Szukaj

Pieluszkowe zapalenie skóry

Podziel się
Komentarze1

Lato to najlepszy czas dla dwulatka, aby oduczyć go noszenia pieluchy. I choć na początku będzie ciężko, to uchronisz delikatną skórę malca przed podrażnieniami, które mogą nawet skończyć się pieluszkowym zapaleniem skóry. Można spróbować wytłumaczyć maluchowi, że od tej pory pieluszka już nie będzie potrzebna i zacząć go przyzwyczajać do nocniczka. Oczywiście, musimy być przygotowani, że nocnik nie od razu stanie się przyjacielem naszej pociechy.
Ciepłe dni są naszym sprzymierzeńcem. Dziecko bez ryzyka przeziębienia może chodzić bez pieluch. I nawet jeśli pociecha szerokim łukiem będzie omijać nocnik nie zrażajmy się pierwszymi niepowodzeniami. Dziecko szybko się uczy i po systematycznej nauce po około dwóch tygodniach samo zacznie sygnalizować, że coś „zaraz się stanie".

Sprawdzaj pieluszkę

„Życie” bez pieluchy może uchronić naszego maluszka przed pieluszkowym zapaleniem skóry. Jak sama nazwa wskazuje winna jest pielucha (oczywiście, brudna). Wystarczy jednak, że za późno ją zmienimy i skóra naszej pociechy szybko zaczerwieni się i pokryje krostkami.

W upały ta przypadłość zdarza się znacznie częściej. Ciało pod pieluchą jest stale lekko wilgotne i narażone na podrażnienia poprzez pocieranie skóry przez wilgotną pieluszkę, Skóra na pośladkach i wokół krocza jest bardzo delikatna i wrażliwa na działanie szkodliwych czynników a tym samym na rozwój stanu zapalnego. Zbyt długie pozostawienie pociechy w brudnej pieluszce sprawia, że amoniak powstający z rozkładu moczu i kału przez bakterie atakuje delikatną skórę.

Niebezpieczne krostki

Najpierw pojawia się odparzenie - zaczerwienie w okolicy odbytu lub cewki moczowej. To pierwszy sygnał alarmowy, że coś ze skórą malucha jest nie w porządku. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest częste przemywanie pupy i posmarowanie jej kremem natłuszczającym. Jeśli jednak zlekceważymy ten sygnał to odparzenie przejdzie w rumień. To już jest pieluszkowe zapalenie skóry czyli stan zapalny skóry okolic przykrytych pieluchą: pośladków, odbytu, krocza, pachwin i dolnej partii brzucha.

Najczęściej zapalenie przybiera postać zmian o charakterze rumieniowym, rumieniowo- złuszczającym i rumieniowo - sączącym. Maluch odczuwa pieczenie i ból. W większości przypadków zapalenie pieluszkowe skóry ma przebieg łagodny. W okresach nasilenia może prowadzić do pęknięć i owrzodzeń skóry. Skóra pod pieluszką zamienia się w jedną ranę pokrytą krostkami i gorącą w dotyku.


Najważniejsza jest właściwa pielęgnacja. Systematyczna i dokładna. Jeśli jednak zapomnimy o niej to ból sprawi, że maluch będzie płakał przy każdym ruchu. Pomocy trzeba szukać u lekarza, który przepisze maść z antybiotykiem.

Jak uchronić malca przed problemem:
  1. używaj pieluch dobrej jakości: chłonnych, dobrze absorbujących wilgoć
  2. często zmieniaj pieluchy
  3. przemywaj skórę na pupie i w okolicy krocza
  4. pielęgnuj i nawilżaj skórę kremem zawierającym alantoine i d-pantenol
  5. nie zapinaj ciasno pieluchy. Zostaw trochę wolnej przestrzeni pomiędzy krawędzią pieluchy i skórą na brzuszku.
  6. pozwalaj maluchowi na chwile swobody i nie zakładaj pieluchy. Dwulatka odzwyczaj od pieluch. Najlepszym okresem jest lato.

Jeśli już jednak problem się pojawi należy uruchomić „plan awaryjny:
  1. myj pupę po każdej zmianie pieluszki.
  2. odparzone miejsca smaruj maściami z alantoina i d-panetonelem, które kompleksowo natłuszczą skórę i wspomogą regenerację naskórka.
  3. jeśli pieluszkowe zapalenie skóry nie będzie mijało udaj się do lekarza, który przepisze maść z antybiotykiem.
Właściwa pielęgnacja

Alantan PLUS - maść i krem

Najczęstsze zastosowania:

1. przewlekłe stany zapalne skóry

(wyprysk alergiczny, atopowe zapalenie skóry: AZS również w

terapii skojarzonej z kortykosterydami)

2. odparzenia (pieluszkowe zapalenie skóry)

3. rany, skaleczenia, wkucia po wenflonach

4. oparzenia (termiczne, słoneczne)

5. podrażnienia (sutków podczas karmienia piersią, błon śluzowych)

Alantan Plus stosuje się również w codziennej pielęgnacji skóry od 1 dnia życia!

Leczenie różnego rodzaju ran (otarcia, niewielkie skaleczenia itp.); oparzeń (w tym słoneczne oraz po radioterapii); pielęgnacja sutków podczas karmienia piersią. Zapobieganie odparzeniom u niemowląt. Pielęgnacja skóry podrażnionej i wysuszonej. Nadmierne rogowacenie skóry dłoni i stóp. Wspomagająco w leczeniu atopowego zapalenia skóry, wyprysku alergicznego, zapaleniu błony śluzowej nosa i owrzodzeniach podudzi. Preparat jest skuteczny w wielu dermatozach zapalnych w skojarzeniu z kortykosteroidami.

Kiedy maść, kiedy krem?

Krem:

-nie pozostawia tłustego filmu
- na skórę całego ciała

Maść:

- pozostawia „tłusty plasterek" (wazelina) dzięki czemu pozwala dłużej wnikać substancjom czynnym w głąb skóry
- na skórę całego ciała oraz błonę śluzową

Maść natłuszcza zdrową skórę i leczy zmiany chorobowe o większym nasileniu.
Krem nawilża oraz leczy zmiany chorobowe o małym i średnim nasileniu.

Na Państwa życzenie nasi eksperci udzielą szczegółowych informacji na temat pielęgnacji i leczenia skóry. Zachęcamy do kontaktu.

Grzegorz Warchoł - PR Konsultant
grzegorz.warchol@tomati.pl
tel. + 48 513 099 035

Komentarze do: Pieluszkowe zapalenie skóry (1)

net6
net6 06-06-2009 20:18

Bardzo polecam Alantan Plus

1

Witam. Chciałam bardzo podziękować za artykuł o pieluszkowym zapaleniu skóry. Właśnie tu dowiedziałam się co dolega mojemu synkowi i czym to leczyć. Stosowałam wiele bardzo dobrych maśći(między innymi Sudocrem,Linomag,cl... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze