Szukaj

Słońce i dziecko czyli misja "Chronić oczy i skórę najmłodszych przed UV"

Podziel się
Komentarze0

Wyjazd z dziećmi nad morze lub jezioro wymaga odpowiedniego przygotowania. Prócz podstawowego ekwipunku przydadzą się przedmioty, dzięki którym zabawa na słońcu będzie całkowicie bezpieczna. W szczególności zadbajmy o ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV.


Dla wielu rodzin plażowanie wiąże się z całodziennym przebywaniem na powietrzu. Tymczasem zbyt intensywny kontakt z promieniami słonecznymi przyczynia się do przedwczesnego starzenia skóry i oczu, może też sprzyjać powstawaniu poważnych chorób (nowotwory, reakcje fotouczulające, zaćma).


Działanie UV jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, których organizm jest bardziej podatny na oparzenia słoneczne i udar. Powodem tego są słabo rozwinięte mechanizmy obronne, które odpowiadają za ochronę malucha przed działaniem czynników zewnętrznych. Chcąc w pełni zabezpieczyć nasze pociechy trzeba podjąć dodatkowe środki ostrożności.


Wróg nr 1 - zakazane godziny

Promieniowanie ultrafioletowe jest najbardziej intensywne między godz. 11 a 15. Wówczas najczęściej dochodzi do powstawania oparzeń słonecznych. Zdaniem specjalistów konieczne jest, by w tym czasie dzieci oraz osoby starsze przebywały w cieniu.

Niestety na plaży niełatwo jest znaleźć takie miejsce, dlatego warto zabrać ze sobą parasole lub namioty plażowe. Można też wykorzystać czapki z daszkiem lub kapelusze z dużym rondem – te drugie osłonią głowę oraz ramiona malucha. Pamiętajmy jednak, że ok. 80% promieni słonecznych odbija się od wody i piasku, dlatego nawet w cieniu nie powinniśmy zapominać o dodatkowym zabezpieczeniu przed działaniem UV.


Ekwipunek specjalny - okulary


Okulary przeciwsłoneczne powinny nosić nawet małe dzieci.  W wyborze szkieł pomoże nam optyk, który zaproponuje odpowiednie soczewki. Pamiętajmy, że oczy najmłodszych są bardzo delikatne, dlatego zdecydowanie nie powinniśmy kupować okularów w supermarkecie, na bazarze lub targowisku.

- Okulary niskiej jakości powodują rozszerzanie się źrenic. Do wnętrza oka dostaje się wtedy więcej szkodliwego promieniowania – ostrzega Renata Makuc, lekarz okulista współpracująca z firmą JZO, producentem soczewek okularowych – Dla bezpieczeństwa wzroku wybierajmy więc szkła zaufanych producentów.


Szkła gwarantujące pełną ochronę anty-UV, wiążą się zwykle z wyższym kosztem. Być może dlatego niektórzy w drodze na plażę chętniej sięgają po produkt ze stojaka. Tymczasem okuliści ostrzegają: najpewniejszym miejscem, gdzie można dokonać zakupu odpowiednich okularów jest zakład optyczny.

Warto przedtem udać się do okulisty, który wykryje ewentualne wady wzroku dziecka - wtedy okulary przeciwsłoneczne staną się zarazem korekcyjnymi. Pamiętajmy, że dla dzieci najlepsze będą soczewki plastikowe (organiczne). Są lekkie i przede wszystkim odporne na stłuczenia, przez co są bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Wróg specjalny UVA


Przez wiele lat uważano, że głównym winowajcą niekorzystnych zmian spowodowanych działaniem słońca, jest promieniowanie UVB. Dopiero pod koniec lat 90. zrozumiano, że promienie UVA mają w tym także duży udział. Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych. Możliwa jest ochrona oczu za pomocą okularów przeciwsłonecznych, których szkła gwarantują skuteczną ochronę przed UVA/ UVB.

Uzbrojenie i maskowanie - regularne balsamowanie i plażowa garderoba

Olejki, kremy czy balsamy z filtrem przeciwsłonecznym działają dopiero po ok. 20 minutach od ich nałożenia. Dlatego nakładajmy je na skórę dziecka jeszcze przed wyjściem z domu. Czynność tę należy systematycznie powtarzać (co 2-3 godziny). Nawet podwójnie wodoodporny krem po pewnym czasie przestaje działać. Pamiętajmy, że zbyt cienka warstwa balsamu nie przyniesie żadnego efektu. Dużo lepiej jest nałożyć obfitą porcję.

Strój kąpielowy to nie jedyna odzież, jaką na plaży powinno nosić dziecko. Szczególnie w godzinach silnego nasłonecznienia przydadzą się dodatkowo zwiewne i lekkie koszulki lub tuniki w jasnych kolorach. Takie plażowe ubranie musi być nieco bardziej zabudowane od stroju kąpielowego


Pamiętajmy, że na bezpieczeństwie naszej pociechy nie warto oszczędzać. Inwestycja w dobrej jakości okulary, ochronną odzież lub kosmetyki przeciwsłoneczne - to inwestycje w zdrowie dziecka. Z takim uzbrojeniem wygramy każdą wojnę z podstępnymi promieniami.


Więcej informacji na stronie internetowej www.jzo.com.pl

Komentarze do: Słońce i dziecko czyli misja "Chronić oczy i skórę najmłodszych przed UV"

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz