Szukaj

Pierwsze słowa dziecka

Podziel się
Komentarze0

Noworodek komunikuje się z otoczeniem za pomocą płaczu.Dwumiesięczne niemowlę potrafi już porozumiewać się z otoczeniem w różny sposób. Śmiechem symbolizuje swoje pozytywne doznania lub zachęcają do zabawy a jego gesty stają się coraz bardziej wyraźnie i zrozumiale dla rodziców.


Dziecko prócz płaczu porozumiewa się z otoczeniem za pomocą :

  • Uśmiechu
Dziecko od 2 miesiąca życia zaczyna odkrywać społeczne znaczenie i działanie uśmiechu.  Niemowlę uśmiecha się w odpowiedzi na czułe słowa i gesty osób najbliższych i w ten sposób komunikuje się z otoczeniem.
  • Śmiechu
Około 4 miesiąca życia pojawia się u dziecka śmiech. Dziecko rozpoznaje już ton głosu rodziców ,  kiedy usłyszy swoje imię, aż podskakuje z radości i wyraża swoje zadowolenie poprzez krzyki, które stopniowo przechodzą w sylaby określające poszczególne osoby czy rzeczy.  
  • Gestów
Około 5 miesiąca życia dziecko zaczyna gestykulować. Gesty pozwalają malcowi komunikować się z otoczeniem. Początkowo są to gesty polegające na wyciąganiu dłoni, w ten sposób dziecko chce znaleźć się w ramionach rodziców. Z czasem gestu malca zaczynają wyrażać jego życzenia, np. wskazywać zabawkę, której sam nie może dosięgnąć.

  • Pierwszych  słów dziecka
Pierwsze słowa dziecka pojawiają się około5-6 miesiąca życia. Dziecko potrafi już wtedy wypowiadać różnorodne sylaby  i stopniowo zaczyna próbować formułować z nich słowa.

Początkowo dziecko łączy spółgłoskę z samogłoska, głównie dominują spółgłoski dźwięczne ( g, b, d, g, a)  kolejno pojawiają się spółgłoski nosowe mi n. Pierwsza spółgłoska używana prze dziecko jest a. Dziecko w tej fazie powtarza  głównie sylaby da- da, ba-ba, a potem zaczyna powtarzać ma-ma, ta-ta.

Z biegiem czasu dziecko zaczyna powtarzać sylaby wypowiadane przez rodziców i osoby z bliskiego otoczenia. Roczne dziecko potrafi ze zrozumieniem wypowiadać już kilka słów. Przede wszystkim wie co oznaczają słowa,, mama” i ,,tata”.

Najszybciej dziecko uczy się znaczenia słowa NIE. Jest to konsekwencją tego, że rodzice używają często tego słowa gdy malec próbuje zrobić coś niebezpiecznego. Dziecko w podobnych sytuacjach zaczyna powtarzać to słowo . Aby dziecko dobrze zrozumiało to słowo trzeba wypowiadać je z odpowiednia intonacja i podkreślać to mowa ciała.

Dla prawidłowego rozwoju dziecka bardzo ważne jest stymulowanie jego zmysłów już od samego początku. Rozwój malca wymaga, aby stale czuł, widział, słyszał, wąchał i smakował. Dlatego wskazane jest opowiadanie dziecku na przykład o tym co robimy w danym momencie . Wtedy dziecko słucha uważnie naszego głosu. Ważne jest tez powtarzanie jego gugania i głużenia , śpiewanie mu i czytanie bajeczek.

Komentarze do: Pierwsze słowa dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz