Szukaj

Pielęgnacja noworodka

Pojawienie się na świecie dziecka oznacza dla rodziców ogromną radość, ale jednocześnie często wiąże się ze stresem. Wielu z nich zadaje sobie pytanie, jak powinna wyglądać pielęgnacja noworodka. Podstawowe informacje dotyczące pielęgnacji noworodka młodzi rodzice otrzymują już w szpitalu, na pewno mogą też liczyć na wsparcie w tej kwestii ze strony dziadków dziecka. Pielęgnacji noworodka można się nauczyć, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Pielęgnacja noworodka

Planowanie pielęgnacji noworodka warto rozpocząć od zgromadzenia rzeczy, które będą wykorzystywane w czasie codziennej opieki nad dzieckiem. Rodzice powinni zaopatrzyć się w: gaziki, waciki, specjalne kosmetyki dla noworodków (mydło, oliwka, krem, puder, szampon), miękką szczotkę do włosów czy nożyczki do obcinania paznokci. Przedmioty do pielęgnacji noworodka powinny posiadać odpowiednie atesty.

Pielęgnacja noworodka - przewijanie

Zasady przewijania noworodka

Pieluchy należy zmieniać nawet 8-12 razy w ciągu doby. Po każdym przewinięciu pupę noworodka należy umyć. Ważne jest, by wycierać ją w kierunku od przodu do tyłu, zwłaszcza jeśli przewijamy dziewczynkę (zapobiegniemy wtedy przedostaniu się bakterii z kału do pochwy i cewki moczowej). Pielucha zakładana dziecku nie może być za ciasna (powinniśmy być w stanie włożyć palec między brzuszek a pieluszkę).

Pielęgnacja pupy noworodka

Niewłaściwa pielęgnacja pupy noworodka może skutkować odparzeniami lub pieluszkowym zapaleniem skóry. Krem przeciwko odparzeniom, najlepiej zawierający tlenek cynku, należy wsmarować tylko, gdy wystąpią podrażnienia - nie jest konieczne stosowanie go za każdym razem. Warto za to pozwolić umytemu już dziecku poleżeć chwilę bez pieluszki. Wietrzenie pupy dobrze wpłynie na kondycję skóry.

Pielęgnacja noworodka - kąpiel

Jak kąpać noworodka

Kąpiel nie powinna być dłuższa niż 10 minut. Temperatura wody w wanience powinna oscylować w okolicach 37 stopni Celsjusza - tu przydaje się termometr kąpielowy, by łatwo sprawdzić, czy woda nie jest za gorąca lub za zimna. Do wody możemy dolać niewielką ilość płynu natłuszczającego lub mydła dla dzieci. Nie jest wskazane codzienne kąpanie dziecka, gdyż mogłoby ono uszkodzić naturalną warstwę ochronną skóry noworodka.

Pielęgnacja noworodka po kąpieli

Poza kąpielą skóra dziecka nie wymaga specjalnej pielęgnacji. W czasie mrozu warto zabezpieczyć twarz noworodka ochronnym kremem lub substancją zawierającą tłuszcz, np. wazeliną. Oliwki natomiast używamy tylko przez pierwszy miesiąc życia dziecka, gdyż kosmetyk ten stosowany na dłuższą metę zatyka pory.

Inne czynności pielęgnacyjne u noworodka

Higiena jamy ustnej

Po każdym karmieniu należy delikatnie oczyszczać dziąsła. Najlepiej robić to gazikiem nasączonym wodą i owiniętym wokół palca. Czynność ta jest szczególnie zalecana przed położeniem noworodka do snu. Niektórzy rodzice do pielęgnacji jamy ustnej stosują rumianek, jednak może on uczulić dziecko.

Pielęgnacja skóry głowy noworodka

Przez pierwsze dwa miesiące odradza się mycie główki noworodka. Później wystarczy czysta woda, zaś szampon dla niemowląt powinno stosować się dopiero pod koniec pierwszego roku życia. Jeśli u dziecka pojawią się włoski, można je delikatnie czesać szczotką z miękkiego włosa.

Jak obcinać paznokcie u noworodka

Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne, zaokrąglone nożyczki przeznaczone do tego celu. Rączka lub nóżka musi być mocno przytrzymywana, by uniknąć zranień. Paznokciom u rączek nadajemy kształt półokrągły, u stópek - obcinamy na prosto. Paznokcie noworodka obcina się najłatwiej, gdy dziecko śpi.

Mity wokół pielęgnacji noworodka

Wokół pielęgnacji noworodków narosło wiele mitów. Kiedyś lekarze zakazywali moczenia kikuta pępka noworodka, dziś mówią, że jest to wręcz wskazane. Inny mit dotyczy ciemieniuchy - niektórzy uważają, że jej powstanie to skutek złej pielęgnacji. Tymczasem to naturalne i powszechne zjawisko. Pozbyć się nadmiaru łoju pomoże natarcie skóry oliwką i delikatne czesanie miękką szczotką.

Wątpliwości wokół opieki nad noworodkiem wiążą się ze zmianą metod pielęgnacji - nasze babcie męczyły się z praniem pieluch czy odkażały wodę do kąpieli wyciągiem z rumianku. Dziś technologia wychodzi młodym mamom naprzeciw - w sklepach mamy pieluszki jednorazowe, w kranach - uzdatnioną wodę. W czasie pielęgnacji noworodka warto kierować się nie tylko czyimiś wskazówkami, ale i zdrowym rozsądkiem czy intuicją.

Autor: Justyna Błasiak

Komentarze do: Pielęgnacja noworodka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz