Szukaj

Mleko matki obniża ryzyko wystąpienia otyłości w wieku dorosłym

Podziel się
Komentarze0

Karmienie piersią chroni przed wystąpieniem otyłości w latach późniejszych - stwierdzają najnowsze badania, opierające się na analizie kohorty ELANCE, przeprowadzone przez naukowców z Nutritional Epidemiology Research Team (EREN). Efekt będzie korzystny wyłącznie, jeżeli dziecko będzie się odżywiać mlekiem matki co najmniej do drugiego roku życia. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Pediatrics.

Dodatkowy czynnik

Poprzednie badania skupiały się na wpływie karmienia piersią na przyszłą wagę dziecka: zależność została potwierdzona, ale nieuargumentowana. Dostrzeżono wypływ różnych czynników na wyniki badań: kategorii społecznych, wagi rodziców, wieku dywersyfikacji itp. Nie brano nigdy pod uwagę wpływu karmienia piersią na dalsze nawyki żywieniowe. Dlatego badacze skupili się na zależności nadwagi w wieku dorosłym i diety dziecka w wieku od 10 miesięcy do 2 lat, przyglądając się właśnie wypływowi karmienia piersią. W tym celu powołano kohortę ELANCE: za pomocą Centrów Oceny Zdrowia Dzieci, wybrano grupę zdrowych niemowląt, urodzonych w latach 1984-1985. W wieku 10 miesięcy i 2 lat zebrano informacje nt. karmienia piersią i przyjmowanych pokarmów - badanie nawyków żywieniowych ponawiano co dwa lata, do ukończenia 20. roku życia. Ostatni wywiad obejmował pomiary wysokości, masy i składu ciała (pomiar masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej).

Korzystny wpływ mleka matki

Spożywanie mleka matki do drugiego roku życia obniża poziom tkanki tłuszczowej w wieku lat 20. Dzieje się tak ze względu na wyższe spożycie tłuszczu, zawartego w pokarmie naturalnym.  - Nasze badania po raz pierwszy w historii wykazały, że jeśli weźmiemy pod uwagę diety po okresie karmienia piersią, zauważymy, że rola mleka matki w ochronie przed otyłością jest mocno zarysowana. - wyjaśnia Marie Françoise Rolland - Cachera, były badacz Inserm.

Diety małych dzieci często charakteryzują się dużą zawartością białka i niskim spożyciem tłuszczu - mleko matki natomiast jest bogate w tłuszcze i zawiera niewielką ilość białka. Według oficjalnych zaleceń, tłuszcze nie powinny być ograniczone w przypadku małych dzieci, ponieważ zaspokajają ich wysokie wymagania energetyczne, napędzane wzrostem i szybkim rozwojem ich systemu nerwowego. Do 2-3 roku życia powinniśmy unikać podawania dzieciom niskokalorycznych produktów mlecznych, o niskiej zawartości tłuszczu a wysokiej białka. Ograniczenie tłuszczy w tak wczesnym wieku może zaprogramować metabolizm dziecka do radzenia sobie z tego typu deficytem, jednak bardziej prawdopodobna stanie się skłonność do magazynowania go- skutkując nadwagą.

- Korzystny wpływ mleka matki może być maskowany przez dietę niskotłuszczową, stosowaną po okresie karmienia piersią, podczas gdy dieta zgodna z oficjalnymi zaleceniami (brak ograniczeń w spożyciu tłuszczy przed ukończeniem 2-3 lat) wzmacnia jego efekt " podkreśla Sandrine Péneau, współautor pracy.

Opracowała: Monika Klimczak

Komentarze do: Mleko matki obniża ryzyko wystąpienia otyłości w wieku dorosłym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz