są mniej zagrożeni zażywaniem tych substancji. Ale, starszy wiek oraz otrzymywanie darmowych posiłków w szkole jest związane z większym prawdopodobieństwem używania alkoholu, narkotyków oraz nikotyny.

Badanie to zostało oparte na anonimowej ankiecie, przeprowadzonej pośród uczniów w wieku od 10 do 11 lat, od 12 do 13 lat, oraz od 14 do 15 lat. Dane obejmują odpowiedzi od 3903 uczniów w sumie.


Użycie substancji

Jak się okazuje, głównym odkryciem tego badania jest to, że wiek jest najbardziej znaczącym czynnikiem wskazującym na używanie substancji. W porównaniu do dzieci w wieku od 10 do 11 lat, nastolatki w wieku od 12 do 13 lat są od 2 do 6 razy bardziej zagrożone nadużywaniem tych substancji.

Natomiast, nastolatki w wieku od 14 do 15 lat  są  już od 11 do 29 razy bardziej zagrożone nadużywaniem tych substancji.


Palenie papierosów, jak się okazało, jest związane z używaniem innych trucizn. Liczba dzieci palących co najmniej jednego papierosa tygodniowo była o wiele większa pośród tych dzieci, które były również regularnymi konsumentami narkotyków oraz alkoholu, w porównaniu do tych uczniów, które nie miały takich doświadczeń.

Palenie co najmniej jednego papierosa tygodniowo było również negatywnie powiązane z poczuciem szczęścia oraz z umiejętnością rozmawiania z rodzicami. Konkretnie: palenie papierosów oznaczało, że dziecko jest mniej szczęśliwe, a jego komunikacja z rodzicami raczej kiepska.

Dobre samopoczucie

Dzieci, które stwierdzały, ze są szczęśliwe, były o 18,4% mniej zagrożone próbami palenia papierosów, 44,8% mniej zagrożone spożywaniem alkoholu, a także 6,4% mniej zagrożone zażywaniem narkotyków.

Trzy czwarte uczestników tego badania, którzy stwierdzili, że są szczęśliwi, mogło również porozmawiać ze swoimi rodzicami. Natomiast, zaledwie połowa, która stwierdziła, że jest nieszczęśliwa, miała dobry kontakt z rodzicami.

Co więcej, dzieci, które stwierdzały, że mają lepszy kontakt z przyjaciółmi, były o 40% bardziej zagrożone użyciem tych substancji, w porównaniu do tych, które nie miały dobrego kontaktu z równieśnikami.

Darmowe posiłki

W omawianym badaniu, 18,2% dzieci miało prawo do darmowych posiłków szkole. I jak się okazuje, to właśnie te dzieci częściej stwierdzały, ze są nieszczęśliwe, w porównaniu do uczniów, które nie miały darmowych posiłków w placówce szkolnej.

Dodatkowo, miały one również gorszy kontakt z rodzicami i z przyjaciółmi, a także rzadko kiedy mówiły, że mają co najmniej jednego dobrego przyjaciela. Dzieci te również paliły co najmniej raz, a także piły alkohol co najmniej jeden raz w ciągu czterech tygodni przed badaniem.

Siobhan Farmer podsumowuje: nasze badania pokazują, że dobre samopoczucie oraz używanie alkoholu, nikotyny oraz narkotyków są powiązane ze sobą. Powiązanie między darmowymi posiłkami oraz używaniem tych substancji również sugeruje, że potrzebne są działania polityczne, które bardziej skupią się na różnicach socjoekonomicznych oraz środowiskowych.

Komentarze do: Używki: największy poziom spożycia pośród nastolatków w Zjednoczonym Królestwie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz