Szukaj

Mózgi wcześniaków odnoszą długofalowe korzyści z kontaktu „skóra do skóry” (Kangaroo Mother Care – KMC)

Podziel się
Komentarze0

Tzw. kangurowanie to technika, w której karmione piersią wcześniaki – zamiast umieszczania ich w inkubatorach – pozostają w kontakcie „skóra do skóry” z klatką piersiową rodzica. Naukowcy z Université Laval w październikowym wydaniu „Acta Paediatrica” przedstawią dowody, że ma to pozytywny wpływ na rozwój mózgu.Mózgi wcześniaków, które czerpały korzyści z tej techniki, funkcjonują w okresie dojrzewania lepiej niż mózgi noworodków umieszczonych po przedwczesnym urodzeniu w inkubatorach. Wcześniaki "kangurowane" miały wyniki porównywalne do dzieci urodzonych o czasie.

Poprzednie badania pokazywały, że wcześniaki urodzone do 33 tygodnia ciąży, w okresie dzieciństwa i dojrzewania silniej doświadczały problemów poznawczych i behawioralnych.

Neurofizjolog Cyril Schneider z Université Laval chciał ustalić, czy KMC może zapobiegać tym problemom. Porównali dane dzieci w wieku 15 lat: 18 wcześniaków z inkubatorów, 21 wcześniaków z kontaktem „skóra do skóry” (przeciętna długość kontaktu wynosiła 29 dni) i 9 wcześniaków urodzonych po 33 tygodniu ciąży.

W celu oceny funkcjonowania mózgu uczestników badacze użyli przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS). To nieinwazyjna i bezbolesna metoda. Aktywowano komórki w wybranych obszarach mózgu, w szczególności pierwotną korę ruchową kontrolującą mięśnie.


Poprzez mierzenie czasu reakcji mięśni na stymulację, naukowcy mogli ocenić funkcje mózgu, takie jak: poziom pobudliwości, szybkość przewodnictwa nerwowego, koordynację pomiędzy półkulami.

Dane zebrane przez badaczy wskazują, że wszystkie funkcje mózgu w czasie dojrzewania u noworodków, które doświadczały kontaktu „skóra do skóry,” były porównywalne do dzieci urodzonych o czasie. Wcześniaki z inkubatorów w 15 lat po urodzeniu osiągały wyniki znacząco odbiegające od tych dwóch grup.

Cyril Schneider sugeruje, że dzięki KMC noworodki korzystają ze stymulacji systemu nerwowego – dźwięku bicia serca rodzica i ciepła jego ciała – w czasie okresu krytycznego dla rozwoju połączeń nerwowych pomiędzy dwiema półkulami.

Badacze zauważają również, że choć noworodki w inkubatorach także doświadczają stymulacji, często jest ona zbyt intensywna dla możliwości ich mózgów. Kangurowanie natomiast odtwarza naturalne warunki środowiska macicy, w którym dzieci rozwijałyby się, gdyby nie urodziły się zbyt wcześnie. Pozytywne efekty KMC dla mózgu są zauważalne aż do okresu dojrzewania i nie wyklucza się, że mogą trwać dłużej.

Kanadyjski rząd przyznał grant na badania, które mogą rzucić trochę światła na ten temat. Naukowcy zmierzą neurologiczne, poznawcze i psychologiczne korzyści KMC w grupie 400 dorosłych pomiędzy 18 i 20 rokiem życia, urodzonych jako wcześniaki.

Komentarze do: Mózgi wcześniaków odnoszą długofalowe korzyści z kontaktu „skóra do skóry” (Kangaroo Mother Care – KMC)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz