Szukaj

Poczucie własnej wartości u dziecka

Podziel się
Komentarze1

W dzisiejszym świecie nasze dziecko może być narażone na krytykę w każdym miejscu. W szkole, na podwórku, w internecie czy choćby na spotkaniu ze znajomymi. W takim wypadku bardzo ważne jest, aby młody człowiek znał swoją wartość i umiał sobie radzić z nieprzychylnymi opiniami. W kształtowaniu poczucia wiary w siebie bardzo dużą rolę odgrywają rodzice.

Poczucie własnej wartości u dziecka

Korzyści z wysokiej samooceny

Poczucie własnej wartości jest to, przekonanie, że sprostamy życiowym wymaganiom. Wiara w swoje możliwości i przyznanie sobie prawa do bycia szczęśliwym. Człowieka takiego można rozpoznać po tym, że czerpie z życia radość. Z łatwością mówi on zarówno o swoich sukcesach, jak i porażkach. Potrafi on przyjmować krytykę i przyznać się do błędu. Osoby z wysoką samooceną są bardziej kreatywne i twórcze, bo wierzą, że mogą stworzyć coś dobrego.

Rodzic to idol

Dla dziecka rodzice są całym światem. To z nimi przebywa najwięcej czasu, od nich uczy się wszelkich zachowań, które później wykorzysta w dorosłym życiu. Właśnie dlatego, opinia opiekunów tak bardzo jest dla niego ważna. Na jej podstawie buduje się jego zdanie o samym sobie i wiara w swoje możliwości. Tak, jak jazdy na rowerze czy umiejętności czytania najmłodsi mogą nauczyć się dzięki pomocy innych osób, tak to na mamie i tacie spoczywa odpowiedzialność uświadomienia dziecka, jak ważnym jest ono dla nich i jak mocno je wspierają. Jeśli nasza pociecha już za młodu będzie pewna siebie, przełoży się to na korzyści w dorosłym życiu. Nie możesz mu podarować lepszego prezentu niż stabilna i wysoka samoocena. Bez tego będzie mu się trudniej rozwijać.

Pokaż, że wierzysz

Mówienie dziecku, nawet często, że jest wspaniałe, kochane i najlepsze na świecie nie wystarczy. Należy to robić, jednak oprócz słów w parze muszą iść także czyny. W przypadku młodszej pociechy swoją miłość można okazać poprzez czułe gesty, szczery uśmiech, pogłaskanie po głowie, chęć przebywania z nim, czy szybką reakcję na jego płacz. Trochę większej uwagi wymaga starsze dziecko. Musimy pokazać, że jesteśmy dla niego cały czas dostępni, że jesteśmy w stanie poświęcić inne sprawy właśnie dla niego. Błędem jest więc, bycie nieobecnym na przykład wskutek pracy. Nic nie powinno być ważniejsze od szczęścia naszego podopiecznego.

Jeśli już znajdziesz dla swojego dziecka czas, pokaż mu, że spędzanie z nim wolnych chwil daje ci niezwykłą radość. Gdy grasz z nim w grę, nie zerkaj jednocześnie na telewizor lub nie rozmawiaj w tym czasie przez komórkę. To dziecko ma być w centrum uwagi i nic ani nikt nie powinien przeszkadzać wam we wspólnych chwilach.

Gdy zauważysz, że jest smutne, zapytaj z jakiego powodu. Okaż swoje zainteresowanie jego problemami. Może kłopotem jest to, że w czymś przegrał. Zaproponuj więc, że jeśli chce, może zacząć coś trenować i za rok to on będzie lepszy. Przy okazji nauczysz go, że w życiu nic nie przychodzi łatwo i do wszystkiego trzeba dojść poprzez ciężką pracę.

Posługuj się komunikatami konstruktywnymi, czyli takimi, które nie wpędzają w poczucie winy. Gdy zrobi coś źle, nie mów mu, że jest beznadziejny i nie da się z nim wytrzymać. Wyrządziło komuś krzywdę? Zapytaj je, w jaki sposób chce to naprawić. Zgubiło klucze? Dowiedz się jaki ma sposób na ich znalezienie. Za pomocą takich wypowiedzi przekazujesz mu, że jest problem, ale jeśli będzie chciało to z pewnością go rozwiąże. Jednocześnie nie zdejmuj z dziecka całkowitej odpowiedzialności, co jest częstym błędem rodziców. Musi ono wiedzieć, że w życiu musi ponosić konsekwencje swoich działań.

Akceptuj etap rozwoju na jakim się znajduje. Dostosuj do niego swojego wymagania. Nie oczekuj od dziecka robienia rzeczy, których jeszcze nie potrafi, czy nie lubi tylko dlatego, że jego rówieśnicy już to potrafią. Należy także akceptować indywidualne upodobania i wspierać ich rozwój.

Poprawę zacznij od samego siebie

To w jaki sposób myślą o sobie rodzice przenosi się na dziecko. Jeśli mama czy tata sami mają niską samoocenę, ciężko im będzie podnieść ją u swojej pociechy. Niepewni swojej mocy ludzie wychowują słabe psychicznie dzieci. W przypadku, gdy sami mamy kompleksy, przekonywanie młodego człowieka o tym, jak ważne jest poczucie własnej wartości będzie mało wiarygodne. Musisz być dla dziecka przykładem, dlatego też pozytywne myślenie o własnej osobie musisz budować także w sobie. Poza tym, jeśli popełnisz jakiś błąd, to przyznaj się przed dzieckiem. Pokażesz mu w ten sposób, że mylić się jest rzeczą ludzką i każdemu może się to przytrafić. Ważne jednak, aby potrafić wyciągnąć z niego wnioski oraz w naprawić go w najbardziej możliwy sposób.

Komentarze do: Poczucie własnej wartości u dziecka (1)

bazylja
bazylja 02-01-2014 14:27

Prawidłowa opieka nad dzieckiem

1

Każdy rodzic jest idolem dla swojego dziecka, to z niego czerpią przykłady i zachowania. Dlatego, dziecko też musi mieć dobry przykład i musi być doceniane, oraz obiektywnie oceniane. Wtedy i tylko wtedy, dziecko zbuduje... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze