Szukaj

Strach dziecka przed dentystą

Podziel się
Komentarze1

Niemal każdy z nas odczuwa strach przed wizyta u stomatologa. Rodzice obawiają się, że dzieci również boją się pierwszej wizyty u dentysty. Nic bardziej mylnego. Maluch, który nigdy wcześniej nie miał leczonych ząbków nie ma uprzedzeń przed dentystą. Zobacz w jaki sposób pozytywnie nastawić dziecko do leczenia zębów.

Strach dziecka przed dentystą


Pamiętajmy, że dla szkraba każda wizyta u dentysty może być fajną przygodą albo najgorszym koszmarem. Podejście malucha do dentysty i leczenia zębów zależy przede wszystkim od rodziców dziecka.

Pozytywne nastawienie dziecka do dentysty powinno być kształtowane już od najmłodszych lat. Aby nie zrazić szkraba do leczenia ząbków, zadbaj o to by stomatolog, który będzie się zajmował twoja pociechą był specjalistą zajmującym się leczeniem dzieci. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że będzie to osoba lubiąca dzieci oraz niezwykle cierpliwa. Warto również, zdecydować się na taki gabinet dentystyczny, który będzie przyjazny dla najmłodszych pacjentów.


Jeśli chcesz, by twój szkrab nie bał się dentysty, musisz opanować swoje emocje i sama się go nie bać. Pamiętaj, że jeżeli maluch wyczuje, że jesteś zdenerwowana przed wizytą u dentysty, jemu również udzielą się te emocje.

Przed pierwszą wizytą dziecka u dentysty, zapoznaj dziecko z wyglądem gabinetu stomatologicznego. W tym celu zakup książeczki, które pozwolą poznać wyposażenie gabinetu. Warto również pobawić się z maluchem w gabinet dentystyczny. Możecie zamiennie odgrywać rolę dentysty i pacjenta.

Dla własnego i dziecka spokoju, warto przed wizytą u stomatologa porozmawiać z dentystą o swoich obawach i lękach. Możesz na przykład poprosić stomatologa, by pierwsza wizyta miała raczej charakter kontrolny i pozwoliła maluchowi oswoić się z dentysta i gabinetem stomatologicznym. Warto również zapytać dentystę co do twojej obecności podczas leczenia. Niektórzy stomatolodzy nie życzą sobie, aby w trakcie leczenia malucha, rodzic lub opiekun był obecny w gabinecie.

Niestety pomimo tego, że postąpisz zgodnie z zaproponowanymi wskazówkami, nigdy nie masz pewności w jaki sposób twój maluch zachowa się w gabinecie dentystycznym. Jeśli dziecko ma skłonności do wpadania w panikę, nie karć go za to, lecz postaraj się zrozumieć i uspokoić.

Komentarze do: Strach dziecka przed dentystą (1)

frania20
frania20 14-01-2018 11:11

Stomatolog

1

Chodzicie ze swoimi maluchami do stomatologa? Mój 3-latek ma chyba jakiś problem z ząbkami i uważam, że to konieczność, aby to sprawdzić. Zapisałam się już na wizytę do https://www.stomatologiadziecieca.com Byłam zachwyc... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze