Szukaj

Ogrodzona piaskownica - snobizm czy konieczność?

Podziel się
Komentarze0

Ogrodzenie wokół placu zabaw czy piaskownicy nie jest, jak się okazuje, fanaberią bogatych mieszkańców. To konieczność, której wymagają dyrektywy Unii Europejskiej, a także zdrowy rozsądek. Z nadchodzącą wiosną, powraca jak co roku problem bezpieczeństwa obiektów rozrywkowych dla dzieci.

Nawet coroczna dezynfekcja i wymiana piasku nie są wystarczającym działaniem, aby ochronić bawiące się dzieci przed drobnoustrojami, przenoszonymi przez zwierzęta. Problemem są koty i psy, a także ich właściciele, którzy nic sobie nie robią z faktu, że ich pociechy załatwiają swoje potrzeby w miejscach, gdzie bawią się najmłodsi.
W ubiegłym roku we Wrocławiu odnotowano przypadki zatrucia pałeczkami E. coli, a także toksoplazmozą czy bąblowicą.

Jak uniknąć tych niebezpiecznych i bolesnych w skutkach chorób?


Jednym z rozwiązań może być po prostu ogrodzenie piaskownicy. Za przykład może posłużyć mały plac zabaw przy ulicy Bzowej we Wrocławiu. Ogrodzony systemami LEGI od ponad 10 lat służy dzieciom z okolicy.


Ogrodzenie powinno ograniczać dostęp zwierząt do miejsc, w których przebywają dzieci, ale nie tylko - mówi Tomasz Fidura z LEGI Polska, dystrybutora ogrodzeń systemowych - Samo w sobie nie może stanowić zagrożenia.
Wykluczone są zatem wystające ostre element łączeniowe, o które łatwo się skaleczyć - dodaje.

Kameralna, bezpieczna piaskownica niewielkich rozmiarów to jednak swego rodzaju ewenement. Poza tym, jak się okazuje, oprócz ograniczenia dostępu dla zwierząt, istnieje jeszcze szereg innych problemów. Taki, jak na przykład karmienie gołębi w pobliżu miejsce rekreacji.

Oprócz chorób, takich jak pleśniawka, ornitoza czy salmonelloza, przenoszonych przez ptaki, narażamy dzieci także na kontakt z bakteriami innych zwierząt, które mogą sobie urządzić siedlisko w pobliżu piaskownicy. Na przykład szczurów.

Nic nie zastąpi najmłodszym zabawy na świeżym powietrzu. Dlatego wielka odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy muszą reagować na możliwe zagrożenie. Choć zmagania z miłośnikami zwierząt mogą być trudne i nieprzyjemne, stawka jest ogromna - zdrowie własnego dziecka.

Komentarze do: Ogrodzona piaskownica - snobizm czy konieczność?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz