Szukaj

Najczęstsze problemy zdrowotne u wcześniaków

Podziel się
Komentarze0

Przedwczesny poród jest związany z czynnikami ryzyka. Maluchy urodzone przed terminem są znacznie bardziej podatne na różnego rodzaju schorzenia  i choroby. Obecna medycyna pozwala na całkowite wyleczenie tych schorzeń, co więcej pozwala przeżyć maluszkom urodzonym bardzo wcześnie.Oto niektóre z najczęściej występujących chorób u wcześniaków:

  • Zespól zaburzeń oddychania
Maluszki, których płuca są jeszcze niedojrzałe nie są w stanie produkować surfaktanu, dzięki któremu pęcherzyki płucne nie zapadają się. Zespól zaburzeń oddychania jest chorobą, która występuje u większości dzieci urodzonych przed terminem i obecnie jest uleczalna niemal w 80%.
Leczenie polega na utrzymywaniu stałego nadciśnienia w drogach oddechowych, poprzez wprowadzenie rurki intubacyjnej do ust lub noska dziecka. W przypadku lekkiej postaci zespołu zaburzeń oddychania u dziecka choroba zazwyczaj ustępuje po tygodniu.

Noworodki, które cierpiały na ostry zespół zaburzeń oddychania przez kolejna 2 lata życia są znacznie bardziej narażone na wszelkiego rodzaju przeziębienia i infekcje oraz choroby astmatyczne.

Możliwe jest również całkowite wyeliminowanie Zespołu zaburzeń oddychania u noworodków. Warunkiem jest podanie dziecku przed przyjściem na świat hormonu, który przyśpiesza dojrzewanie płuc.


  • Dysplazja oskrzelowo-płucna
Dysplazja oskrzelowo-płucna  jest schorzeniem, które występuje na skutek długotrwałego podawania tlenu w sposób mechaniczny. Zmiany w płucach spowodowane chorobą są widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Leczenie dysplazji polega na podawaniu tlenu oraz leków, których celem jest otwarcie dróg oddechowych. Dzieci z tego rodzaju schorzeniem po opuszczeniu szpitala powinny zostać objęte wysokokaloryczną dietą, która wpływa na przyrost masy dziecka.  • Bezdech wcześniaczy
Bezdech, inaczej zatrzymanie oddychania  może występować u każdego noworodka, a zwłaszcza wcześniaka. Przyczyną bezdechu jest niedojrzały układ oddechowy i nerwowy. Bezdech można stwierdzić kiedy dziecko nie oddycha przez ponad 20 sekund. Maluch, które nie jest w stanie oddychać jednocześnie zmienia barwę swojej skóry, sinieje.

Leczenie bezdechu polega na stymulowaniu czynności oddechowych dziecka. Robi się to poprzez poklepywanie i masowanie skóry bobasa. Podaje się również dziecku leki oraz dostarcza tlen pod ciśnieniem. Bezdech wcześniaczy nie jest związany z zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej.  • Retinopatia
Retinopatia jest to stan, który charakteryzuje się nieprawidłowym ukształtowaniem siatkówki u dziecka. Przyczyną retinopatii jest nadmierna ilość tlenu natomiast jej konsekwencją może być poważne zbliznowacenie  lub zniekształcenie siatkówki oka. Retinopatia zwiększa również ryzyko krótkowzroczności i niedowidzenia czy oczopląsu u dzieci w najbliższej przyszłości. W najgorszym przypadku może doprowadzić do ślepoty.


  • Krwawienie do komór mózgu
Jest to przypadłość występująca bardzo często u wcześniaków. Naczynia krwionośne maluchów urodzonych przed terminem są niezwykle kruche  i podatne na pęknięcia. Najcięższe przypadki krwawienia do komór mózgu wymagają dokładnej obserwacji dziecka, by móc wykryć ewentualne powikłania, takie jak, np. wodogłowie. Obecnie nie ma jednego konkretnego sposobu leczenia krwotoków do komór mózgowych. Głownie stosuje się leczenie chirurgiczne, jednak nie jest to zabieg, który pozwoli na wyleczenie dolegliwości.


  • Martwicze zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy
Jest to schorzenie, które charakteryzuje się niszczeniem i obumieraniem tkanki jelitowej. Obecnie nie są znane przyczyny choroby, jednak zaobserwowano zależność, że im dziecko wcześniej się urodzi, tym częściej cierpi na tę dolegliwość. Głównym objawem choroby jest rozdęcie podbrzusza, wymioty żółciowe bezdech oraz kał z krwią. Leczenie martwiczego zapalenia jelita cienkiego i okrężnicy jest zależne od objawów. Natomiast w przypadku poważniejszych uszkodzeń zaleca się chirurgiczne usunięcie zniszczonego odcinka jelita.


  • Niedokrwistość
Niedokrwistość jest dolegliwością niemal każdego wcześniaka. Przyczyną takiej sytuacji jest fakt, że wcześniaki mają za mało czerwonych krwinek krwi. Lekka niedokrwistość nie wymaga leczenia, gdyż czerwone krwinek są w stanie  transportować odpowiednią ilość tlenu. Natomiast  głęboka anemia u noworodków wymaga transfuzji krwi.

Komentarze do: Najczęstsze problemy zdrowotne u wcześniaków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz