Szukaj

Rozpoznać ból u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Ból jest strażnikiem organizmu sygnalizującym zagrożenia. Spełnia swoją funkcję jeżeli potrafimy odczytać jego sygnały. Dzieci mają problemy z określaniem swoich odczuć, wrażeń, stanów i emocji. Gdy czują dyskomfort i ból, którym towarzyszy lęk, nie potrafią powiedzieć co im dolega. Dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka i właściwe rozpoznanie przyczyn jego bólu.


Z maluchami najtrudniej

Niemowlęta i małe dzieci, które nie mówią, nie mają orientacji w schemacie ciała, przez co nie potrafią zlokalizować bólu. Nie wiedzą, jak wyjaśnić ten dziwny dyskomfort, który czują. Wyrażają to poprzez płacz o zmiennej modulacji, zaczerwienioną twarz, zaciskanie piąstek i wkładanie ich do buzi, czy podkurczanie nóżek. Przedszkolaki i dzieci w okresie wczesnoszkolnym reagują podobnie

Trudności z zaśnięciem i wybudzanie się, układanie się w nienaturalnej pozycji, odmowa jedzenia lub zmiana preferencji żywieniowych – tak dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym informują, że boli. W przeciwieństwie jednak do przedszkolaków, dzieci starsze potrafią względnie prawidłowo zlokalizować ból. Nadal jednak mają trudności z określeniem jego charakteru i stopnia nasilenia.

Ważne jest by uspokoić dziecko

Istnieje wiele sposobów na uspokojenie dziecka, które boi się tego, co czuje, a czego nie jest w stanie dokładnie wyjaśnić. Zalicza się do nich delikatne kołysanie i bujanie „w granicach ciała dziecka” (rączki dziecka skrzyżowane na piersi); włożenie do dłoni dziecka swojego palca, żeby mogło na nim zacisnąć rączkę; ciasne owinięcie dziecka; ciepła kąpiel.

Działajmy natychmiast!

W walce z bólem dziecka, bez względu na jego wiek, najważniejszy jest czas. Dzieci mają tendencję do drgawek gorączkowych, do szybkiego odwadniania się przy gorączce. Dodatkowo, cierpią również psychicznie, ponieważ nie rozumieją co się z nimi dzieje, czują narastający niepokój.

Jak leczyć?


W podawaniu leków dzieciom istotny jest łatwy sposób ich dawkowania oraz szybkość działania. Mniejsze dzieci - poniżej 6 lat - raczej nie lubią leków w formie twardych tabletek, trudnych do połknięcia; drażnić je może również zapach, smak lub wygląd. Nie potrafią zrozumieć, że duża, jak dla nich, tabletka przyniesie im ulgę.


Rynek leków dziecięcych


Wychodząc na przeciw potrzebom rodziców i dzieci, Nurofen proponuje szerokie portfolio leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dla dzieci. Kompleksowa linia „Nurofen dla dzieci” dostosowana jest do potrzeb każdego dziecka. Dla niemowląt od 3. miesiąca życia zostały stworzone owocowe zawiesiny doustne, np. o smaku pomarańczy i truskawki, a także szybko uwalniające substancję czynną czopki. Skondensowana wersja truskawkowego syropu Nurofen dla dzieci Forte, działa tak samo, jak pełna dawka syropu Nurofen dla dzieci. Z myślą o dzieciach w wieku 6 – 12 lat, Nurofen stworzył zawiesinę Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy. Zawiesina doustna zawiera ibuprofen, znany ze swoich właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Specjalna łyżeczka dozującą sprawia, że lek jest łatwiej przyjmowany przez małych pacjentów. Rodzice dzieci powyżej 6. roku życia, mogą sięgnąć również po kapsułkę Nurofen Ultra z ibuprofenem. Ma ona działanie przeciwbólowe przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Dodatkowo nie jest typową, twardą tabletką, gdyż ma miękką i łatwą do przełknięcia postać, co zmniejsza ryzyko zadławienia.


Warto pamiętać


Przyczyny tych samych rodzajów bólu (np. bólów głowy) u dorosłych i dzieci są często odmienne. Dlatego właśnie stosowanie „dorosłych sposobów” jest mało skuteczne. Tymczasem ok.  800 tys. dzieci w wieku 9-12  lat w Polsce dostaje środki przeciwbólowe dla dorosłych.


********

Nurofen dla dzieci, Ibuprofenum, 100 mg/5 ml, zawiesina doustna. Nurofen dla dzieci o smaku truskawkowym, Ibuprofenum, 100 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych; bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwerężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania; bóle głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Przeciwwskazania: Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów: z nadwrażliwością na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej; z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub w wywiadzie, perforacją lub krwawieniem, również tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ; z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca; przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); w III trymestrze ciąży; ze skazą krwotoczną. Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

Komentarze do: Rozpoznać ból u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz