Szukaj

Mowa nie zawsze płynna

Podziel się
Komentarze0

Winston Churchill, król Jerzy VI, Marilyn Monroe, Bruce Willis, Rowan Atkinson, Mike Tyson, Jurek Owsiak, Łukasz Golec… Co ich łączy? Wszyscy zmagali się z jąkaniem. Jak pokazują ich przykłady, tę dolegliwość można skutecznie leczyć. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej – przekonują specjaliści. Dlatego z okazji przypadającego 22 października Światowego Dnia Osób Jąkających Się w Centrum Rehabilitacyjno-Medycznym Integra-Med w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje logopedyczne dla dzieci.Badania pokazują, że w Polsce z jąkaniem zmaga się około pół miliona osób. Tę wadę wymowy można zaobserwować już u kilkulatków. Powtarzanie pojedynczych głosek, sylab czy całych słów, zniekształcanie wyrazów, nienaturalne pauzy w wypowiedzi – te objawy sprawiają, że wiele maluchów jest wyśmiewanych przez rówieśników, przez co stają się wycofane, a konieczność odezwania się wywołuje u nich ogromny stres.

Tego problemu nie wolno lekceważyć. Im wcześniej zaczniemy pracować nad mową dziecka, tym większe mamy szanse na wyeliminowanie jąkania. W przeciwnym razie ta wada wymowy stanie się problemem, z którym pociecha będzie musiała się zmagać także w dorosłym życiu – mówi dr Justyna Leszka z poznańskiego Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego Integra-Med.


Rodzice często zastanawiają się, czy problemy dziecka z płynną wymową to już na pewno jąkanie. Czekają z wizytą u specjalisty, bo nie wiedzą, kiedy zareagować i liczą na to, że jąkanie samo przejdzie. Tymczasem tę wadę można leczyć. Najważniejsza jest odpowiednia diagnoza. – Nie każde „zacinanie się” dziecka jest jąkaniem. To jednak ocenić może wyłącznie specjalista. Dlatego, gdy zaobserwujemy, że dziecko ma problemy z płynną mową, powinniśmy udać się z nim do logopedy – mówi dr Justyna Leszka z poznańskiego Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego Integra-Med.

Okazją ku temu jest obchodzony 22 października Światowy Dzień Osób Jąkających Się. Tego dnia poznańskie Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne Integra-Med organizuje bezpłatne konsultacje ze specjalistą w zakresie diagnozy i terapii jąkania skierowane do rodziców dzieci do lat siedmiu.
Spotkania odbędą się w godzinach 11.00-20.00. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszą rejestrację i telefoniczne ustalenie godziny spotkania (61 222 54 38).

Komentarze do: Mowa nie zawsze płynna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz