Szukaj

Próchnica zębów i nieprawidłowy zgryz u małego dziecka

Podziel się
Komentarze0

Problemy z uzębieniem są nieodłącznym elementem naszego życia. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci. W związku z tym, już od najmłodszych lat warto wiedzieć, w jaki sposób dbać o zęby i zapobiegać powstawaniu próchnicy lub w jaki sposób korygować nieprawidłowy zgryz.

Próchnica zębów i nieprawidłowy zgryz u małego dziecka


Próchnica zębów u dzieci

Każdy z nas zapewne słyszał słowo próchnica. Niemal każdy z nas wie, że jest ona niebezpieczna i szkodzi naszym zębom. Ale większość nas nie zdaje sobie sprawy, że próchnica to nic innego jak rozkładanie się zęba.

Najczęściej próchnica zębów występuje u dzieci, gdyż są one szczególnie podatne na to schorzenie. Nie jest to jednak reguła, bowiem niektóre maluchy po swoich rodzicach dziedziczą zęby odporne na tworzenie się próchnicy.

Okazuje się, że dzięki przyjmowaniu fluorku przez kobiety ciężarne można zwiększyć odporność na powstawanie próchnicy zębów.

 

Czym objawia się próchnica

Próchnica u dzieci objawia się powstawaniem czarnych i brązowych plamek na zębach dziecka. Z czasem, prócz plamek pojawia się meczący i uciążliwy ból zęba.

Główną przyczyną powstawania próchnicy zębów są kwasy, które powstają pod wpływem bakterii w jamie ustnej człowieka. Mają one doskonałą pożywkę w jamie ustnej, bowiem żywią się przede wszystkim skrobią oraz cukrami. Kolejno wnikają one w szkliwo zęba, powodując powstawanie próchnicy i rozkładanie zęba.

Leczenie próchnicy polega przede wszystkim na profilaktyce. Kiedy jednak dojedzie do powstania próchnicy konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z dentystą, który oczyści i wypełni zainfekowane miejsce.

Konieczne jest jak najszybsze leczenie ubytków spowodowanych próchnicą. Brak interwencji może spowodować poważną infekcje zęba, a nawet przyczynić się do jego utraty.

Gdy dochodzi do utraty zęba mlecznego na skutek próchnicy u małych dzieci konieczne jest wypełnienie wolnej przestrzeni między pozostałymi ząbkami, by zapewnić miejsce dla stałego zęba.

 

Nieprawidłowy zgryz u dziecka


Nieprawidłowy zgryz u dziecka jest konsekwencją niewłaściwego ustawienia zębów i szczęk dziecka. Nieprawidłowo ustawione zęby powodują, że dziecko nie jest w stanie prawidłowo domykać szczęk. Jest mu znacznie trudniej dbać o prawidłową higienę zębów i dziąseł.

Na powstawania nieprawidłowego zgryzu szczególnie narażone są dzieci z nawykiem ssania oraz te stosunkowo wcześnie tracące zęby mleczne.

Krzywy zgryz objawia się przede wszystkim pokrzywionymi zębami, które w nieprawidłowy sposób wyrastają z dziąseł. U większości dzieci zęby dolne nie spotykają się w odpowiednim miejscu z górnymi.

Przyczyny krzywego zgryzu u dziecka:

  • wrodzone predyspozycje
  • utrwalony nawyk ssania smoczka bądź kciuka
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych

Leczenie krzywego zgryzu u dziecka polega przede wszystkim na leczeniu ortodontycznym. Aby ocenić stopień wady, konieczne jest zrobienie badan oraz gipsowych wycisków. W niektórych przypadkach konieczne jest również zrobienie zdjęcia rentgenowskiego.

Podstawową formą leczenia jest stosowanie aparatu ortodontycznego. Pozwoli on zapobiec rozwojowi wady oraz spraw , że stałe zęby będą wyrastały prawidłowo. Niewielka wada zgryzu u dziecka nie wymaga aparatu ortodontycznego. Interwencja jest podejmowana dopiero w momencie pojawienia się zębów stałych.

 

Komentarze do: Próchnica zębów i nieprawidłowy zgryz u małego dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz