Szukaj

Rozwój zmysłów u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Dziecko poznaje swoje otoczenie za pomocą zmysłów. Ich doskonalenie jest związane z rozwojem psychosomatycznym  dziecka. Malec przychodząc na świat ma w pełni wykształcone narządy zmysłów, dzięki temu centralny układ nerwowy może przetwarzać  ogromne ilości informacji odbieranych przez dziecko każdego dnia.  • Wzrok
Noworodek na samym początku dostrzega tylko najbliższe fragmenty matczynej twarzy, na przykład nos, oczy, usta.  Poruszające się przedmioty dziecko postrzega jako serie nieostrych obrazów.

W 2 miesiącu życia dziecko już bez problemu rozpoznaje twarz matki. Jego uwagę zwracają przede wszystkim rzeczy, które błyszczą i mienią się.
Zabawa z dzieckiem pozwala rodzicom nie tylko stymulować rozwój maleństwa, ale również sprawdzić funkcjonowanie jego narządów zmysłu.
  • Słuch
Małe dziecko uwielbia słuchać wypowiadanych do niego słów i śpiewanych kołysanek. Swoje zainteresowanie dziecko wyraża wzrokiem lub tez wydawaniem rozmaitych odgłosów.
Dziecko potrafi także dostrzec źródło różnorodnych dźwięków, które pochodzą z najbliższego otoczenia. Na przykład jeśli zbliżasz się do dziecka od tyłu , to odwraca ona natychmiast główkę , kiedy tylko usłyszy kroki. W podobny sposób reaguje na gwizdanie, kląskanie językiem, czy szeptanie.


W 7 miesiącu życia dziecko potrafi wykonywać już skomplikowane skoordynowane ruchy. Na przykład potrafi  chwytać zabawkę, potrząsać ją lub uderzać o inne przedmioty. Celowe hałasowanie jest jedną z pierwszych skoordynowanych czynności małego dziecka.

7 miesięczne dziecko interesują przede wszystkim dźwięki, które powstają podczas zabawy. Dla dziecka każdy nowy odgłos jest niezwykle ciekawy. Dlatego potrafi przez długi czas przysłuchiwać się dźwiękom jakie wydaja różne przedmioty.
  • Węch
Małe dziecko ma bardzo wyczulony węch. Za pomocą tego zmysłu potrafi nawet odróżnić matkę od innych osób. Jest to zmysł, który wykształca się u dziecka na samym początku ,jednak w miarę rozwoju traci na znaczeniu na rzecz innych zmysłów.
  • Smak
Jest to zmysł objawiający się w zachowaniu dziecka podczas spożywania posiłków. I poznawania otoczenia. Jeżeli dziecko natrafi na niesmaczną dla siebie rzecz pluje, krzywi się , odwraca głowę oraz wyraża swoje niezadowolenie całym ciałem. Związane jest to także z gwałtownym wydzielaniem śliny , która ma pomóc spłukać niedobry smak.  Początkowa dziecko potrafi odróżniać tylko słodki  od słonego lub kwaśnego.

Na harmonijny rozwój wszystkich zmysłów najlepiej działa dostarczanie dziecku różnorodnych bodźców. Bardzo pomocne mogą okazać się zabawki wykonane z eóżnych materiałów, wydające różne dźwięki i posiadające odmienne kolory.

Dziecko poznaje świat różnymi zmysłami. Musi dotknąć każdy przedmiot, włożyć go do buzi, posmakować. Warto pozwolić dziecku na takie eksperymenty, jednak należy zadbać o bezpieczeństwo maleństwa i usunąć wszelkie niebezpieczne przedmioty z jego zasięgu, takie jak drobne przedmioty, które mogłoby połknąć, czy też szkodliwe i trujące środki chemiczne.

Komentarze do: Rozwój zmysłów u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz