Szukaj

Rumień pieluszkowy u niemowlaka

Podziel się
Komentarze0

Rumień pieluszkowy jest chorobą skórną, która występuje u dzieci w okresie noszenia pieluszek. Nasila się zwłaszcza między siódmym a dziewiątym miesiącem życia, kiedy do diety malca zostają wprowadzone inne produkty odżywcze niż mleko matki. Obecnie nie wiadomo w jaki sposób dokładnie powstaje rumień pieluszkowy u dzieci.Panuje jednak przekonanie, że jego główną przyczyną jest kontakt delikatnej i wrażliwej skóry malca z mokrą pieluszką. Również częste mycie skóry dziecka przy pomocy mydła przyczynia się do pogorszenia stanu jego skóry.

Rumień pieluszkowy podrażnia skórę dziecka. U dziewczynek wysypka pojawia się najczęściej w okolicach pośladków, natomiast u chłopców w okolicach prącia.  Dzieje się tak na skutek dużej wilgotności i słabego dopływu powietrza do pieluszki malca. Co więcej w moczu i stolcu dziecka znajdują się różne substancje chemiczne, które podrażniają jego skórę. Otarcia powodowane przez  ciasną pieluszkę lub śpioszki dziecka również przyczyniają się do pogorszenia jego stanu skóry.

Rumień pieluszkowy jest dolegliwością, która ma duże prawdopodobieństwo nawrotu. Szczególnie podatne na tego rodzaju podrażnienia skóry są dzieci, które mają:
 • wrodzoną skłonność do odparzeń
 • są podatne na alergie
 • mają zachwianą równowagę pH
 • mają dużą zawartość amoniaku w moczu
Nazwa rumień pieluszkowy jest stosowana do różnego rodzaju infekcji skórnych występujących u dziecka. W związku z tym wyróżnia się następujące rodzaje rumienia pieluszkowego:

 • Rumień wyprzeniowy
Jest to najczęstszy rodzaj podrażnienia skóry dziecka w okolicach intymnych. Objawia się zaczerwienieniem skóry w miejscach drażnionych pieluszką. Zazwyczaj szybko znika i nie występuje w fałdach skórnych dziecka.
 • Rumień krawędziowy
Są to podrażnienia skóry spowodowane ocieraniem skóry malca przez ostry i twardy brzeg pieluszki lub śpioszków.
 • Rumień okołoodbytowy
Jest to zaczerwienienie skóry w okolicach odbytu dziecka. Zazwyczaj występuje u dzieci, które nie są karmione piersią. Inne substancje odżywcze podawane dziecku powodują, że w ich stolcu lub moczu występują substancje alkaliczne, które podrażniają skórę dziecka.
 • Rumień drożdżakowy
Występuję w okolicach pachwin malucha, w postaci jasnoczerwonych plam, które powodują swędzenie. Przeważnie tego typu infekcja skórna od okolic pachwin rozprzestrzenia się w kierunku pośladków. Najczęściej jest wywoływana prze bakterie bielnika białego, jak również może wystąpić jako skutek kuracji antybiotykowej.

 • Rumień atopowy
Występuje w dowolnym miejscu na skórze dziecka między 6 a 12 miesiącem życia. Najczęściej objawia się swędzeniem skóry bobasa.
 • Rumień łojotokowy
Na skórze dziecka występuje jako czerwone plamy  z ropnymi pęcherzykami. Taka wysypka może się przenoście z okolic pośladków dziecka na inne partie skóry. Główną przyczyną wystąpienia tego typu infekcji skórnych jest ciemieniucha.
 • Rumień liszajowaty
Rumień liszajowaty ma dwie postacie. Pierwsza z nich objawia się występowaniem przeźroczystych pęcherzy, które pękają pozostawiając żóltawobrązowe strupki na skórze malca. Druga natomiast, występuje w postaci grubych, żółtych strupów z czerwoną otoczką. Główną przyczyną wystąpienia tego rodzaju infekcji skórnej są bakterie paciorkowca i gronkowca. Najczęściej występuje w okolicach ud dziecka, jak również na jego pośladkach lub podbrzuszu.

 • Intertrigo (rumień odparzeniowy)
Występuje na skutek tarcia skóry o skórę. W konsekwencji powstają lekkie zaczerwienienia. Najczęściej występują u dziecka w fałdach skórnych, między podbrzuszem a udami, jak również pod pachami dziecka.

Profilaktyka - czyli jak zapobiec powstaniu rumienia pieluszkowego

Aby uniknąć powstania rumienia pieluszkowego u niemowląt warto zastosować się do kilku zasad dotyczących higieny intymnej maluszków. Dlatego należy pamiętać, aby:
 • Dbać, by pieluszka dziecka była zawsze sucha
Należy unikać zbyt długiego kontaktu dziecka z mokra pieluszką. Warto zmieniać ją często, nawet w środku nocy. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia rumienia u dziecka. W przypadku gdy dolegliwość skórna u malca jest bardzo uporczywa warto zmieniać pieluszkę bobasa jak najczęściej, kiedy tylko uznamy, że może mieć wilgotno.
 • Rozsądnie podawać płyny dziecku
Picie zbyt dużych ilości płynów przez maluszka przyczynia się do częstego oddawania moczu, a w związku z tym zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji skórnej. Warto kontrolować podawanie płynów dziecku przy pomocy kubeczka, w ten sposób dostarczając mu odpowiednią ilość wody do organizmu.
 • Więcej powietrza dla skóry dziecka
Eksponowanie pupy małego dziecka na świeże powietrze sprzyja poprawie jej  stanu. W przypadku stosowanie pieluszek z tetry należy unikać ubierania na nią majteczek nieprzemakalnych. Natomiast gdy zakłada się bobasowi pieluszki jednorazowe warto w ich zewnętrznej warstwie zrobić kilka niewielkich otworów, które umożliwią cyrkulację powietrza i zmniejszą wewnętrzna wilgotność pieluszki malca.
 • Mniej substancji drażniących
Mycie skóry dziecka przy pomocy mydła może wpłynąć na jej podrażnienie. W związku z tym wskazane jest używanie mydła do kąpieli dziecka tylko raz w tygodniu. Warto również stosować kosmetyki przeznaczone dla niemowląt, gdyż inne mogą podrażniać skórę dziecka. Przy przewijaniu nie powinno się również każdorazowo myć pupki malca. W przypadku stolca wystarczy ją obmyć gazą zamoczona w ciepłej wodzie, natomiast gdy pieluszka jest wilgotna po prostu wymienić ją na suchą.
 • Stosuj środki osłaniające
Warto stosować w ramach profilaktyki kremy ochronne zapobiegające podrażnieniom skóry malca. Należy jednak pamiętać, aby substancje ochronne nakładać na oczyszczoną i osuszoną skórę malca.

Rodzice powinni obserwować podrażnienia na skórze niemowlaka. Jeśli utrzymują się one dłużej niż dwa dni należy skontaktować się z pediatrą. Pomoże on w ustaleniu przyczyn infekcji oraz zaleci leczenie adekwatne do danego rodzaju infekcji skórnej.

Komentarze do: Rumień pieluszkowy u niemowlaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz