Szukaj

Strach przed ciemnością u małego dziecka

Podziel się
Komentarze0

Ciemność przeraża większość małych dzieci. Rodzice nie wiedzą w jaki sposób sobie z tym radzić. Próbują wielu rozwiązań, ale niestety niektóre z nich przynoszą zupełnie odwrotny rezultat. Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą rodzicom oswoić dziecko z ciemnością i przełamać jego strach.  • Zdobądź się na współczucie
Większość rodziców nie potrafi w odpowiedni sposób odnieść się do strachu swojego bobasa. Zazwyczaj bagatelizują oni lęki i obawy małego dziecka. W sytuacji gdy twój maluch boi się ciemności czy jakiejkolwiek innej rzeczy ważne jest, by pokazać mu, że rozumiemy i wierzymy w jego obawy. Dzieci, które czują wsparcie i zrozumienie, są w stanie szybciej pokonać swoje lęki. W związku z tym, okaż dziecku zrozumienie i zachęć do mówienia o nich. Co ważne, nie osądzaj i nie wyśmiewaj małego szkraba, to również nie jest dobre wyjście z sytuacji.


  • Zostaw zapalone światło
W walce z ciemnością niejednokrotnie pomaga dziecku zapalone światło. W związku z tym, gdy maluch kładzie się spać pozostaw u niego w pokoju zaciemnione światło lub małą lampkę nocną. W większości wypadków lęk przed ciemnością u dzieci mija około 5, 6 roku życia. Wówczas nie jest konieczne zapalanie światła, jednak mimo to niektóre dzieci niemal przez całe dzieciństwo potrzebują wsparcia ze strony rodziców.


  • Przeszukaj pokój
Wybujała wyobraźnia dzieci jest główną przyczyną strachu i lęków u maluchów. W związku z tym, jeśli maluszek wciąż mówi o potworach, które chowają się w jego pokoju udowodnij mu, że wszystko jest w porządku. W tym celu wspólnie z maluszkiem przeszukaj wszelkie zakamarki. To z pewnością pomoże dziecku poczuć się bezpieczniej.  • Postaw na straży wartownika
Nie jest to możliwe, byś zawsze była przy maluszku w momencie gdy się boi, co więcej nie jest to nawet wskazane. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest ustalenie wartownika. Odważnym wartownikiem może być ulubiony miś lub lalka dziecka. Powiedź maluszkowi, że jego miś lub lala są w stanie go ochronić przed wszelkim niebezpieczeństwem. Pomocne bywa również recytowanie przez malca magicznego wierszyka ,,Potwory uciekają i już nie wracają”.  • Dodaj dziecku otuchy
Niemal każde dziecko potrzebuje wsparcia i otuchy ze strony rodziców. Wsparcie, na które może liczyć dziecko ze strony mamy i taty sprawi, że maluch będzie czuł się silniejszy. W momencie gdy maluch boi się, przytul go lub uściśnij kilka razy. W momencie gdy w życiu dziecka zaszły poważne zmiany,takie jak zmiana przedszkola, opiekunki, poświęć dziecku więcej czasu niż zazwyczaj. Maluch, który czuje, że rodzice go kochają i troszczą się o niego z pewnością łatwiej pokona problemy i poradzi sobie z trudnościami.  • Nie przesadzaj z udzielaniem wsparcia
Nadmierna troska i opieka w przypadku strachu dziecka nie przynoszą wymiernych wyników, wręcz przeciwnie. W takiej sytuacji dziecko może uznać, że rzeczywiście ma się czego bać skoro rodzice poświęcają mu tyle czasu i uwagi.


  • Okazuj swoja odwagę
Rodzice są dla dzieci największym autorytetem w związku z tym jeśli oni odznaczają się odwagą to maluchy również będą dążyły do tego, by być odważnymi. Widząc lęki swojej pociechy postaraj się, by dodatkowo ich nie podsycać. W przypadku strachu w ciemnościach możesz opowiadać dziecku o ciemności jako czymś miłym, pozwalającym się zrelaksować. W niektórych przypadkach pozwala to oswoić się dziecku z ciemnością.


  • Dostarcz dziecku miłych przeżyć
Pokój dziecka powinien kojarzyć mu się z samymi przyjemnymi rzeczami. W związku z tym, nie wysyłaj bobasa do pokoju za karę. Postaraj się, by pokój dla dziecka był przystanią spokoju, a nie kojarzył mu się ze smutkiem czy strachem. Pomocne mogą okazać się również rozmowy z dzieckiem o lęku przed ciemnością oraz czytanie książek o dzieciach, które pokonały taki lęk.


  • Nie dopuszczaj do przerażających przeżyć
Małe dzieci mają bujną wyobraźnię, która jest pobudzana przez wiele bodźców. W związku z tym zakaż dziecku oglądać brutalne bajki o potworach, czy przerażające programy dla dzieci. Niektórzy rodzice mają również w zwyczaju karanie dziecka i straszenie go różnego rodzaju potworami. Unikajmy tego. Takie postępowanie może jedynie wywołać u dziecka strach i nocne koszmary.

Komentarze do: Strach przed ciemnością u małego dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz